İntikam siyaseti!..

MAKALEYİ DİNLE

Amerika kıtasının Avrupalı göçmenlerce işgal ve paylaşım döneminin en temel özelliği “kana kan-dişe diş” yani “İNTİKAM” kültürüdür.

Vahşi Batı’da bileği güçlü, silahı çabuk çeken ve “acıma” duygusu en az olanlar kazanıyordu!

Ancak, “intikam ve talan” kültürü ile büyük maddi zenginliklere sahip olanlar “huzurlu ve mutlu bir yaşam” sürdüremiyorlardı! Çünkü, bir gün o da aynı şekilde bir intikam duygusunun kurbanı oluyordu.

Ortaçağ Feodal düzeninde de toplumsal ve siyasal düzenin temeli de aynı ilkel intikam kültürüne dayanıyordu.

Aradan yaklaşık 1000 yıl geçmiş, insanlık değerleri büyük değişimlere uğramış; demokrasi, insan hakları, hukuk devleti, güçler ayrılığı kavramları “Çağdaş Ülkelerin” yaşam değerleri olmuş ama Ortadoğu, Yakındoğu coğrafyasında hala “intikam-kan davası” kültürü egemen!..

İşte Ortadoğu; Müslüman Müslüman’ın kellesini alıyor, bu haltı yerken de Allah’ın ismini haykırıyor! Bu ne ilkellik, bu ne cehalet, bu ne vahşettir?

Ya ülkemizde?

“Kan davası” ya da “Töre Cinayetleri” hala ve yoğun şekilde sürüyor.

Bu toplumda belirli bir kesim, kız çocuklarını okutmamak, çocuk yaşta evlendirmek, “Berdel” düzeni ile “kız takası” yapmak, farklı mezheptekini düşman gibi görmek ilkelliğini hala sürdürüyor!

Bu kültür, toplumsal-siyasal ve ekonomik yaşamda da sürüyor ne yazık ki!..

Toplumsal yaşamda “patlamaya hazır bomba” gibi insanlarımız; işten atılma korkusu, iş bulamama kaygısı, geçim sıkıntısı, borçlar, yuva dağıtıyor. Yuvası dağılan insan kafayı da dağıtıyor! Dün, canı ciğeri, aşkı olan insanı katlediyor!

Kaynana-gelininden, gelin-kaynanasından öcünü almanın peşinde! Karı-koca, ağabey-kardeş, akraba-komşu ilişkilerinde de durum aynı!

  • “Elime düşersen ben sana sorarım” kültürü!..

Ekonomik yaşamda herkes birbirine kazık atmanın ve sonra da intikam almanın peşinde! Aile Şirketlerinin ömürleri çok kıza, esnafından büyük işadamına kadar çoğunluk, gıllı gışlı yollardan köşe dönmeye, en yakınına kazık atmaya, kazık yemişse rövanşı almaya hazır!

Ama en acı örnekler SİYASET sahnesinde yaşanıyor!

Düne kadar siyaset yollarında “beraber yürüyenler” çıkar çatışması ortaya çıkınca “düşman” oluyor, “terör örgütü” oluyor ve gücü olan daha az gücü olana acımasızca saldırıyor!

Dün, “düzmece belgeler, sahtekar gizli tanıklar ve hukuku çiğneyebilen Cemaatçi savcı ve yargıçlarla” Türk ordusuna, kendileri gibi düşünmeyen aydınları-gazetecileri tutuklayıp yıllarca özgürlüklerini gasp edenler, bu iğrenç Yargı Trajedisinde “Savcı-Yargıç” rolünü üstlenenler, gazete sayfalarını bu düzmece iddialarla doldurup beyin yıkayanlar bugün “İNTİKAM” duyguları içinde aynı insafsızlıkları birbirine yapıyorlar!

Siyasal güç Cemaatten; Medya-Medya’dan öc alıyor!

YARGI Bağımsızlığı, tarafsızlığı, HUKUK DEVLETİ, demokrasi, insan hakları ayaklar altında!

Anayasa’ya sadakat üzerine yemin edenler, Anayasal kurumları aşağılıyor, kararlarını yok sayıyor, yasa düzenlemeleriyle var olan yetkilerini ve vatandaşın “kazanılmış haklarını” geri almaya çalışıyor!

Gazeteler, televizyonlar yayından kaldırılıyor, şirketler ve el konulan Medya yüksek maaşlı ve siyasal kimlikli Kayyumlar eliyle çökertiliyor, yayından kaldırılıyor, binlerce insan işinden oluyor, itiraz edenler şiddetle terbiye ediliyor!

İşin özeti şu ki;

Türkiye, ORTAÇAĞ’ını yaşıyor!

Kana kan, dişe diş, göze göz, intikam!

Bir “tam tam” eksik!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR