Umre’ye gidiyorum diye vedalaşan dedenizi Rio Karnavalı’nda görürseniz n

MAKALEYİ DİNLE

Söyleyin bakalım, aklınıza ilk ne gelir?
“Vay, dedem bizimle kafa buldu” mu dersiniz?
Yoksa…
“Helal olsun bizimkine!” diye mi içinizden geçirirsiniz.
Tepkiniz ne olur?
Anlattığım fantezi değil, gerçek.
Yaşanmış bir olay…
Bir tur şirketi, Umre’ye götüreceği grubu, yanlışlıkla Rio’da yapılmakta olan karnavala götürüyor.
Yanlışlık bununla kalsa iyi…
Rio Karnavalı’na götüreceği yolcuları da Suudi Arabistan’a yolluyor.
Haber, geçenlerde internet siteme düşünce inanamadım.
Olay; dedesini hacca gönderen birinin TV’de onu Rio Karnavalı’nda yürüyüş yaparken görmesiyle ortaya çıkıyor. Sonrasında hacı adayının yakınları söz konusu tur şirketini basıyor.
Haber şöyle sürüyor:
“Umre turu için başvuran 120 civarında müşterisini yanlışlıkla Rio Karnavalı için Brezilya’ya götürdüğü ortaya çıkan ...... isimli tur firmasında sular durulmuyor. Umre’ye gitmek üzere evlerinden ayrılan dedelerini, dünyaca ünlü Rio Karnavalı yürüyüşü sırasında samba okulu kortejlerinin içerisinde gören ailelerin ihbarıyla ortaya çıkan skandalın ardından şirketin merkez binasının önünde toplanan öfkeli kalabalık bir an önce hatanın düzeltilmesini isterken, suçlamaları reddeden firma, aileleri sağduyuya davet etti. Umre’ye gitmek üzere ..... Tur’a başvurarak geçtiğimiz günlerde Türkiye’den ayrılan kafilenin Rio Karnavalı’nda ortaya çıkması üzerine harekete geçen mağdur aileler, bugün firmanın genel merkez binası önünde toplanarak sorunun çözümü için seslerini yükselttiler.
Umreciler Rio Karnavalı’nda!
Mağdur aileler adına şirket yetkililerine seslenen Süleyman T. öncelikle kafiledekilerin sağlık durumlarından endişe ettiklerini belirterek “Benim babam zaten kalp hastası bir insan. Umre’den dönebileceğinden bile kuşkuluyken Rio’dan dönmesi imkansız gibi bir şey. Umudumuz her geçen saat tükeniyor. Tek dileğimiz eğer öldüyse en azından mutlu bir şekilde vefat etmiş olması. Bir günaha girdiyse de Allah affetsin ne diyelim...“ sözleriyle herkesin kafiledekiler için duacı olmasını istedi. Mağdur aileler arasında şu ana dek Rio’dakilerle irtibat kurabilen tek kişi olan Nesrin H. ise “Dün akşam saatlerinde babamla konuştum. Sesinde bir anormallik yoktu. Bana ‘Buralar dedikleri kadar varmış kızım. İnsanın hiç dönesi gelmiyor’ dedi. Bunun üzerine en son annemin arkadan ‘Gözün kör olmasın Necmi’ diye bağırdığını duydum. Sonra hat kesildi. Ailecek perişanız“ derken göz yaşlarına hakim olamadı. Kafilede akrabaları bulunan ailelerden gelen tepkilerin ardından mikrofonların karşısına geçen tur yetkilisi Ö.S. ise suçlamalar karşısında firmasını savundu: “Bizim dedemizi ninemizi bu yaştan sonra yoldan çıkardınız şeklindeki değerlendirmeler bizi son derece üzdü. Bakın belki de bunu da bir çeşit imtihan gibi görmek lazım. Şu an Rio’da bulunan vatandaşlarımızın imanları yeterince sağlamsa zaten hiçbir şey olmaz, merak etmesinler. Ha insanlık hali, şeytana uymuş olan varsa oradan dönüşte bir de Umre turu satarız. Gider tövbe ederler olur biter... Ayrıca Umre fiyatına Rio’ya gittiler. Firma olarak bizim de maddi yönden mağduriyetimiz var ama sesimizi çıkarmıyoruz“ diyerek ortada büyütecek bir durum olmadığını savundu ve şöyle sürdürdü konuşmasını:
“Televizyondaki görüntüleri ben de izledim. Net bir şey söylemem zor ancak müşterilerimizden bazılarının cennete düştükleri yanılgısıyla karnaval kortejine katıldıklarını düşünüyorum. Siz de takdir edersiniz, o yaştaki insanların kafası çok kolay karışabiliyor. Rio sokaklarına yayılmış durumda bulunan kafilenin toparlanması için yetkililerle temasa geçtik. Şu ana kadar Rio esnafına hacı yüzüğü, tespih ve ezan okuyan saat gibi ürünler soran 6 kişi tespit edilmiştir. Oradaki konsolosluk çalışanlarının da yardımıyla bu şahıslara ulaşmaya çalışıyoruz. Kalp krizi teşhisiyle hastaneye gelenler içerisinde henüz bir Türk’e rastlanmamış olması da bizim için umut verici. Tüm aileleri sağduyulu ve sabırlı olmaya davet ediyorum. Üzüntüm yaşanan talihsizlikte firmamız hep olumsuz şekilde eleştiriliyor, insanların inançlarına yaptığımız pozitif katkılar ise görmezden geliniyor. Şu an Rio’dakiyle aynı sayıda adamı da yanlışlıkla Umre’ye göndermiş durumdayız. Ancak nedense o hiç gündeme gelmiyor. Biraz da bunlar konuşulsun. Rio’ya gidenler zaten dini bütün insanlar, biz karnavala gitmek isteyen adamı Mekke’ye göndermişiz, bundan büyük sevap mı var? Bardağın dolu tarafına dikkatinizi çekiyorum. Son olarak Cidde Havalimanı’nda simli deri kıyafetleri ve sırtlarına taktıkları melek kanatları nedeniyle gözaltına alınanları tespit ettik. Bu grup için de Türkiye’ye iade pazarlıkları sürüyor. Tüm vatandaşlarımızı, hazır bu denli gündeme gelmişken şirketimizin sürprizlerle dolu dünyasına davet ediyoruz.“
*********
Tam Aziz Nesin’lik değil mi?
Şimdi yazımın başındaki o soruyu tekrar sorayım:
O yanlışlıkla Rio Karnavalı’na gönderilen dede sizin dedeniz olsaydı…
Televizyon izlerken kendisini karnaval kortejinde yarı çıplak kızlarla görseydiniz…
Doğru söyleyin, ne düşünürdünüz?
İyi pazarlar!


Bu ülkede avukatlar var! Adalet de olacak!
*********
Bugün İstanbul Barosu’nun olağanüstü genel kurulu var.
Dün bazı gazetelerde tam sayfa ilanları çıktı:
“Bu ülkede avukatlar var! Adalet de olacak!”
Ola ki, gözünüzden kaçmıştır, köşeme alıyorum.
“Avukatların, bağımsız ve tarafsız bir yargı için uğraş verdikleri adalet arayışı engellenmektedir. Hak arayışı bağlamında verdiğimiz mücadeleyi gölgelemek adına, mesleğimizin itibarsızlaştırılması amaçlanmaktadır. Meslektaşlarımız hukuksuz olarak tutuklanmakta, davalar yoluyla tehditler savrulmaktadır. Avukatlar, duruşma salonlarından robocoplarla çıkarılmakta, acımasız bir şiddete maruz bırakılmaktadır.
Bütün bu baskılara karşı direneceğiz.
Avukatlar, halkın hak arama özgürlüğünün ve savunmanın temsilcisidir. Avukat olmadan yargı olmaz. Savunmasız yargılama, toplum vicdanını asla tatmin etmez. Savunma kısıtlanarak, yok sayılarak, şekli bir unsura indirgenerek yapılan yargılama, “mahkeme” olmaktan çıkar.
Avukatları duruşma salonlarından çıkarırsanız aslında adaleti çıkarmış olursunuz.
Biz yargının asli unsuruyuz. Adliyeler de duruşma salonları da bizimdir. Biz egemenlere karşı adalet mücadelesinden geliyoruz. Yaşamak için değil, onurlu bir yaşam sürmek için bayraklaştırdığımız değerler, direnişimizin kaynağındaki güçtür. Bedeli ne olursa olsun, “bağımsız yargı ve hukukun üstünlüğü” için mücadeleye devam edeceğiz. Eğilmeyeceğiz, bükülmeyeceğiz, susmayacağız, biat etmeyeceğiz.
Bu ülkede avukatlar var! Adalet de olacak! Güvencesi biziz!”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Mehmet - Zaytung haberi bu, yani hayal ürünü,insanları eğlendirmek için yaratılmış bir yazı, hiç yakışmadı size...

Yanıtla . 2Beğen 16 Mart 17:21
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR