Azerbaycan cumhurbaşkanı ile online görüşme…

MAKALEYİ DİNLE
2 Aralıkta " BakuTel - 2013 " Azerbaycan Uluslararası Fuarı Merkezinde Azerbaycan diaspora teşkilatlarının ilk online forumu yapıldı. Etkinlik Azerbaycan İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı desteği ile Azerbaycan Cumhuriyeti Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanlığı tarafından düzenlendi.
Diaspora teşkilatlarının ilk online forumu Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in imzaladığı genelge ile bu yılın başında ilan edilmiş "Teknoloji yılı " çerçevesinde düzenlendi. Çeşitli ülkelerde ve kıtalarda faaliyet gösteren diaspora teşkilatları arasında ilişkilerin kolaylaştırılması ve gelecekte de bu tür online konferanslar geçirilmesi amacı ile bu kurumlar yüksek kaliteli elektronik araçlarla donatıldı.
İlk online forumda birkaç ülkede faaliyet gösteren diaspora teşkilatlarının dahil “Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu”, “ABD Azerbaycanlılar Ağı” , “Ukrayna Azerbaycanlılarının Birleşik Diasporası”, “Rusya Azerbaycanlıları Kongresi” , “Avrupa Azerbaycanlılar Kongresi”, “Benelüks Ülkeleri Azerbaycanlıları Kongresi” , “Paris'te Azerbaycan Evi” kuruluşlarının temsilcileri, Azerbaycanın ilgili diplomatik görevlileri katıldı.
Forumun ilk açılış konuşmasını Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev açtı. Duygu ve düşüncelerini şu sözlerle dile getirdiler.
“Azerbaycan diaspora teşkilatlarının faaliyetleri genişliyor. Şimdi neredeyse, Avrupa'nın pek çok ülkesinde diaspora örgütleri var. Onlar teşkilatlanmışlar, güzel faaliyet gösteriyorlar. Aynı zamanda , bugün Amerika Birleşik Devletleri'nde , BDT coğrafyasında - Ukrayna'da , Rusya'da , genellikle , çeşitli ülkelerde Azeriler teşkilatlanmışlar. Bugün yurtdışında yaşayan Azeriler için yeni fırsatlar yaratılır. Aynı zamanda, Azerbaycan'ın devlet çıkarlarının daha da dolgun şekilde sağlanması için diaspora teşkilatlarının rolü çok büyüktür.
Çeşitli ülkelere seferlerimde yurtdışında yaşayan Azerilerle yaptığımız görüşmeler sırasında tüm bu konular geniş ele alınmıştır . Bakü'de düzenlenen diaspora forumlarında iştirakimde de söyledim . Bir daha söylemek istiyorum , bugün güçlü diaspora güçlü Azerbaycanı güçlendiriyor . Aynı zamanda , yurt dışında yaşayan her bir Azerbaycanlı düşünüyorum , haklı olarak gurur duyuyor ki , bugün dünyada güçlü Azerbaycan devleti vardır .

Her zaman biliyorsunuz ve bilmelisiniz ki , sizin arkanızda güçlü , güçlenen , gelişen , bugün dünya çapında büyük saygıya sahip Azerbaycan devleti duruyor . Aynı zamanda , sizin çalışmalarınız Azerbaycan'ın devlet çıkarlarının korunması açısından bizim için çok önemlidir . İşte bu birlik bizi daha da güçlendiriyor .
Bu güzel elektronik hizmet aracılığıyla sizinle iletişimde olmaktan çok memnunum. Size çalışmalarınızda yeni başarılar diliyorum. Teşekkür ederim, diyerek sözlerini tamamladı.”

Forum Diaspora Bakanımız Nazim İbrahimov ve Bakan Yardımcısı Valeh Hacıyevin moderatorluğu ile devam etti. Forumda İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı İltimas Mammadov, Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı olarak ben ve yardımcım Azerbaycanın Emektar Aktörü Cahangir Novruzov, Avrupa Azerbaycanlılar Kongresi Başkanı Samira Patzer İsmailova, ABD Azerbaycanlılar Ağı Başkanı Adil Bağırov ve Yusuf Babanlı, Paris'teki Azerbaycan Evi'nin başkanı Mirvari Fataliyeva, Benelüks ülkeleri Azerbaycanlıları Kongresi Başkanı Sahil Gasımov, Ukrayna Azerbaycanlılarının Birleşik Diasporası Başkanı Hikmet Cavadov, Rusya Azerbaycanlıları Kongresi Başkanı İlgar Hacıyev de konuşma yaptılar.
Ben de Federasyon adına yaptığım konuşmamda online sistemi ile artık sık sık yüz yüze görüşmelerimiz bizleri daha fazla birbirimize yakınlaştırıp ve ortak proje üretmemize olanak sağlayacaktır. Türkiye Azerbaycan ilişkilerini artırmak öncelikli amacımız olmakla birlikte diğer Türk Cumhuriyetleri ile de paralel ilişkilerimizi artırmamız gerekir diyerek, başarı dileklerimi ilettim.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

rifat turan - Bana lutfencevap verin 05312281459

Yanıtla . 0Beğen 06 Aralık 17:13
01

rifat turan - Azerbaycan da problemim var resmi şikayette bulundum ama nafile herşeyimi kaybettim bana yardımcı olun lütfen

Yanıtla . 0Beğen 06 Aralık 17:13
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR