Üzülmez ile 2. yıl biterken…

MAKALEYİ DİNLE

Son yerel seçim tartışmaları sanki daha dün gibi. Zaman ne kadar da çabuk geçiyor… Başkan adaylarının seçim şarkıları kulaklarımızda yankılanmaya devam ediyor neredeyse. Acaba seçim nasıl neticelenecek? Ak Parti yeni bir isim olan Hüseyin Üzülmez’le girdiği seçimden nasıl bir netice alacak? Yaşar Sönmez bu kez seçimi alabilmek için sağdan, soldan, merkezden partiye aldığı isimlerle son denemesinde başarılı olabilecek mi? Bu tür sorular her gün vatandaşın gündemindeydi. 29 Mart akşamı saatler 18:00’i gösterdiğinde merak edilen tüm bu sorular yanıtını bulmuştu. Ak Partili Hüseyin Üzülmez, büyük farkla seçimi almıştı. Oylarını arttırmasına rağmen Yaşar Sönmez yine mağlup olmuştu. Bir önceki seçim yüzde 15’ler seviyesinde oy alan MHP ve SP ise adeta silinmişti.

Seçim sonuçlarının ardından herkes Başkan Üzülmez’in nasıl bir performans sergileyeceğini merak ediyordu. Kısa sürede Kartepe’yi karış karış gezip kendisini anlatsa da, nasıl bir yönetim anlayışıyla belediyeyi idare edeceğini kimse kestiremiyordu.

Koltuğa oturur oturmaz Üzülmez, Kartepeli seçmenin o meşhur “çiçeğimi pastamı alıp gideyim, fotoğraf vereyim” anlayışıyla karşılaştı. Belki istemese de çiçek bahçesine dönen ve yüzlerce vatandaşın girip çıktığı bir ortamda buldu kendini. Çok zordur bu durumlarda nefsine yenik düşmemek. Bu durumun farkına vardığını sandığım Üzülmez, ziyaretleri rölantiye alarak mahalle halkının ayağına gitmeye karar verdi. Doğrusu da buydu, o dönem de ifade etmiştim. Seçim dönemi vatandaşın ayağına gidiliyorsa, seçimden sonra da en azından bir teşekkür için, vefa örneği göstermek için yine vatandaşın ayağına gidilmeliydi. Üzülmez bu şekilde, seçim dönemi kendisiyle ilgili oluşturulmak istenen “halktan kopuk” algısını yıkmayı başarmıştı. “Benzer performansı başkan seçildikten sonra da sürdürebilecek mi?” diye düşünenler de yok değildi. İki yıllık performans değerlendirmesine tam da buradan başlayacağız…

Üzülmez seçildikten sonra halkla yakın temas kurabildi mi acaba? Bu konuda insanımızı memnun etmek oldukça zor. Dağınık bir coğrafyada hem iş yapıp hem de halkın gönlünü kazanabilmek zor bir işti. Başkan Üzülmez, sosyal belediyeciliğe önem veren bir yapıda olduğu için haliyle her durumda vatandaşın yanında olmaya gayret gösterdiğini görebiliyoruz. Özellikle mümkün olduğunca hasta ve yaşlıların ziyaretlerini aksatmadığını söylemek mümkün. Ancak dedik ya, bu konuda bir tek kişiyi bile atlasan, senden kötüsü olmayabiliyor. Şahsi fikrim; yanına kimseyi almadan, evlere rastgele ziyaretler yapsa, vatandaşın sofrasına otursa, samimi bir ortamda dertleri dinlese, kendini anlatsa… Ben başkan olsam böyle bir şey yapmaktan büyük keyif alırdım. Kameralar olmasına gerek yok, kimse bilmese de yapılır böyle şeyler. Bir ramazan gününde elinde poşetle barakada kalan bir vatandaşın evine konuk olsa mesela. Ya da yetim çocukları olan bir aileyi elinde oyuncaklarla ziyaret etse, ne kadar güzel olur. Her neyse, Üzülmez’in halkla temas konusunda elinden geleni yapmaya çalıştığını görmek mümkün olsa da, bu konuda halkın tamamını memnun etmek zor.

Peki, icraatta durum nedir? Belediyeyi devraldığı günden beri Üzülmez’in en önemli hizmeti, milletin parasını koruyup gözetmesi. Bu konuda gerçekten samimi olduğunu ilk günden beri düşünüyorum. Belediyenin adının şaibeli işlerle anılmaması sevindirici. “Paranın çarçur edilmemesi güzel de, hizmet istiyoruz” diyen vatandaş da haklı. Fakat rutin işlerin aksamadan yapıldığını da görmek lazım. Çöpler toplanıyor, asfalt dökülüyor, parke yapılıyor… Yani olması gereken belediyecilik hizmetlerine de bir yandan devam ediliyor. Bunun yanında, yollar konusunda ciddi şekilde eleştiriler de yok değil. İlçenin dört bir tarafında belki her gün yolla ilgili yapım ya da tamir çalışmaları devam etmesine rağmen, yine de bu konuda eksikliklerin olduğunu söyleyebilirim.

Üzülmez’in seçim öncesi söz verdiği “41 Vizyon” Projesinde de önemli adımların atılması sevindirici. Yakın zaman içerisinde, belki 5 yılda yapılabilecek en önemli hizmet, Köseköy’deki battı-çıktı projesinin tamamlanması olacaktır. Bu konuda atılacak hızlı adımlar vatandaşın trafik çilesini azaltacak, proje ilçe için büyük prestij kaynağı olacaktır. Yine Büyükşehir desteği ile yapılacak olan Aqua Park projesi, Uzuntarla Doğal Yaşam Parkı, Mahale Konakları, Seka Kamp Lojmanları Restorasyonu ve Teleferik projeleri de hayata geçmeyi bekleyen önemli yatırımlar olarak değerlendirilebilir. Sağlık alanında ise, ilçemizde hizmet veren sağlık kabinleri, hastane yapılana kadar önemli bir eksiği gideren birimler olarak görülmekte.

Tüm bunların ardından, geçtiğimiz iki yıllık süre içerisinde eksikliği hissedilen en önemli şeyin sosyal ve kültürel anlamda yapılan çalışmaların yetersizliği… Vatandaşın gündelik yaşantısına, sosyalleşmesine, eğitimine, eğlencesine, kültürüne yönelik daha ciddi ve altyapısı hazırlanmış projeler görmek gerektiğini söylemek mümkün.

Belediyenin, tüm birimleri ile birlikte genel performans değerlendirmesini de haftaya bırakalım.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR