Gebze’de ödül yağmuru

MAKALEYİ DİNLE

Doğru Hamlede Buluşalım projesi kapsamında düzenlenen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Satranç Şampiyonası 08-09 Nisan 2017 tarihlerinde Gebze Spor Salonunda oynandı. 11 kategoride 560 sporcunun katılımı ile 60 dakika 30 saniye eklemeli düşünme temposu ile oynanan şampiyonada başhakemliği ulusal hakemlerimizden Ali Fuat Aydın yaptı.

 

İsviçre Sistemi ile 6 tur üzerinden eşlendirilen ve 40 sporcunun yarıştığı Açık Kategoride (1400 UKD/ELO - 2199 UKD/ELO) 5,5 puan toplayan Edirne Masal Diyarı Gençlik ve Spor Kulübü Derneği sporcusu Aytaç Şahin şampiyon olurken 5 puan toplayan Karaman Masterler Spor Kulübü sporcusu Muhammed Taşkaya ikinci, 4,5 puan ve averajla Gebze Teknik Üniversitesi Spor Kulübü Derneği sporcusu Metin Hatipoğlu üçüncü sırada yer aldı.

 

1036 rating ortalamalı ve 60 sporcunun yarıştığı 7-8 yaş Genel Kategorisinde 6 puanla İstanbul’dan Yiğit Küçük şampiyonluğa ulaştı. Diğer kategorilerdeki şampiyonlar ise şöyle;

 

1015 rating ortalamalı ve 51 sporcunun yarıştığı 7-8 yaş Kızlar Kategorisinde 5,5 puan ve averajla Tekirdağ’dan Ece Naz Sönmez, 1059 rating ortalamalı ve 61 sporcunun yarıştığı 9-10 yaş Genel Kategorisinde 5,5 puan ve averajla İzmit Özel Atafen İlkokulundan Mert Abdullah Anık, 1042 rating ortalamalı ve 26 sporcunun yarıştığı 9-10 yaş Kızlar Kategorisinde 5 puanla İstanbul’dan Ceyda Tarlabaşı, 1166 rating ortalamalı ve 58 sporcunun yarıştığı 11-12 yaş Genel Kategorisinde 5,5 puan ve averajla İzmit Özel Atafen İlkokulundan Alperen Sel, 1168 rating ortalamalı ve 20 sporcunun yarıştığı 11-12 yaş Kızlar Kategorisinde 4,5 puan ve averajla Gölcük Hisareyn Ortaokulundan Kübra Nalcı, 1107 rating ortalamalı ve 39 sporcunun yarıştığı 13-14-15 yaş Genel Kategorisinde 5,5 puanla İstanbul’dan Muhammet Boğaz, 1273 rating ortalamalı ve 9 sporcunun yarıştığı 13-14-15 yaş Kızlar Kategorisinde 3,5 puanla İstanbul’dan Ayşe Sena Tosun, 1208 rating ortalamalı ve 31 sporcunun yarıştığı 16-17-18 yaş Genel Kategorisinde 5 puanla İzmit Kanuni MTAL Lisesinden Tugay Çolak, 1056 rating ortalamalı ve 13 sporcunun yarıştığı 16-17-18 yaş Kızlar Kategorisinde 3,5 puanla Kocaeli Fen Lisesinden Aleyna Küçük şampiyonluğa ulaştılar.

 

Her kategoride ilk üç sporcuya  kupa ve madalya, 4. sporcuya madalya verildi. Ayrıca en başarılı okul ödülü bütün kategoriler içinde en az 3 sporcunun katıldığı okullardan, en yüksek puanı almış 3 sporcunun puanlarının toplanması ile sıralama yapıldı ve ilk dört dereceye giren ilimiz okulları Laboratuvar, Bilgisayar Sınıfı, Kütüphane, Satranç Sınıfı ile ödüllendirildi.

 

Satranç dolu günler dileğiyle...

 

Kısa… Kısa… 

>>> 2017 Kocaeli Kulüpler Şampiyonasi İl Yarısmaları 29-30 Nisan, 07 Mayıs tarihlerinde oynanacak. Ligde, Altın Çocuklar Satranç Spor Kulübü, Derince Turgut Reis İlköğretim Okulu Spor Kulübü, Gebze Teknik Üniversitesi Spor Kulübü Derneği, Gölcük Belediye Spor Kulübü ve Saraybahçe Spor Kulübü  mücadele edecek.

>>> 8-12 Mayıs 2017 tarihlerinde Yahyakaptan Şehit Polis Recep Topaloğlu Satranç İl Temsilciliği Salonunda saat 17:30-21:30 saatleri arasında 1.Kademe Yardımcı Antrenörlük Kursu düzenlenecek.

>>> İSEM (İzmir Satranç Eğitim Merkezi) tarafından organize edilen BEKO 16. Satranç Şöleni, 27-28 Mayıs 2017 tarihlerinde düzenlenecek.

>>> Avrupa Okullar Satranç Şampiyonası 10-20 Haziran 2017 tarihleri arasında Budva’da (Karadağ) düzenlenecek.

 

OYUN KÜTÜPHANESİ                :

** ABD Satranç Şampiyonası

(29 Mart - 09 Nisan 2017)

GM Akobian, Varuzhan (ELO 2645/USA)

GM Caruana, Fabiano (ELO 2817/USA)

 

1.d4 d6 2.Af3 Af6 3.c4 g6 4.Ac3 Ff5 5.e3 Fg7 6.Fd3 Fxd3 7.Vxd3 0–0 8.0–0 Abd7 9.b3 e5 10.dxe5 dxe5 11.Fa3 Ke8 12.Ae4 Axe4 13.Vxe4 Vc8 14.Kad1 Af6 15.Vc2 e4 16.Ad4 Ag4 17.Fb2 Ae5 18.Ae2 Vg4 19.Af4 Vf5 20.Kd2 c6 21.Kfd1 h5 22.h3 h4 23.Kd6 Fh8 24.c5 a5 25.a3 Sh7 26.Ve2 Fg7 27.Vc2 Fh8 28.Sf1 Ke7 29.Kd8 Kxd8 30.Kxd8 Ff6 31.Vd2 a4 32.Vc2 axb3 33.Vxb3 Ad7 34.Vc2 Sg7 35.Ae2 Vxc5 36.Fxf6+ Sxf6 37.Ac3 Sg7 38.Sg1 Vxa3 39.Vd2 Af6 40.Vd4 Va1+ 41.Sh2 Va5 42.Sg1 Ve5 43.Vb4 b6 44.Ae2 Vc7 45.Ka8 c5 46.Vb2 Kd7 47.Ka1 Kd6 48.Ac3 Ve7 49.Ab5 Kd3 50.Kb1 Ve6 51.Ac7 Vd7 52.Vxb6 c4 53.Ab5 Kd1+ 54.Kxd1 Vxd1+ 55.Sh2 Vd5 56.Ad4 Ad7 57.Vd8 Vd6+ 58.Sg1 c3 59.Sh1 Vd5 60.Sg1 Vb7 61.Ve7 Sg8 62.Ve8+ Af8 63.Va4 Vb1+ 64.Sh2 Ve1 65.Vc6 Vd2 66.Sg1 Ah7 67.Vc8+ Sg7 68.Vc7 Ve1+ 69.Sh2 Vxf2 70.Vxc3 Sh6 71.Ac6 Vg3+ 72.Sh1 Vc7 73.Vc5 Vc8 74.Vd6 Vf5 75.Ae5 Sg7 76.Vd4 f6 77.Va7+ Sh6 78.Ag4+ Sg5 79.Vxh7 1–0

 

** ABD Satranç Şampiyonası

(29 Mart - 09 Nisan 2017)

GM Nakamura, Hikaru (ELO 2793/USA)

GM Onischuk, Alexander (ELO 2667/USA)

 

1.c4 e6 2.Ac3 d5 3.d4 Af6 4.cxd5 exd5 5.Fg5 c6 6.e3 Fe7 7.Fd3 Abd7 8.Vc2 Ah5 9.Fxe7 Vxe7 10.0–0–0 Ab6 11.h3 g6 12.Af3 Fe6 13.Sb1 0–0–0 14.Ad2 Ag7 15.g4 Sb8 16.Ab3 h5 17.f3 Fc8 18.Vf2 hxg4 19.hxg4 Ae6 20.f4 Ac7 21.f5 Vg5 22.Khg1 Kh3 23.e4 Kdh8 24.e5 Kh2 25.Ve1 Ac4 26.Fxc4 dxc4 27.Ad2 Vf4 28.e6 gxf5 29.exf7 Fe6 30.Kf1 Vxg4 31.Af3 Kg2 32.d5 cxd5 33.Axd5 Vg7 34.Ac3 Vxf7 35.Ve5 Ke8 36.Vd6 Vf8 37.Ab5 Vxd6 38.Axd6 Kh8 39.Kh1 Kxh1 40.Kxh1 Kg8 41.Ad4 f4 42.Kh6 Fc8 43.Axc4 Ad5 44.Sc2 Kd8 45.Kd6 Kxd6 46.Axd6 Fh3 47.a3 Sc7 48.Ae4 a5 49.Ad2 b6 50.Sd3 Fg2 51.Ac2 Ae7 52.b4 a4 53.Ad4 Sd7 54.Se2 Fd5 55.Ab5 Sc6 56.Ac3 b5 57.Sd3 Af5 58.Ad1 Sd6 59.Ac3 Fc6 60.Ace4+ Se7 61.Ag5 Sf6 62.Age4+ Se7 63.Ag5 Fg2 64.Age4 Se6 65.Af2 Sd5 66.Ad1 Ad6 67.Af2 Ac4 68.Axc4 Ff1+ 69.Sc3 Fxc4 70.Ah3 Se4 71.Sd2 Fe6 72.Ag5+ Sd5 73.Af3 Fg4 74.Ah4 Se4 75.Se1 Se3 0–1

 

** ABD Satranç Şampiyonası

(29 Mart - 09 Nisan 2017)

GM So, Wesley (ELO 2822/USA)

GM Kamsky, Gata (ELO 2659/USA)

 

1.d4 d5 2.c4 c6 3.Ac3 Af6 4.cxd5 cxd5 5.Ff4 e6 6.e3 Fd6 7.Fxd6 Vxd6 8.Fd3 0–0 9.f4 b6 10.Ve2 a5 11.Af3 Fa6 12.Fxa6 Axa6 13.Kc1 Ac7 14.0–0 Kfc8 15.Kc2 Ace8 16.Kfc1 Vd8 17.Ab5 Ae4 18.Kc6 A4d6 19.b3 Axb5 20.Vxb5 Ad6 21.Vd3 f6 22.a4 Kxc6 23.Kxc6 Kc8 24.Vc2 Kxc6 25.Vxc6 Sf7 26.Ad2 h6 27.h3 g5 28.g4 Se7 29.Sf2 Vb8 30.Sf3 f5 31.Sg2 gxf4 32.exf4 fxg4 33.hxg4 h5 34.Af3 hxg4 35.Ae5 Vc8 36.Ag6+ Sf6 37.Vxd6 Vc2+ 38.Sg3 Vxb3+ 39.Sxg4 Vd1+ 40.Sh4 Ve1+ 41.Sg4 Ve2+ 42.Sg3 Sxg6 43.Vxb6 Sf5 44.Vxa5 Vg4+ 45.Sf2 Vxf4+ 46.Se2 Ve4+ 47.Sf1 Vd3+ 48.Se1 Ve3+ 49.Sf1 Se4 50.Vb6 Vf3+ 51.Sg1 Vd1+ 52.Sg2 Vc2+ 53.Sg3 ½–½

 

** ABD Satranç Şampiyonası

(29 Mart - 09 Nisan 2017)

GM Xiong, Jeffery (ELO 2674/USA)

GM So, Wesley (ELO 2822/USA)

 

1.d4 Af6 2.c4 e6 3.g3 d5 4.Fg2 Fe7 5.Af3 0–0 6.0–0 dxc4 7.Vc2 a6 8.a4 Fd7 9.Kd1 Fc6 10.Ac3 Fxf3 11.Fxf3 Ac6 12.Fxc6 bxc6 13.Fg5 Kb8 14.e3 c5 15.dxc5 Ve8 16.Kd4 Ad7 17.Fxe7 Vxe7 18.c6 Ae5 19.Ve4 Vc5 20.Ad5 Ad3 21.Axc7 Axf2 22.Sxf2 Kxb2+ 23.Sf1 Vh5 24.Vg4 Vxh2 25.Vf3 c3 26.Kc1 e5 27.Kh4 Vd2 28.Kd1 Kd8 29.Ad5 Kxd5 30.Kd4 Kxd4 31.exd4 Vxd1+ 0–1

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ                :

Beyaz oynar, iki hamlede mat eder. Nasıl ?

Cevap : 1.Fb3+ Şb1 2.Vg1# 1–0

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Aykut İlker Mete - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR