Bu hafta Gazanfer Bilge'yi anıyoruz... Vefat-20.Nisan.2008)…

MAKALEYİ DİNLE

Türk Güreşinin efsane şampiyonu Gazanfer Bilge 1923 yılında Karamürsel- Dereköy’de doğdu. 1946 yılında Avrupa, 1948 yılında 62 kiloda Olimpiyat Şampiyonu oldu.1948 yılına kadar Dünya minderlerinde başarılı olamayan Türk Güreşçilerine örnek olmuş, kendi ifadesi ile “Türk güreşinde çağ açmıştır.”

 

2005 yılında başlattığımız Gazanfer Bilge Turnuvalarını büyük organizasyonlar şekline sokmak hedefimiz olmalıdır. Tarihe mal olan Şampiyonumuza adına yakışır müsabakalar yaparak yeni nesile  tanıtmak  görevimizdir. Gazanfer Bilge örnek sporcu, Olimpiyat şampiyonu olması yanı sıra spor hayatından sonra Ticarette de başarılı olmuştur. Milletini-devletini seven kazancını memleketi-milleti için harcayan vatanseverdi. Adına güreşler tertipleyerek anısını yaşattığımız Gazanfer Bilge 20 Nisan 2008’de vefat etti. Dün ölüm yıldönümüydü… Doğum yeri Karamürsel-Dereköy’de defnedilmişti. Ebedi Mekanında rahat uyu Gazanfer Abi (Gazanfer Amca)…

 

GAZANFER BİLGE’NİN GENÇLERE ÖĞÜDÜ

Avrupa ve Olimpiyat Şampiyonu Gazanfer Bilge’nin 2007 yılında adına yaptığımız müsabakada gençlere okumam için bana verdiği aşağıdaki yazıyı aktarıyorum.

 

“SEVGİLİ GENÇLER…

Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük kurtarıcı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi daima hatırlayınız. Bu kutsal toprakları dört bir yandan işgal etmiş olan düşmanları meydan savaşları ile bozguna uğratmış ve memleketimizden temizlemiştir. Aziz vatanımızı kurtaran Atatürk bu ülkeyi size emanet etmiştir. Onun için bu kahraman vatanseverleri alkışlayınız. Canlarını gözlerini kırpmadan vatan için feda eden şehitleri, sakat kalmışken “vatan sağ olsun” diyen gazileri, hudutta kar üstünde-güneş altında nöbet tutan askerleri, hiç karşılık beklemeksizin amatörce gücünü ruhunu ve mal varlığını vatanın yücelmesine adayanları, vergisini noksansız ödeyenleri, vatan evlatlarının yetişmesi için okul-tedavi görmesi için hastane yaptıran hayır severleri, araştırmalar yaparak, öğretmenlik ederek vatanseverlik, milliyetçilik ve ilim aşılayanları, uluslar arası spor karşılaşmalarında altın madalyalar alarak  milli marşımızı dünyaya dinletenleri, bayrağımızı birincilik direğine çektirerek göğüslerimizi gururla kabartanları, yalnız vatan için gecesini gündüzüne katarak çalışan devlet adamlarını , ilim adamlarını,doktorları,mühendisleri,bürokratları coşku ile alkışlayın . Alkışlarınız hedef şaşırmasın. Gerçek vatanseverlere saygılı olun. Ölümsüz kalmak için kahraman olmaya çalışın. Ana babanıza hayırlı evlat olun. Herkes sizinle gurur duysun. Biz büyükler sizden bunu bekliyoruz. Sizlere bu yolda başarılar diliyorum. Sevgi ile kucaklıyorum.

 

SEVGİLİ SPORCU KARDEŞLERİM

Ben amatör sporcuydum. Serbest güreşte Avrupa, Dünya, Olimpiyat  Şampiyonu oldum. Ülkemize ilk altın getiren sporcu olmanın gururunu her zaman taşıdım. Daha sonra güreşe başlayan birçok şampiyonluklar kazanan genç güreşçilere hocalık yaptım. İş hayatımda kazandıklarımı doğup büyüdüğüm yere eğitim kurumları kurarak gençliğe hizmete adadım. Sizlere de önerim doğup büyüdüğünüz yerleri unutmayın Kazancınızın bir bölümünü eğitim kurumlarına, insana yatırım yaparak değerlendirin.

 

DEĞERLİ İŞ ADAMLARI ARKADAŞLARIM

Sizler de bu memleket topraklarında başarılı oldunuz. Sizler de doğup büyüdüğünüz yerleri hatırlayınız. Ana-babanızı,çocuklarınızı,torunlarınızı,akrabalarınızı,komşularınızı,arkadaşlarınızı unutmayın. Benim yaptığım gibi memleketinize hizmet götürün. Tutmuş olacağınız bu yol aynı zamanda cennetin de yoludur.

GAZANFER BİLGE

Avrupa ve Olimpiyat Şampiyonu…”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR