Karaosmanoğlu’na bir öneri

MAKALEYİ DİNLE

Sayın Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu;

Sizinle siyasal birlikteliğimiz olmasa da,  “insan kişiliğinize” saygı ile baktığımı bilirsiniz.

Görevinizde başarılı olmanızı içtenlikle isterim. Çünkü, ben de bu kentte yaşıyorum. Bu kentin gerçekten “Yaşanası bir kent” olmasını isterim. Bunu kimin ya da kimlerin başarabildiği önemli değildir.

Ve bir gün, bu göreviniz sona erdiğinde bu kentin cadde ve sokaklarında yürürken, yine aynı saygı ve sevgiyi yaşamak sizin de hakkınız olmalı.

Sayın Başkan;

Bir ay kadar önce, 90 kişilik bir İzmitli grubuyla,  Eskişehir’i gezdik. Kuşkum yok ki, “Tarihi Kentler Birliği” üyesi olarak siz de Eskişehir’in son halini görmüş ve takdir etmiş olmalısınız.

Uzun uzun Eskişehir’i anlatmayacağım. Ama, özellikle bir zamanlar kirli bir su olarak akan PORSUK ÇAYI’ndan söz edeceğim.

Bu çayın Eskişehir kent merkezi içinden geçen kısmı adeta bir Venedik gibi olmuş. Su temizlenmiş ve sürekli temizleniyor. Kent içinde 36 kişilik teknelerle “Porsuk Turu” atılıyor. Dileyen, tıpkı Venedik’tekiler gibi gondol sefası yapıyor. Bu sefayı yapmak isteyen yeni evliler içinde “Özel Gondol” hazır bekliyor. Üniversiteli gençler, Porsuk Çayı’nın iki yanındaki yeşil alanlarda keyifle oturuyorlar.

Porsuk Çayı’nın suyu arındırılarak, Eskişehir’de yapay bir plaj ve bir göl oluşturulmuş.

Sayın Başkan;

Bizim de “KİLEZ DERESİ” böylesine bir mekan haline gelemez mi? Kilez Deresi’nin her iki yanı da “Rekreasyon Alanı” olarak düzenlenebilir. Bir iki çay bahçesi, birkaç lokanta, halkın ücretsiz yararlanabileceği park alanları ile güzel bir proje oluşturulabilir. Dere içinde teknelerle gezinti yapılabilir. Hem yeni iş alanları açılır hem de Kocaeli halkı için güzel bir dinlenme alanı olabilir. Hatta, Yelken Kulübü ile ortaklaşa küçük boy teknelerle “Kilez Deresi Tekne Yarışları” düzenlenebilir.

Eskişehir ziyaretimizde tanık oldum ki, Eskişehir’e başka illerden her gün 10-15 otobüs dolusu insan geliyor.

Osmanlı döneminden kalma ve tek tek restore edilmiş tarihi “Odunpazarı Evleri” ziyaretçilerle doluyor.

Bir de “Mumyalar Müzesi” oluşturulmuş.

Kocaeli’de de “Dünden bugüne bu kente emek verenler” ana başlığı altında; Nicemedia’dan Cumhuriyet Dönemine ulaşan  bir “Mumyalar Müzesi” düşünülemez mi?

Sayın Başkan; bu kentin “Estetik bir yenilenmeye” ve “Tarihi mekanları yaşatmaya” ihtiyacı var. Gelin, kentimizdeki işadamları ve şirketlerle de işbirliği içinde bir “makro projeyi” hayata geçirelim.

Tarihimiz var, tarihi doğal mekanlarımız var, bunları değerlendirelim.

Bir adım daha atalım;

 ulaşım altyapısı yetersiz olan İzmit ve Kocaeli’yi deniz yoluyla da İstanbul ve Yalova’ya bağlayalım! Şimdilik iki üç saatte bir de olsa “Deniz Otobüsleri” ile ulaşımı gerçekleştirelim.

Hem, “Tarihi Kentler Birliği Üyesi” olmayı gerçekten hak eden hem de turizm sektöründe parlayan bir “YILDIZ KENT” de biz olalım…

Haydi Başkan, bu kez dinleyin beni!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR