Eğitimde medrese düzeni mi?

MAKALEYİ DİNLE

Siyasi iktidar, eski yol arkadaşı, şimdinin “Feto Terör Örgütü” ile mücadelenin çıkış yolu olarak yeni bir seçenek ortaya attı!

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş; “Camileri, medreseleri, dergahları yeniden inşa etmek gerek” dedi!..

Camilerimizin sayısı 85 bini aştı. Bunların bir kısmının “Cemaat Camileri” olduğunu sağır sultan bile biliyor! Yine, “ibadet yeri” olan camilerimizin “siyaset mekanları” olarak kullanıldığına da tanığız!

Çünkü, kimi “siyaset erbabı” için “dini siyaset malzemesi” olarak kullanmak iktidar olmak için vazgeçemedikleri bir yöntem!

Özellikle cemaat camilerinin pek çoğunun altında marketler, özel sağlık klinikleri, dükkanlar ve ofisler yer alıyor! Çünkü, iyi gelir getiriyor! Ve, camilerin önleri onlarca dilenci ile doluyor! Camilerin altında neden “Aşevi, yetimhane, yoksullar için barınma mekanları” yok? Camilerimizin toplumsal sorunlarımızın çözümüne katkı vermeleri gerekmez mi?

Medreseler; tarihin çok eskilerinde kalan bir eğitim kurumu. Ancak, yine biliyor ve sık sık tanık oluyoruz ki, günümüzde de kimi eğitim kurumları “Medrese” gibi çalışıyor! Çağın gereklerine ve ülkenin ihtiyaçlarına göre “nitelikli insan yetiştirmek” yerine, “dini eğitim” ağırlıklı bir eğitim düzeni yaygınlaşıyor! Üstelik, kimi “Milli Eğitim Müdürleri” nin ilginç yaklaşımlarına tanık oluyoruz! İşte, birkaç örnek;

Burdur Milli Eğitim Müdürü M.B. “Bir kadın evinden süslenip çıkıp eve dönene kadar kaç erkeğin şehvetini tahrik etmişse o kadar erkekle zina etmiş olur” diyor! Bunu nasıl uyduruyor? Sen, Diyanet görevlisi misin?
Afyon Milli Eğitim Müdürlüğü Din Eğitimi Şube Müdür Vekili İ.Ö; “Bundan sonra işler, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin kontrolünde gerçekleşecek. Bunu Ankara da Allah da böyle istiyor” diyor!
Bursa-Nilüfer ilçesinde, bir okul müdürünün öğrencilere dağıttığı kitapta; “hayvanlarla ve ölülerle cinsel ilişkiye girilebileceğine dair” ifadeler yer alıyor!
Polis Akademisi Başkanı R.F’nin; “Bal arıdan, kavga karıdan olur”, “15’inde kız ya erde ya yerde olur” gibi,  kadını aşağılayan kitabı için, İçişleri Bakanı Naim Şahin; “Bu bir genel kültür kitabıdır” diyor!
Aydın Üniversitesi Garbiyat Batı Araştırmaları Merkezi Müdürü S.Ş; “Hilafet yeniden gündeme gelmelidir. Bu, Türkiye’nin önderliğinde yapılmalıdır” diyor!

Daha pek çok örnek var.

Ya öğretmen atamaları nasıl oluyor? Mülakatlarda hangi sorular soruluyor? İşte örnekler;

“Son yüzyıla yön veren lider kimdir?”
“Yılbaşı kutlaması yapar mısınız?”
“Alevi misiniz, Sünni mi?”
“Gezi olayları sırasında ne hissettiniz?”
“Hangi yurtta kaldınız?”
“Hangi gazete ve köşe yazarlarını takip ediyorsunuz?”
“Reis denince aklına kim geliyor?”

Eğitim düzenimiz “üretken, nitelikli, meslek sahibi” insan yetiştirmiyor!

Bu yüzden işsizlik hızla yaygınlaşıyor, bilimsel-teknik araştırmalar ve yeni buluşlar olmuyor. Oysa, “patent sahibi ülkeler hızla kalkınırken, biz yerimizde sayıyoruz!”

Yazımızı, Fatih Sultan Mehmet’in bir sözü ile noktalayalım;

İnsanlar dinin ne, namazın var mı, oruç tutuyor musun gibi Allah’ın soracağı soruları sormayacaksınız! İnsanlara; aç mısın, ne ihtiyacın var gibi kulun kula soracağı soruları soracaksınız!”

Yüce dinimizi siyasetin ve eğitimin malzemesi olarak kullanmak, insanlara yapılabilecek en büyük kötülük ve günahtır! 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR