Dünya Emekçi Kadınlar Günü nasıl kutlandı!

MAKALEYİ DİNLE

Her yıl 8 Mart'ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür.  İnsan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. Türkiye'de ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı.

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. 

Bu olay yıllar sonra Danimarka Uluslar arası Sosyalis Kadınlar Konferansı’nda bir Alman siyasetçinin önderliğinde 1957 yılında New York’ta yaşanan olay hatırlatılarak bu günün kadınlar günü olarak anılması kabul edildi.

Aslında “8 Mart” kadınlar için bir kutlama değil bir anma etkinliğidir. Günümüze gelene kadar formatını değiştiren bu özel gün, şimdilerde müzikli, bol kahkahalı eğlencelere döndü.

Peki, bu özel gün ilimizde nasıl kutlanıyor ya da anılıyor. Hemen her dernek, sendika ve siyasi parti bu gün için özel bir şeyler yapıyor. Kimi konferans düzenliyor kadınlara haklarını anlatıyor, kimi eğlence düzenliyor kadınlara moral veriyor, kimi kahvaltılar organize ediyor.

Bana göre ise kadınlar günü diye bir günün olması, kadınları ötekileştirmekten başka bir şey değil. Kadını erkekten ayırmaya yarayan bir olgu…

Günümüzde erkeğin kadından üstünlüğü ya da erkekten ayrı tutulması söz konusu olamaz. Bir kadına haklarını anlatma ihtiyacı duyan bir toplumun fertleriyiz biz. Kadın hakkı ne demek, ne anlama gelir, imtiyazları nedir.

Bence hak tektir o da insan haklarıdır.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün doğuşu, sanayide çalışan kadınların hak arayışından geldiğini unutmuş gibiyiz.

Sokakta karanfil dağıtmayla, 5 yıldızlı otellerde eğlenceler düzenlemeyle kadınlar günü anılamaz, kutlanamaz.

Bugün birçok fabrika, ağır iş kolu statüsünden çıkmak için işletmelerine bayan işçi alıyor ve erkeklerin bile yapmakta zorlandığı işleri kadınlara yaptırıyor.

Bugün evli ve yeni anne olmuş bir kadı,  o fabrikalarda gece vardiyasında çalışıyor. Bir annenin üç farlı vardiyada çalıştığını düşündüğümüzde, o ailenin ve o bebeğin nasıl büyüyeceğini anlatabilecek biri var mı içinizde.

Fabrikalarda erkekler gibi çalışan o kadınların, kadınlık hakkını kim koruyacak. Bağlı olduğu sendika mı? İşveren mi? Yoksa kadın örgütleri mi?

Kadına şiddete hayır diyenler, çalışmak zorunda olan kadınlara uygulanan psikolojik şiddete bir dur deyin.

Kadınlara haklarını anlatmanıza gerek yok, o kadınların haklarını savunmasına yardım edin.

Kadın anaçtır, kadın akşam olduğunda çocuğunun yanında, yuvasının başında bir kartal gibi durandır. Kadın 12.00-08.00 vardiyasında yumuk gözleriyle erkeklerin içerisinde çalışmak zorunda kalan bir yarasa değildir.

Bugün kimileri tarafından ucuz işçi olarak görülen kadınların yaşadığı en büyük sıkıntı çalışma ve çalışma koşullarıdır.

Her 8 Mart’ta bir karanfille anılan kadınlar gününüzü bende kutluyorum.

 

Kocaeli Sanayi Odası’nın iki konuğu olacak

Kocaeli Sanayi Odası mart ayı meclis toplantısını bugün gerçekleştiriyor. 7 maddelik gündemle toplanacak olan meclis’e İstanbul Tahkim Merkezi Divan Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Ayhan konuk olacak.

Meclis üyelerine tahkim merkezi çalışmaları hakkında ve ajans destekleri hakkında bilgiler verilecek. KSO meclisinin başlama saati ise 10.30 olarak belirlendi

 

CHP İzmit ilçenin dikili ağaçları olacak

CHP bugün Ketenceler Köyü’ne gidecek. Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde CHP İzmit İlçe tarafından organize edilen program dahilinde ketenceler bölgesinde fidanlar dikilecek. Her fidana da topluma mal olmuş kadınların isimleri verilecek.

 

Ahmet Yılmaz Pospor, oğlunu evlendiriyor

Derince’de faaliyet gösteren Pospor Kimya’nın sahibi Ahmet Yılmaz Pospor, oğlu Hüseyin Pospor’u evlendiriyor. Dede torunu olan İstanbullu iş adamı Mustafa Hacı Pospor ile dünür olmaya hazırlanan Yılmaz Pospor, düğünle ilgili tüm hazırlıklarını tamamlamış. Hüseyin ile Selda’nın düğün törenleri ise 13 Mart Pazar günü Derince Yenikent Galaksi İş Merkezi Beyaz Düğün salonunda yapılacak. Bu yeni çiftimize şimdiden bir ömür mutluluklar diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR