Tarhan, Sirmen’e Büyükşehir’in anahtarı nasıl verecek?

MAKALEYİ DİNLE

 

Hafta başı Sefa Sirmen’in proje tanıtım toplantısında konuşan, CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahsin Tarhan, ince bir mesaj verdi.

Mesajın adresi tabi ki ev sahibi Sefa Sirmen di.

Tarhan, “Ben Gebze bölgesini hallettim, eğer Sefa Bey, burada biraz daha fazla çalışırsa Büyükşehir’in anahtarını teslim edeceğim ona” dedi.

Satır arasında gizlenen bir ayrıntı var, ciddi bir ayrıntı.

Belki de komplo teorisi bu. Bu teoriyi birazdan anlatacağım. Ama ondan önce, salondaki bir anı hatırlatmak istiyorum size.

Tahsin Tarhan, onlarca gazeteci içerisinde “Sirmen’in, az çalıştığını ifade edercesine bir cümle kullandı. 

Sağdan - soldan duyuyoruz ki Tahsin Bey, “Ben Gebze’yi hallederim ama İzmit’te biraz daha çalışılmalı” dediğini.

Bunun üstüne “Sirmen, biraz daha çalışırsa bu iş olur” demesi, ortada bir problem mi var sorusunu getirdi akla. Belki de problemden ziyade bir temenninin gazeteciler önünde söylenmesiydi bu…

Gelelim benim teorime…

Tahsin Tarhan, Sirmen’e “Büyükşehrin anahtarın teslim edeceğim” dedi.

O an alkışa hemen şu teori geldi, “Büyükşehir Belediyesi, Tahsin Tarhan tarafından kazanılır, Tarhan, milletvekilliği seçimlerine kadar başkanlık koltuğunda oturur ve daha sonra milletvekili olur.

Boşalan Büyükşehir koltuğuna da Sefa Sirmen oturur.”

Valla ne yalan söyleyeyim, bir an aklıma bu gelmedi desem yalan olur.

O söylemden bu teoriyi oluşturmak çok zor olmadı benim için.

 

Körfez Sanayi Sitesi

bugünkü yerinden taşınmalı

Körfez İlçesi’nde bulunan sanayi sitesi artık kabuğuna sığmıyor. Sanayi sitesi küçük kalıyor.

Sanayi sitesi içerisinde boş işyerinin olmaması ise Körfezlilere rahatsızlık veriyor.

Neden mi?

Şöyle; Sanayi sitesinde boş iş yeri bulamayan lastikçi, radyatörcü, karbüratörcü alıyor takım takla vatını mahalle arasına tamirci acıyor.

Vatandaş evinin altında tamirci istemiyor.

Körfez’de birçok iş yeri halen mahalle aralarında... Bunun bir numaralı nedeni de, sanayi sitesinde boş iş yerinin bulunmaması.

Mahalle arasında kurulan iş yerleri, muhtemelen ruhsatsız. Çünkü mahalle arasına Lastikçide açamazsın motorcu da…

Çamlıtepe Mahallesi ile Barbaros Mahallesi’ni birbirine bağlayan yolun iki kenarına kurulu olan sanayi sitesi, konum olarak ta insanları rahatsız ediyor.

Sanayinin bulunduğu bölge değerli bir alan, ancak sanayi sitesi içinde hiç uygun olmayan bir yer. Körfez Küçük Sanayi Sitesi gibi alanı çevreleyen bir duvar ve kapıları yok, isteyen istediği noktadan sanayi sitesine girebiliyor.

Körfezliler, sanayi sitesi esnafının ikna edilerek bu sitenin farklı bir bölgeye taşınmasını istiyor. Hem sanayi sitesi esnafı, hem de Körfezliler için en doğrusu bu.

 

Yavuz Adamey, Körfez Mahallesi’ne

muhtar adayı oldu

 

İzmit’in tanınmış ve sevilen isimlerinden Yavuz Adamey, Körfez Mahallesi (42 evler) muhtar adayı oldu. Gölcük Tersane Komutanlığı'dan 1,5 sene önce emekli olan Adamey, 51 yıldır Körfez Mahallesi'nde ikamet ediyor.

Amcası merhum Sadettin Adamey ve dayısı merhum Ahmet Ergüneş'in uzun yıllar muhtar olarak Körfez Mahallesi'ne hizmetlerde bulunan Adamey,  yaptığı açıklamada Körfez Mahallesi'ne hak ettiği hizmetlere kavuşmasını sağlamak için muhtar adayı olduğunu söyledi.

 

Dönemeç bugün gösterime giriyor

 

Ünlü Alman yazar Tankred Dorst’un kaleme aldığı, Behçet Necatigil’in dilimize kazandırdığı “Dönemeç” isimli oyun, Tatbikat Sahnesi’nde izleyici karşısına çıkacak. Şehir Tiyatrosu sanatçılarından Aysel Yılmaz’ın yönettiği ilginç ve düşündürücü oyunda Meltem Özsavaş, Çiğdem Sarıhan Benli, Volkan Dinç ve Sarper Saydam rol alıyor. Tekinsizlik hissiyle kuşanmış, adeta saklanıyormuş gibi duran, insanlardan uzak bir coğrafyada yaşayan iki tuhaf kardeş ve kaderin bir cilvesi ya da bütünüyle rastlantısal olarak buraya yolu düşen, beklenmedik bir yabancının ilişkilerinin konu edildiği oyunun büyük ilgi görmesi bekleniyor. Bu oyunu bugünden itibaren SDKM sahnelerinde izleye bilirsiniz.

 

Mehmet Aras, Kartepe’de sürpriz yapar mı?

 

Herkes söylüyor ya, “Bu seçim başka bir seçim” diye hakikaten de öyle. Bu dönem hiçbir aday, başkanlığı çantada keklik gibi görmüyor. Seçim ortada…

Seçimin ortada olduğu ilçelerden biride Kartepe ilçesi.

Kartepe’de Hüseyin Üzülmez ile Yaşar Sönmez arasında geçtiği iddia edilen seçimde, Mehmet Aras sürprizi de yaşanabilir.

Hüseyin Üzülmez, deneyimli, akıllı, sevilen ve başarılı olabileceğine inandığımız bir aday. Yaşar Sönmez’in de belediyecilik geçmişi bulunuyor. Hatırlarsınız, kapatılmadan önce Uzunçiftlik Belediye Başkanlığı görevinde bulunmuştu.

Mehmet Aras ise Kartepe’nin sevdiği, Köseköy’ün eski belediye başkanı olan değerli bir ağabeyimiz. Onun dürüstlüğü ve sadakati bence sorgulanamaz bile. Bazı internet sitelerinin anketlerinde önde çıkan Saadet Partili Aras, 30 Mart seçimlerinde sürpriz bir çıkış yapabilir.

Kartepe’de bana göre seçim üç parti arasında geçiyor. SP’nin en az CHP kadar ve Ak Parti kadar şansı bulunuyor.

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ALİ - ÇALIŞMALARDA BAŞARILAR DİLERİM BÜLENT BEY

Yanıtla . 0Beğen 04 Mart 13:00
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR