Nevruz milli bayramımızdır

MAKALEYİ DİNLE

Araştırmalara göre Nevruz’un İslamlığın kabulünden çok önceki tarihlere uzanan mazisi vardır. Patenti tamamen Türk’e ait bir bayramdır. Balkanlardan Çin’ e kadar uzanan geniş bir coğrafyada kutlanmaktadır.
Gece ve gündüzün eşit olduğu, “ yeni gün” anlamına gelen “ Nevruz” her yıl 21 Mart günü anlamı ve içeriği aynı ama az da olsa ufak tefek farklılıkla bütün Türk Cumhuriyetlerinde coşku ile kutlanmaktadır.
Günler öncesi yapılan hazırlıklarla top yekûn coşku ile kutlanan yerlerin başında Azerbaycan gelir. Çeşit çeşit yemeklerin yapıldığı, yeni elbiselerin giyildiği, şehitlerin ve mezarlıkların ziyaret edildiği, her tarafın bayraklarla, afişlerle donatıldığı, herkesin birbirine “ Bayramın mübarek” diye selamlaştığı karnaval havasına dönüştürüldüğü “Milli Bayram” olarak kutlanmaktadır. Nevruz Azerbaycan’da “Novruz” olarak adlandırılmaktadır.
Nevruz baharın gelişi “Özbekler’de aynı coşku ile kutlanır. Herkes cıvıl cıvıl renklerde giyinir. Balonlar uçurulur.
Dağıstan’da aynı kutlamalara ilaveten tencereler kumaşla kaplanır.
Diğer Türk Cumhuriyetlerinde de ufak tefek hep benzer kutlamalar yapılır.
Bazı yerlerde, örs üzerinde demir dövülür. Buda Göktürklerin Ergenekon’ dan çıkışını simgeler.
Hemen hemen her yerde ateş yakılır. Ateş üzerinden atlanır. Rengârenk balonların havada uçurulduğu, renk renk boyalı yumurtaların tokuşturulduğu, folklor gösterilerinin yapıldığı, şiirlerin okunduğu, günün anlam ve öneminin belirtildiği güzel bir bayram günü olarak Nevruz kutlanmaktadır.
Alevi-Bektaşi inancına göre ise Nevruz; baharın gelişi, tabiatın canlandığı yeni bir gün olarak telakki edilip içeriği itibari ile kardeşliği, dostluğu, birlikteliği, sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü ve barışı öne çıkaran çok güzel bir bayramdır. Bu güzellikleri yok etmek için söylenen aksi her söz, yapılan agresif davranışlar bayramın özüne ve güzelliğine aykırı olup kimselere fayda getirmez.
Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu olarak Derneklerimiz bulunduğu bütün illerde Nevruz Bayramı yemekli ve eğlenceli bir şekilde kutlanıyor. 22 Mart akşamı (dün) İzmit Öğretmen Evi’nde yemekli ve müzikli bir kutlama merasimi düzenlendi. Geleneksel kutlama şekli olan ateş yakılıp üzerinden atlanıldı. Günün anlam ve önemi üzerine yapılan açıklamalardan sonra gündeme uygun şiir okunup sevgi, saygı ve hoşgörü içerisinde gecenin programı uygulandı.
AZERBAYCAN- TÜRK ORTAK YAPIMI
(MAHMUT İLE MERYEM)

İlk kez Türkiye-Azerbaycan ortak yapımı olan “ Mahmut ile Meryem” filmin galası İstanbul’da Lütfü Kırdar Kongre Merkezinde kokteyl ikram edilerek gerçekleştirildi. Film geçmişten günümüze kadar birçok konuları kapsayan yaşanmış olaylara da değiniyordu.
Mahmut hanın oğlu olup Hıristiyan aileden gelen kesişin kızı Meryem ile ilk görüşte birbirlerine aşık olmuşlar. Bütün engellemelere rağmen sonuçta birbirlerine kavuşuyorlar.
Filmin içinde Şah İsmail ile Yavuz Sultan Selim’in anlaşılmaz çatışmalarına da değiniyor.
Elçin Efendiyev’in eseri olarak sinemaya uyarlanmış bulunuyor.
Filmde Mahmut’un annesi rolünde Azerbaycanlı sanatçı ve birçok dizide rol alan Melahat Abbasova’nın yükselen başarısı galaya gelen kişilerin alkışları ile doruk noktaya ulaştı.
Yazarını, yapımcılarını ve başarılı rolü ile Melahat Hanımı tebrik edip devamını diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR