SEDAŞIN KURNAZLIĞI

MAKALEYİ DİNLE

Son bir yıl içinde yerel basında yer alan haberler içinden en çok şikayet edilen kuruma ilişkin bir istatistik yapılsa SEDAŞ’IN açık ara birinci olacağından eminim. Yapılmayan yatırımlar nedeniyle çok sık yaşanan arızalar, habersiz yapılan kesintiler, kaçakların vatandaşa ödetilmesi v.s. gibi birçok konu bu şikayetler içinde sayılabilir. Ben bu kurumun geçen hafta içinde bana yaşattığı bir başka kurnazlığından söz etmek istiyorum.
15 gündür tatildeydim.Ödeme günü tatilde olduğum döneme rastlaması nedeniyle fatura ödenemedi. Oysa bu tür faturaları ödememe alışkanlığı olan biri değilim. Faturanın ödeme günü geçer geçmez sedaş çalışanlar ı oturduğum siteye gelerek elektriği keseceklerini söylemişler.Site çalışanı arkadaş , tatilde olduğumuzu geldikleri ilk günde ödeyeceğimizi söylemesine karşın dinlememişler .Site çalışanı ısrarcı davranınca bize ulaşıldı.Telefonda kendilerine bugün ödeyeceğimizi ve elektriği kesmemelerini rica ettim.Verdikleri cevap ilginçti. Merak etmeyin biz kesip hemen bağlayacağız ancak size 20 tl artı fatura edeceğiz.Bu durumda onlar kesmiş gibi yapıp, kesmece oyunu oynayacaklar ama bu oyun bana 20 tl yüke mal olacak. Bu oyun ayda 1000 kişiyle oynansa havadan 20.000 tl gelir demektir.Ne güzel para kazanmak değil mi? Oysa elektrik işletiminin devlette olduğu dönemlerde olduğu gibi, 2-3 gün gibi süre verip bu süre sonunda ödenmemesi durumunda kesileceğini bildirse daha uygun bir davranış olmaz mı ?
Olurdu tabi. Peki bunu Sedaş yapar mı? Yapmadığını görüyoruz. Peki böyle davranmıyor diye Sedaş’a kızmaya hakkımız var mı? Bence yok.Çünkü sedaş özel bir şirklet. Onun tek hedefi vardır. Nasıl yapsam da karımı daha çok arttırsam. O zaman sorgulanması gereken Sedaş tan ziyade, böylesi kamusal hizmet alanlarını özel sektörün sınırsız kar arzularına yok pahasına teslim eden siyasi anlayış olması gerekmez mi?
Vatandaş olarak ben Sedaş’ın uygulamalarından bana ekonomik zarar verdiği için şikayetçiyim. Ama bakıyorum özelleştirmenin şampiyonluğunu yapan siyasi anlayışın ilimizdeki baş aktörleri de şikayetçi. Diyorlar ki Sedaş yatırım yapmıyor,fazla fatura çıkartıyor v.s. Diğer taraftan İzgaz la ilgili de benzer şikayetler var. Neymiş efendim kenar mahallelere yatırım yapılmıyormuş. Siz özel sektörün kar sağlamayacağı alanlara yatırım yapmayacağını yeni mi anlıyorsunuz ? Bile bile bu kamusal alanları özelleştirmediniz mi ? Şimdi kimi kime şikayet ediyorsunuz. Tabi İzgaz veya Sedaş’ ın hizmet götürmediği bölgelerdeki halk şikayetçi. Sözüm ona halkın bu sorunlarını sahipleniyor gibi görünmek adına yapılan gösteriş tavrı bunlar. Halktan biri çıkıp, yahu arkadaş bunları siz özelleştirmediniz mi ?diye soruverse ne diyeceklerini doğrusu merak etmiyorum. Çünkü her zaman yaptıkları gibi suçu kendileri dışında birilerine fatura edeceklerinden hiç kuşkum yok.
İşte Sedaş’ın bana attığı 20 tl kazık bizi özelleştirmenin faziletlerine kadar getirdi.sonuç olarak değerlendirme ve yargıyı size bırakıyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR