Srebrenitsa katliamı

MAKALEYİ DİNLE

Sevgili okuyucularımız tarihin hangi dönemine bakarsak bakalım Türk ve Müslüman alemine karşı planlı, proğramlı, bir şekilde yıldırma, korkutma ve yok etme amaçlı onlarca savaş yapıldığını görmekteyiz.
Sovyetler Birliğinin dağılması ile bağımsızlığına kavuşan Azerbaycan’ın %20 toprakları Rusların Desteği ile Ermenilerce işgal edildi. Başta Hocalı Kasabası olmak üzere binlerce insan katledilerek resmen soykırım yapıldı. Yerlerinden, yurtlarından kaçkıncı durumuna düşen bir milyondan fazla Azerbaycan Türkleri perişan haldedir.
Hür dünya Türk ve İslam alemine karşı uygulanan Soykırıma hem kör hem de sağır olup adeta tavşana kaç, tazıya tut politikası izlediler.
Yugoslavya’nın parçalanmasından sonra burada yaşayan Boşnaklara uygulanan soykırımın 18.ci yıldönümüdür.
Yugoslavya’nın çöküşü üzerine 1992 yılında Sırpların Bosna’da başlattıkları soykırımın ardından bölgeye zoraki olarak müdahale eden Birleşmiş Milletlerin güvenli bölge ilan edilen 6 bölge arasında Srebrenitsa da bulunmaktaydı.
Savaştan önce nüfüsu 24 bin civarı olan kentin nüfusu diğer bölgelerden gelen mülteci göçleriyle 60 bin civarına gelmişti. Müslümanların elindeki silahlar BM Barış Gücü tarafından koruma gerekçesiyle toplanmıştı.
Ratko Mladiç komutasındaki Sırplar Srebrenitsa’ya olan saldırılarını sıklaştırdıklarında Müslümanların toplanan silahlarını geri almak için yaptıkları başvuru , sorumlu Hollanda komutanı Thom Karremans tarafından reddedildi. BM yalnızca iki F16'yı kent üzerinde bir uçuş yaptırmakla yetindi.
Hollandalı askerler bir gece yarısı Bosna’daki BM Barış Gücü komutanı Fransız generalden aldıkları emir doğrultusunda kenti boşalttılar. Savaş sırasında şehrin güvenliğinden sorumlu olan Hollandalı Komutan Thom Karremans kendisine sığınan 25 bin mülteciyi ve şehri Sırplara teslim etti.
Daha sonra ortaya çıkan bir video kasedinde Sırp generalin kenti boşaltan Hollandalı komutana bir hediye verirken görüntüleri çekilecekti. Bir hafta süren katliam II. Dünya Savaşından sonra insanlığa yapılan en büyük suç olarak arşivlerde yer aldı.
Lahey Adalet Divanı bir hafta süren katliamın bir 'soykırım' olarak kabul etti. Ancak Sırbistan’ın sorumlu tutulmayacağına karar verdi.

1992 Etnik Temizlik Kampanyası;
Srebrenitsa Katliamı ve Müslümanların Toplu Şekilde Kıyımı
1192 Bosna Savaşı'ndan sonra Sırbistan, Bosna-Hersek’in stratejik alanı haline geldi. Özellikle ülkenin doğu tarafı Avrupa Birliği tarafından Yasak Bölge ilan edildi. Bu bölge içinde Sırbistan’ın o zamanki başkenti Srebrenitsa da vardı. Bu da Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri için bir fırsat olarak değerlendirildi. Ayrıca Bosna Hersekin bütün maddi varlığı olan en büyük maden ocakları da ülkenin tek geçim kaynağıydı. Bu da Sırplar için bir araç olarak değerlendirildi. Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu ve Sırp zulmüne karşı yetersiz imkânlarla karşı koymaya çalışan Srebrenitsanın Tanjarz Kırsalı'nda tam 10000 kişiyi esir alan askeri grup Mladiçin emriyle esirleri öldürmeye başladı. Sırp vahşeti Avrupadan yüz bularak doruğa çıktı ve tam 5 gün süren katliamda 8300 kişi öldürüldü. Kalan 2700 kişi serbest bırakıldı. Öldürülen bu 8300 kişinin cesetleri parçalanıp iskeletleri çıkarttırıldı ve bu cesetler krematoryumda yakıldıktan sonra Lahey Mezarlığı'na gömüldüler. Katliamdan yaklaşık 13 yıl sonra Bosnalı Sırp komutan Ratko Mladiç kaçak olarak yaşadığı Sırbistanın Sermiyan köyünde Radovan Karadzic ile beraber yakalanarak tutuklanmış ve Lahey Uluslararası Ağır Ceza Mahkemesinde 1 hafta yargılandıktan sonra haklarında tutuklama kararı çıkmıştır, ayrıca Mladiçin cezası müebbet hapis olarak belirlenmiştir.
Soykırımdan Sorumlu İsimler;
Uluslararası Savaş Suçluları Mahkemesi Tarafından Srebrenitsa Soykırımından Dolayı Aranan, Yargılanan ve Mahkum Olan Sırp Üst Subaylar ve Siyasilerin listesidir.
Momcilo Krajisnik
Bilyana Plavsic
Ratko Mladiç
Zdravko Tolimir
Soykırım insanlık suçudur deyip soykırıma destek veren görmemezlikten gelenler utansın.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR