CHP’den muhtarların yüzünü güldürecek teklif!

MAKALEYİ DİNLE

Muhtarlar dertli mi dertli…
Muhtarlar kendilerini ziyaret eden siyasetçilere dert yanarlar, ama nafile…
Kimse dertlerine deva olmaz…
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, muhtarların sorunlarına el attı.
Akar, muhtarlara brüt asgari ücret miktarı kadar aylık ödenek verilmesi, sigortalı sayılmaları ve bir sosyal güvenlik kurumundan emekli aylığı almakta bulunanların bu aylıklarının muhtarlık ödeneği ve harçlardan alacakları prim dolayısı ile kesilmemesi için teklif verdi.
***
Haydar Akar, Muhtar Ödenek ve Sosyal Güvenlik Yasası’nda, Köy Kanunu’nda, Şehir ve Kasabalarda Mahalle Muhtar ve İhtiyar Heyetleri Teşkiline Dair Kanun’unda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu.
***
Teklifin getirdiği düzenlemeler şöyle: Köy muhtarları ile şehir ve kasaba mahalle muhtarlarına brüt asgari ücret miktarı kadar aylık ödenek verilecek. Bu rakamı, muhtarlıkların bulunduğu yerleşim biriminin idari yapısı ve nüfusu gibi ölçütleri ayrı ayrı veya birlikte dikkate almak suretiyle İçişleri Bakanlığı’nın görüşü ve Maliye Bakanlığı’nın teklifi üzerine bir katına kadar farklı olarak belirlemeye Bakanlar Kurulu yetkili olacak. Bu ödenek damga vergisi hariç, hiçbir vergi ve kesintiye tabi tutulamayacak. Bu ödeneğin karşılığı her yıl İçişleri Bakanlığı bütçesinden, il özel idare bütçelerine aktarılarak, her ayın on beşinci günü muhtarlara peşin olarak ödenecek.

***
Köy muhtarları ile şehir ve kasaba mahalle muhtarlarından bir sosyal güvenlik kurumundan emekli aylığı almakta bulunanların aylıkları, muhtarlık ödeneği ve harçlardan alacakları prim dolayısı ile kesilemeyecek.
***
Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4’üncü maddesi kapsamında sigortalı sayılmayı gerektirecek bir çalışması bulunmayan veya bu kapsamda aylık ve gelir almayan köy ve mahalle muhtarları, 5510 sayılı kanun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılacak. Bunlardan yeniden göreve seçilmeyenler veya ayrılanların Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilişkileri, kanuni primlerini ödedikleri sürece devam edecek.
Köy muhtarları, ülke genelindeki tüm belediyelerin sağladığı toplu taşıma araçlarından ücretsiz olarak yararlanacak.
**
Muhtarlık hizmetleri, mahalle muhtarlıklarına ilgili belediyeler tarafından tahsis edilen bürolarda yürütülecek. Büroların yakacak, elektrik, su, telefon ve internet giderleri usulüne göre içişleri bakanlığı tarafından karşılanacak.
**
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın muhtarlarla ilgili kanun teklifini okudunuz.
Sanırım muhtarlar bu kanun teklifine çok sevinmiştir.
Ama son sözü AKP iktidarı söyleyecek.
Umarım CHP’den böyle bir kanun teklifi gitti diye AKP iktidarı bu teklifi “yok” hükmünde saymaz!


Büyükşehir Belediyesi, ulaşım kooperatiflerine söz geçiremiyor
Bilindiği üzere Kent Kant uygulaması ulaşımda büyük kolaylık getiren bir uygulama olarak hayatımıza girdi. Uygulama önce İzmit-Derince şehir içi minibüslerinde başladı, sonra Kandıra, Gebze minibüslerinde devam etti.
Gazetemizi arayan okurlarımız Değirmendere ve Gölcük yönüne çalışan minibüslerin tamamına cihaz takıldığı halde neden Kent Kart uygulamasına geçilmediğini ve ne zaman uygulamanın başlayacağını soruyor.
**
Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığını aradığımızda telefona çıkan görevliden bilgi istedik.
“Haziran ayına kadar uygulamaya geçilebileceğini umuyorum” şeklinde cevap vermesi üzerine belediyenin bu konuda yetkili merci olarak bir tarih verip uygulamaya geçip geçmeyeceğini sorumuz üzerine, “Hayır, maalesef bir yaptırım uygulama yetkimiz yok. Kooperatiflerle görüşmelerimiz sürüyor, kooperatifleri ikna ettiğimiz zaman uygulamaya geçeceğiz” şeklinde cevap verdi.
**
Derince tarafında uygulamaya başladınız diye hatırlattığımızda ise “Evet ama onların kooperatiflerin kendi iyi niyetlerinin sonucu oldu. Maalesef tüm Türkiye’de belediyeler aynı şartlarda çalışmaktadır” şeklinde cevap verdi.
Bu konuşmalardan, Büyükşehir Belediyesinin ulaşım kooperatifleri üzerinde hiçbir yaptırım uygulama yetkisi olmadığı ve tamamen kooperatifleri ikna etmeye çalıştığı gibi bir anlam çıkmaktadır. Büyükşehir Belediyesi, eğer kooperatifleri ikna edemezse hiçbir şey uygulayamayacak…
Madem kooperatif ikna edilmezse uygulamaya geçilmeyecekse, neden araçların tamamına Kent Kart okuyucu cihazlar takılmış anlamak mümkün değil…
Bakalım Büyükşehir, kooperatifleri ne zaman ikna edecek, başka bir deyişle bakalım kooperatifler ne zaman ikna olacak bu belli değil. Her şey kooperatiflerin insafına kalmış.


TBMM, “Soykırım Kararı” alsın
Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar, TBBM Başkanlığı’na dilekçe ile başvurarak, Hocalı’da yapılan insanlık dışı katliamıyla ilgili soykarım kararırın alınmasını istedi. Dündar’ın dilekçesi şöyl;
TBMM Başkanlığı’na
Kardeş ve dost Azerbaycan’ımızın topraklarının yüzde 20’si Rusya’nın desteği ile Ermenilerce işgal edilip bütün dünyanın gözleri önünde orada katliam gerçekleşmiştir.
İşlerine geldiği noktalarda ve yerlerde özgürlük adına ülkeleri işgal edenler bir bardak suda fırtına koparırken nedense Azerbaycan’ın Karabağ sorununda ve Hocalı’da yaptıkları soykırımda sessiz kalarak kör ve sağır olmaktalar.
Hocalı’da yapılan insanlık dışı katliam bir soykırım niteliğindedir. Oturumunuzda Yüce Meclisimizin “Soykırım Kararı” almasını diliyor ve talep ediyoruz.
Alacağınız karar Türk milletinin duygularına tercüman olacaktır.
Bu duygularla ve düşüncelerle Yüce Meclisimizi sevki ve saygı ile selamlıyoruz”.
Bakalım TBMM, Sayın Dündar’ın bu önerisini dikkate alacak mı?


Ellibeş’e Ford’a konuk oldu!
Ford Otosan’nın aylık kurumsal yayını olan “Aramızda” dergisinin bu ayki konuğu Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş oldu. Aramızda dergisinin yayın direktörleri ve Ford Otosan Kurumsal İletişim Uzmanı Aylin Sinanoğlu konuyla ilgili olarak Başkan Ellibeş’i makamında ziyaret ederek Gölcük’teki çalışmalar, yatırımlar ve projeler hakkında söyleşi yaptı. Başkan Ellibeş, Gölcük’ün marka şehir olmasında büyük katkı sağlayan Ford Otosan’a katkılarından dolayı teşekkürlerini ifade ederken kurumsal dergi olan Aramızda dergisinde kendisine yer verilmesinden ötürü yayın organını tebrik etti. Ford Otosan Kurumsal İletişim Uzmanı Aylin Sinanoğlu da “330 sayıdır yayında olan Aramızda dergimiz için Başkan Mehmet Ellibeş’in bu ayki sayımızda bizleri kırmayıp teklifimizi kabul ettikleri için teşekkür ederiz” dedi.


Kandıralılar Danışman Nuri Avcı’yı ziyaret etti
Kocaeli Kandıralılar Derneği Başkan Yardımcıları Günay Gülcü ve Erdal Baykara ile Denetim Kurulu Başkanı Ahsen Okyar, Türk Kızılayı İzmit Şubesi Başkan Danışmanı Nuri Avcı’yı makamında ziyaret etti. Türk Kızılayı İzmit Şube Başkanı Muzaffer Şişmanoğlu’nun da katıldığı ziyaret, Danışman Nuri Avcı’nın Türk Kızılayı hizmetlerini anlatan dosyayı konuklarına takdim etmesi ile sona erdi.


Kartepe’de asayiş berkemal!
MHP Kartepe’nin ilçe kongresi yapıldı. Başkanlığa tekrar Taner Karagül seçildi. Karagül ve ekibi ilçe protokol ziyaretlerine devam ediyor. Karagül, önceki gün İlçe Emniyet Müdürü Yüksel Toprak’ı ziyaret etti. Ziyaretten dolayı Karagül’e teşekkür eden Toprak, ilçenin asayişi için sivil toplum örgütlerinin önemini vurguladı. Karagül de, “İlçemiz gerek Kaymakam Bey, gerekse Emniyet Müdürümüz Yüksel Bey’in olağanüstü gayretleriyle yaşanabilir bir ilçe hüviyetini kısa sürede elde etmiştir” dedi


CHP’den kadınlara 2.demokrasi devrimi
CHP Kadın Kolları Kocaeli İl Başkanı Fatma Gediksiz, hafta sonu Ankara’da yapılan kurultayın ardından basın açıklaması yaptı. Gediksiz, tüzük kurultayında kadın kotasının yüzde 25’ten yüzde 33’e yükseltildiğini belirterek, “Kadınlarımıza seçme seçilme hakkının verilmesiyle ilk büyük devrimini yapan CHP, kadınlarımız için ikinci demokrasi devrimi gerçekleştirilmiştir” dedi.
Yeni tüzükteki Madde 61-a maddesi hakkında bilgi veren Gediksiz, “Yeni Tüzüğümüzde ilgili madde şöyledir; Partinin katıldığı milletvekili genel seçimlerinde merkez yoklaması yoluyla belirlenecek adayların tespitinde, parti meclisi seçiminde, il, ilçe, belde yönetim organlarının seçiminde, il genel meclisi ve belediye meclisi üyelikleri için adayların tespitinde, kongre ve kurultay delegesi seçimlerinde en az yüzde 33 cinsiyet kotası uygulanır. Seçimlerde kongre veya kurultay üye tam sayısının 5'te 1'inden az oy alanlar, asıl ya da yedek üyeliğe seçilmiş sayılmazlar. Her iki cinsiyetten yeter sayıda aday çıkmazsa, katılan adaylarla seçim yapılır” diyerek açıkladı. Gediksiz ayrıca tüm kadınları CHP’ye üye olmaya davet etti.


Hacı Kocabay, ampulü kırdı
Dilovası’nın üç İl Genel Meclis Üyelerinden biri olan ve geçtiğimiz gün AKP’den istifa ederek HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un rozet taktığı Hacı Kocabay, HAS Parti’ye geçişinden sonra ilk açıklamasını yaptı. Kocabay iktidarın tek alternatifi olan HAS Parti’ye geçtiğinden dolayı çok mutlu olduğunu Dilovası’nın sorunlarını bundan böyle Has görüşle savunacağını söyledi. Kocabay, “Dilovası’nın birçok sorunu var. Bu sorunu çözecek kapasite, irade ve dirayetin bu yönetime yok olduğunu anladım ve ampulü kırarak, güneşin ışığıyla aydınlanmayı seçtim.”dedi


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Kadınlar erkeklere oranla iki kat daha fazla göz kırparlar.


KONUŞAN FOTOĞRAF

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR