MHP’li Türkkan, ERDOĞAN’ı ÇAVUŞESKU’ya benzetti!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

30 Mart’ta yapılan seçimlerde MHP de ağır bir darbe almıştı. Kocaeli’de hiçbir belediyeyi kazanamadı… Seçimlerin ardından teşkilatları ziyaret eden MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, anlaşılan hem Ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri, hem de 2015’te yapılacak genel seçimlerin startını verdi.

**

Türkkan, önceki gün Haziran 2013’teki Gezi olaylarından sonra yıldızı parlayan HALK Tv’nin konuğu oldu. Türkkan, Halk TV’de Semra Topçu ile Güne Başlarken programına katıldı. Türkkan, 1 Mayıs’tan AKP’nin PKK karşısındaki acizliğine, Başbakan’dan Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar birçok konuda görüşlerini açıkladı.

**

TAKSİM YASAĞI

MHP’li Türkkan, 1 Mayıs’ta Taksim’in kapalı olmasını değerlendirirken “1 Mayıs’ta Taksim’i yasaklayan totaliter bir zihniyet olduğu için insanların tepkisi 1 Mayıs’ın Taksim’de yapılmaması değil, yasaklayan kişinin tavrıdır insanları geren” ifadesini kullandı.

**

AKP’YE OY VERENLERE MESAJ

Türkkan’ın programda AKP’ye oy verenlere de mesajı vardı: “Halkımız zorla diktatör yarattı kendine” diyen Türkkan, AKP'ye oy veren hiç kimsenin yarın totaliter rejimden şikayet etmeye kalkmaması gerektiğini ifade etti ve “Bu rejimin yaratıcıları bu oy verenler.” dedi.

**

ÇAVUŞESKU BENZETMESİ!

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan programda Türkiye’yi ziyaret eden Alman Cumhurbaşkanı Gauck’un eleştirilerini de yorumladı.

Başbakan Erdoğan için “Çavuşesku’dan sonra Türkiye’de böyle bir lider çıktı.” diyen Türkkan, “Alman Cumhurbaşkanı’nın tepkisini de buna bağlıyorum. Tepki veriyorlar normal karşılamak lazım. Demokrasiyi yok etmeye uğraşırsanız demokrasiye inanan insanlar mutlaka sizi uyarma ihtiyacı hissederler.” ifadesini kullandı.

**

PKK’NIN EYLEMLERİ ÇOĞALIYOR

MHP Milletvekili Lütfü Türkkan, AKP’nin PKK karşısında aciz olmasından da bahsetti. Türkkan, “PKK’nın Türkiye’nin gündemine girdiği dönemlere bakarsanız Türkiye’nin bağışıklık sisteminin çöktüğü dönemlerde başkaldırıyor. AKP zaafiyete düştüğü anlarda da PKK’nın eylemleri çoğalıyor, yaptırımları da çoğalıyor. Silah bıraktı denilen PKK’nın Güneydoğu’da vergi adı altında haraç topladığını görüyoruz.” dedi.

**

İKİ UZMAN ÇAVUŞUN KAÇIRILMASI

Programda MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’a Diyarbakır’da önceki gün 2 Uzman Çavuş’un PKK tarafından kaçırılması ve PKK’ya yakın yayın organlarının iki Uzman Çavuş’un karakol yapımının durdurulması karşılığında serbest bırakılabileceği haberi de hatırlatıldı. Bu konuda İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya soru önergesi de veren Türkkan’ın tepkisi sertti:  “PKK ile pazarlık yaparak kurtaracak Devlet orada varım diyemez. Özerklik talepleri boşuna değil kendi insiyatiflerinde olan bölgeyi kendileri yönetmek istiyorlar. Ama Türkiye son on senede buraya geldi. Bu özerklik taleplerini destekleyen unsur olarak var.”

**

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Ve yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri… “Bu konuda isim bazında hareket etmekten ziyade nasıl bir cumhurbaşkanı olmalı sözünü çok daha anlamlı buluyorum” diyen Türkkan, Cumhurbaşkanı profili de çizdi:

Hırsız olmayacak, yolsuzluğa bulaşmış olmayacak…

Türkiye’yle ilgili oynanan oyunların parçası olmayacak…

Reza’nın önünde 2.80 uzanan adamı bakan yapan adam cumhurbaşkanı olmayacak…

Böyle olmayacakları sıralayın olacakları da üstüne koyarsak zaten Türkiye’nin cumhurbaşkanı profili ortaya çıkar.

“Ben isimlerden ziyade ilkelerin önce konuşulmasının daha önemli olduğunu düşünüyorum” diyen Türkkan, Başbakan Erdoğan’ın aday olmayacağını iddia etti. Ben Erdoğan’ın aday olacağını düşünmüyorum bunda da eminim.”

**

Türkkan’ın açıklamaları böyle. Türkkan, Erdoğan’ı Romanya lideri Çavuşesku’ya benzetti.

Peki kim bu Çavuşesku?

**

Nikolay Çavuşesku… 1965-1989 tarihleri arası Romanya Komunist Partisi (PCR) Genel Sekreteri, 1967 yılından itibaren Devlet Konsülü Başkanı ve 1974-1989 yılı arası da Romanya Cumhurbaşkanı olan Rumen politikacı. Yönetiminin ilk on yılına, Soğuk Savaş sırasında diğer Varşova Paktı ülkelerinden farklı olarak Batı Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'ne karşı açık politika damgasını vurmuştur. Selefi Gheorghe Gheorghiu-Dej tarafından ilk olarak 1958 yılında belirlenen, Sovyetler Birliği'nden askerlerini Romanya'dan çekme konusundaki nazik talepkar eğilimi devam ettirdi.

Çavuşesku'nun ikinci on yılı, kendine karşı gösterilen suni ve abartılı saygının karakterleştiği, milliyetçiliğin ve Batı dünyası ve aynı zamanda Sovyetler Birliği ile ilişkilerin sapmalara uğradığı dönem oldu. Çavuşesku yönetimi Aralık 1989'da yaygın halk gösterilerinin ardından gerçekleşen askeri müdahale ile devrildi. Kendisi ve karısı, askeri bir mahkemenin televizyonda iki saat boyunca yayınlanan yargılaması sonucu KURŞUNA dizildi.

 

 

Sendikalara gerek kalmaz!

Türk Metal Sen Şube Başkanı Yakup Yıldız, Türk Ocağı Kocaeli Şubesi ile bir araya geldi. Sohbette çalışanların anayasadaki hakları anlatıldı. ADD il Başkanı Taylan Katak, Kamusen İl Başkanı Veysel Uluman, Türkav Başkanı Reşat Öktem ve çok sayıda davetli sohbete katıldı. Sohbette konuşan Yakup Yıldız, ilginç söylemlerde bulundu.  Yasa yapan hükümet yetkililerinin attıkları imzaların arkasında durmasının yeterli olacağına değinen Yakup Yıldız, “Hükümetimiz altına imza attığı İLO sözleşmesinin ve insan hakları evrensel beyannamesinin hükümlerini uygulasa sendikalara gerek kalmaz” dedi. Kocaeli Türk Ocağı Başkanı Yücel Alpay Demir, katılımcılara teşekkür etti.

 

 

“Bir Damla Bin

Umut” Körfez’de

Beşir Derneği Körfez Temsilciliği’nin koordinatörlüğünde gerçekleşecek olan “Bir Damla Bin Umut” kan bağış kampanyası bugün Tütünçiftlik’te eski belediye binası yanında ve Hereke Sümer İlkokulu bahçesinde yapılacak. Beşir Derneği ve Türk Kızılayı işbirliği ile düzenlenen kampanyaya tüm Körfez halkı davetlidir. 2014 yılında hedeflenen kan bağışı 100.000 ünite olarak belirlendi. Türkiye’de 250 noktada gerçekleşecek olan kampanyanın hedeflenen rakamla birlikte geçen yıl olduğu gibi yine rekor kırması bekleniyor.

 

 

Balkan Türkleri

hıdırellezi kutluyor

 

Balkan Türkleri Derneği, 06 Mayıs 2014 Salı günü saat 17.00de Balkan Kültür Evinde Hıdırllezi kutluyoruz. Dernek yönetimi herkesi kutlamalara davet etti.

AKP’liler simit dağıttı

Kandıra Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Murat Ölmez ve yönetim kurulu, Regaip Kandili dolayısıyla vatandaşlara yaklaşık 750 paket kandil simidi dağıttı. Ölmez, “Sabahın ilk ışıklarıyla uykularından fedakârlık edip, etkinliğimizin en iyi şekilde tamamlanmasını sağlayan teşkilat üyesi arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” dedi.

        

 

Yenidoğan’da turnuva!

 

Yenidoğan Serdarspor Kulüp Başkanı Abdülkadir Bayraktutar, düzenledikleri çim halı futbol turnuvasıyla ilgili bilgi verdi. Bayraktutar, “İzmit Olgunlaşma Çim Halı Saha Turnuvasının projelendirdik. Turnuvayı Yenidoğan Serdarspor Tesisleri’nde oynatmayı planlıyoruz. Turnuvada 30 yaş üzerleri oynayacak. 3 Mayıs 2014 Cumartesi günü (bugün) saat 10:00 kulübümüzün tesislerinde basın toplantısı yapacağız” dedi.

 

 

Son başvuru 30 Mayıs!

 

İzmit Belediyesi tarafından  okullar arasında ödüllü atık toplama yarışması düzenlendi. Yarışmada son başvurunun 30 Mayıs olduğu  öğrenildi.  Yarışmaya okullar ambalaj atığı, atık pil ve elektronik atık  dallarında katılıyor. 3 ayrı kategorideki  yarışmaya okulların büyük ilgi gösterdikleri belirtilerek” yarışmada her kategoride ilk 3’e giren okullara çeşitli ödüller verilecek” denildi.  Yarışmada dereceye giren okulların ödüllerinin 5 Haziran Dünya Çevre Gününde verileceği bildirildi.

 

ODTÜ Kuzey Kıbrıs

Kampusu, “Yeşil”leniyor

 

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, iki yıl önce koyduğu Yeşil Kampus hedefine doğru adım adım ilerliyor. Kampus içinde aldığı aksiyonlarla 2017 yılı sonu itibariyle 2012 yılı değerlerine oranla en az yüzde 10 enerji tasarrufu sağlamayı hedefleyen ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu, bu hedefe paralel olarak Kampus içinde kullanılan enerji kaynaklı karbondioksit emisyonunu da en az yüzde 10 azaltmayı öngörüyor. ODTÜ’nün daveti üzerine ben de bu kampüse gitmiştim.Harika bir yer. Üniversiteyi KKTC’de okumak isteyenlere tesviye ederim.  

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR