Bana göre 1 vekil boşta…

MAKALEYİ DİNLE

7 Haziran seçimleri geride kaldı. Artık yeni bir heyecanla 1 Kasım’a endekslenmiş durumdayız. Her ne kadar seçim heyecanı tam olarak sokağa yansıtılamamış olsa da, parti çalışmaların ağırlık kazanması ile siyasetteki meraklı bekleyiş ve heyecanın şehir genelinde hissedilmeye başlayacağını düşünüyorum.

Milletin aklında bir konu var. Kocaeli’de 1 Kasım akşamı nasıl bir tablo çıkacak diye haliyle herkes merak içinde. AK Parti 6’da mı kalır, 7’inci vekile ulaşabilir mi, yoksa tipik bir Sami Çakır şanssızlığı ile vekil sayısı bir tane daha mı geriler…

Ya da CHP 4’ü zorlayabilir mi, hatta bir sürpriz olur da 1 tane da artırabilir mi…

MHP, ikinci vekil hayaline kavuşabilir mi…

HDP, mevcut durumdaki sıkıntılarını aşıp, PKK ile arasına mesafe koşmayı başarıp Konca’yı yeniden Ankara’ya gönderebilir mi…

Siyaset mantığı ile bakabilirseniz, bütün bu senaryoların tamamı olabilecek mevzular. Ancak olayın bir de gerçekçi boyutu söz konusu.

Herkesin emin olduğu bir durum var. AK Parti’nin 6, CHP’nin 3 ve MHP’nin de 1 milletvekili garanti gibi bir şey. Yani tüm hesap kitaplar kalan tek vekil için yapılacak. İyi olan, yani çok çalışan bu vekili kapacak.

Ben bu vekile AK Parti ile MHP’yi şimdilik biraz daha yakın görüyorum. Elbette partilerin de bazı dezavantajları var. Şöyle ki;

MHP, özellikle 7 Haziran akşamından itibaren hedefsiz bir parti imajı çizdi. Erken seçimi daha 7 Haziran akşamından itibaren ağzına dolayan, hemen her şeye hayır demeyi maharet sayan, çözümsüz bir yönetim anlayışı ile iktidara değil, muhalefete talip olan MHP’nin bu durumun sıkıntılarını yaşayacağını düşünüyorum.

Üstelik yerinde bir siyasi tespitle, MHP’nin son seçimdeki oy artışının ana sebeplerinden en önemlisini HDP’deki yükseliş olarak gösterebiliriz. HDP’ye doğru kayan Kürt oylarına, yani Kürt milliyetçiliğine karşı Türk milliyetçiliğinin siyasette kendine geniş alan bulması ile MHP oylarını bugünkü seviyesine getirmişti.

Bana göre HDP düşüşte. Yani belki barajı geçebilir, ancak bıçak sırtı gibi bir hava oluştuğu kanaatindeyim. Çünkü CHP’nin oylarındaki yükselişin bana göre en büyük hasarı HDP’ye vereceğini düşünüyorum. Sözün özü, bu açıdan bakıldığında MHP’nin de bir düşüş yaşayabileceği kanaatindeyim.

Ayrıca buradan AK Parti’ye de oy gidebilir. Çünkü Gebze, Dilovası Darıca ve Çayırova bölgelerine hakim bir duruşu olan Cemil Yaman figürünün bu seçim döneminin yıldızı olması kuvvetle muhtemeldir. AK Parti bu yüzden Kocaeli’de 7’inci milletvekiline çok yakındır. İsmin doğru bir tercih olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyorum.

Zaten muhalefet partilerinin de sürekli Cemil Bey’i kendilerine hedef olarak belirlemelerinden bunu anlayabiliyoruz. Özellikle HDP, Yaman’ın adaylığından çok rahatsız. Teşkilatlarının da kendisine sahip çıktığını görmek galiba Cemil Bey’e moral olmuş, bugünkü yoğun temposunun ana sebeplerinden birisi de bu morali diyebilirim…

MHP de yine 2’nci vekile yakın diyebiliriz. Şayet AK Parti sürpriz bir şekilde ilimizde hedef oy sayısına ulaşamazsa bu sevinci yaşayabilirler.

CHP’nin dört vekil olayı ise bana biraz uzak ihtimal gibi geliyor. Hatta konuya küçük bir detay kazandıracak olursak, AK Parti’ye göre daha az oy ihtiyacı olmasına rağmen iktidarın CHP’ye göre şanslı olduğunu düşünüyorum.

Kısacası boşta olan 1 vekil için sıralamam; AK Parti, MHP, CHP ve HDP şeklinde…

Çalışan boş koltuğa oturur gibime geliyor…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR