CHP’li Hürriyet, içimizi kararttı!

MAKALEYİ DİNLE

CHP’den çocuklara yasa teklifi hediyesi

Türkiye’de kadına şiddet artıyor…

Cinsel istismar artıyor…

Kurslarda tacizler artıyor…

İntiharlar artıyor…

Hırsızlık almış başını gitti…

Uyuşturucu kullanma yaşı ortaokul seviyesine kadar düştü…

***

CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet önceki gün ‘Çocuk Hakları İzleme Komisyonu’ kuruması yönündeki kanun teklifini meclise sundu.

Hürriyet, daha sonra basın toplantısı yaptı…

Hürriyet’in açıklamaları, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu özetledi…

Birlikte okuyalım,

“Türkiye 1990 yılında imzaladığı Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni 1995 yılında onaylayarak iç hukuk normu haline getirmiştir. Ancak Sözleşme’nin imzalandığı tarihten bu yana ne yazık ki çocuk hak ihlalleri devam etmekte, bazı alanlarda yaşanan hak ihlallerinde ciddi artışlar yaşandığı açıkça görülmektedir. Son zamanlarda en çok dikkat çeken cinsel istismar olaylarının yanı sıra cinsel sömürü, çocuk işçiliği, ihmal ve şiddet, erken yaşta zorla evlilik sorunlarıyla da mücadele ediyor.

***

Türkiye’de 2014 yılı itibarıyla çalışan çocuk sayısı 893 bine ulaştı.

Çocuklara karşı cinsel saldırı, taciz ve tecavüz davalarında 2008’den 2013’e kadar yüzde 400 artış oldu.

Her üç evlilikten biri, erken yaştaki çocuk evlilikler. 2002 yılından bu yana çocuklara karşı işlenen cinsel istismar suçları 4 kat arttı.

2013 ceza istatistiklerine göre, çocukların cinsel bütünlüğüne karşı en az 19 bin 757 suç davası açılmış.

Bu, cinsel saldırı suçlarının yüzde 46’sını oluşturdu.

Bunlardan 14 bin 417’si ise mahkumiyet aldı.

Son 11 yılda çocuk mahkemelerinde açılan dava sayısı yüzde 500 arttı.

Cezaevindeki çocuk sayısı ise yüzde 50’lerde…

***

Çocuk Hakları İzleme Komisyonu yasa teklifi; Türkiye’de ve dünyada çocuk hakları gelişmelerini izlemek, ülkedeki uygulamaları bu gelişmelerle uyumlaştırmak, çocuk hakları konusunda farkındalığı artırmak, çocuk hakları ihlallerini önlemek ve yasama sürecinde çocuk haklarını gözetmek için hazırlandı”

***

Hürriyet’in verdiği rakamlar gerçekten de ürkütücü boyutta…

Eğer önlem alınmazsa, bu rakamlar daha da yükselecek…

Türkiye’de çocuk olmanın zorluğu yanı sıra, anne ve babalar da büyük bir endişe içine girecek…

Maalesef Türkiye her geçen gün “güvenli” ülke olmaktan çıkmaya başladı…

 

Üzülmez umre açılımı

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, hafta sonu umreden dönen Kartepeli hemşehrilerini evlerinde ziyaret etmeye devam ediyor. Üzülmez’e, Emekevler Mahalle Muhtarı Mevlüt İnan, Belediye Meclis Üyeleri Ahmet Atlı, Kemal Timur, mahalle başkanları ve temsilcileri de eşlik etti. Başkan Üzülmez ve beraberindekiler Emekevler Mahallesi’nden kutsal topraklara giderek umre ziyaretinde bulunan Nedim Ertürk, İhsan Yıkılmaz, İsmail Çolakoğlu ve Ahmet Kenan Metin’in evlerine konuk oldu. Üzülmez, bol bol Umre anısı dinledi.

 

Dilencilere geçit yok

Körfez’in daha yaşanılabilir ve huzurlu bir kent olabilmesi için çalışmalarını sürdüren körfez Belediyesi, vatandaşların yoğun olarak kullandığı hastaneler ve camii önlerini mesken tutan dilenciler ile sokaklarda çalışan – çalıştırılan çocuklara yönelik bir operasyon düzenledi. Yapılan operasyonda yaklaşık 15 dilenci yakalandı. Dilenci olayı sadece Körfez’de değil, bütün ilçelerde sorun… Önceleri bizim dilenciler vardı, şimdi de Suriyeli dilenciler piyasaya çıktı… Türkiye, dilenci cenneti oldu…

 

Şenkaya’ya gönül köprüsü

Darıca Belediyesi,  kardeş şehri Erzurum’un Şenkaya ilçesinden 126 öğrenciyi Çanakkale’ye göndererek, Çanakkale şehitleriyle buluşturdu. Proje kapsamında bütün masrafları Darıca Belediyesi tarafından karşılanan Şenkayalı öğrenciler ve rehber öğretmenler iki gün boyunca Darıca’da konaklayarak , Darıca ve İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini gezdiler. İlginç bir proje. Güzel bir kardeşlik örneği.

 

Engelliler için şarj istasyonu

Derince Belediyesi, akülü tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdüren engelli vatandaşlar için Kent Meydanı’nda şarj istasyonu kurdu. Evlerinden gün içerisinde dışarıya çıkan engelli vatandaşların akülerinin bitmesi nedeniyle sorun yaşamasının önüne geçilmesi için yapılan çalışma kapsamında şarj ünitesi hizmete sunuldu.  Bu sayede artık vatandaşlar sokakta dolaşırken “şarjım bitecek” korkusu yaşamayacak.

 

Köşker’in elçileri!

Ataması yapılan Gebzeli öğretmenler önceki gün Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’e konuk oldu. Öğretmenlerden bazı isteklerde bulunan Başkan Köşker, “Gebze’mizi unutmayın. Gebze’mizi, kentimizin güzelliklerini görev yaptığınız yerlerde anlatın. Büyük eğitim ordusuna katılan siz değerli öğretmenlerimize başarılar diliyorum” dedi. Yani anlayacağınız Köşker, öğretmenlerden turizm elçisi olmalarını istiyor.

 

Azimli Karabacak!

Gebze Teknik Üniversitesi’nde Sosyal Yaşam ve Medya Topluluğu’nun düzenlemiş olduğu Kişisel Gelişim Zirvesi’ne konuşması olarak katılan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, gençlere başarının sırlarını anlattı. Konuşmasında öğrencilerin gelecekleri için koyacakları hedefin önemli olduğuna vurgu yapan Başkan Karabacak aynı zamanda azminde koyulan hedef kadar önemli olduğuna dikkat çekti. Yani Karabacak, bu seviyeye geldiyse, azmi sayesinde gelmiş…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR