“Bizim yerimize talip olanlar cezaevinde”

MAKALEYİ DİNLE

OHAL uygulamasının ardından ilk kez basının karşısına çıkan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu son gelişmelerle ilgili bilgiler verdi.

Açıklamasının ardından gelen bir soruya şu cevabı verdi;

“Evet, elimize bir liste ulaştı. Darbeciler benim ve atanmış seçilmiş birçok arkadaşımızın yerine gelecek kişileri belirlemişler.

Bizlerin yerine talip olanlar şimdi cezaevindeler”

Vali Hasan Basri Güzeloğlu OHAL uygulamasının ardından ilk defa basın toplantısı düzenledi ve yaşanan gelişmelerle ilgili bilgiler verdi.

Haftanın yorgunluğunu halen taşıyordu ancak gazetecilerin yani kamuoyunun karşısına mavi takım elbisesini giyerek şık bir şekilde çıktı.

“Biz dimdik ayaktayız, işlerimizin başındayız” dercesine.

Vali Güzeloğlu’na açığa alınacak olan personelin yargılanıp yargılanmayacağını sordum ve şu cevabı aldım.

“Görevden uzaklaştırılmak demek bir soruşturmanın bir yargılamanın olacağı anlamına gelir. Bu işlemler başlatıldı ve kısa süre içerisinde sonuçlanacak. Suçlu ile suçsuz ayrılacak ve suçsuz ilan edilenler görevlerinin başına dönebilecek”

Bu da süreç içerisinde işinden olan memurların bir kısmının yeniden göreve dönebilme ihtimali olduğunu gösteriyor.

İş ve işleyişte aksamaların yaşanmayacağını söyleyen Vali Güzeloğlu, “15 Temmuz akşamında TSK içerisinde barınan bir kısım terörist tarafından darbe girişimi oldu. Bu hain kalkışmaya halkımız tarafından dur denilmiştir. Milletimiz geleceğine sahip çıkmıştır. Her bireyimizin kararlı mücadelesi ile darbe girişimi bertaraf edilmiştir. Bu hainlere destek veren, yer sağlayanları lanetliyorum. Milletin nezdinde zelil bir yerdedirler. Milletin düşmanına karşı kullanılmak üzere emanet edilen silahların karşısında imanlı göğüsleriyle duran demokrasi şehitlerini rahmet ve minnetle anıyorum. Onlar her zaman kahramanca anılacaktır” dedi.

 

Otobüsler ücretsiz ama kart basanlar uyarılmıyor

15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin ardından vatandaşlar hala demokrasi nöbeti tutmaya devam ediyor. Bu nöbetlere vatandaşların katılım sağlayabilmesi için belediye otobüsleri 7 gündür kentin 4 bir yanında ücretsiz olarak ulaşım sağlıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Karaosmanoğlu her iki günde bir twitter sayfasından ulaşımın ücretsiz olduğunun duyurusunu yapıyor. Karaosmanoğlu kendi sayfasında cumartesi ve pazar günü için de belediye otobüslerinin ücretsiz olduğunun duyurusunu yayınladı.

ŞİKAYETLER GELİYOR

Ücretsiz olduğunu bilen vatandaşlar kart basmadan geçiş yapıyor. Fakat ücretsiz olduğunu bilmeyen vatandaşlar kart basıp geçiyormuş. Şu günlerde gazetemize gelen şikayetler ; ‘Otobüs şoförü ücretsiz olduğunu neden bize söylemiyor? Neden kart basmayın diye uyarmıyor? Madem ücretsiz biz neden kart basalım ki boş yere’ diye sitem ediyor.

 

 

Sürat Kargo kullanıcıları mağdur


Son günlerde aldığımız şikayetlerin başında Sürat Kargo kullanıcıları geliyor. Eşya, evrak hatta yiyeceklerin kargoya verildiğini söyleyen vatandaşlar bu eşyaların adreslerine ulaşmadığını söylüyor.

FETÖ/PYD Terör Örgütü’nün bünyesinde olduğu bilinen kargo firması müşterilerine belli bir açıklama yapmıyor. Her arandıklarında gönderilerin 2 gün içerisinde adreslerinde olacağı söyleniyor. Fakat hiç kimse beklediği ürüne henüz kavuşamamış. İddialara göre firmanın kargo yüklü araçları polis tarafından bağlanmış ve kargolar şirkete teslim edilmiyormuş. Bir başka iddiaya göre de bu gecikmelerin nedenlerinden biri de darbe girişimi sonrası yaşanan gelişmelermiş.

 

Türkiye Gençlik Teşkilatı’ndan

nöbet tutanlara su ikramı

 

Demokrasi Nöbeti tutan Kocaelililer için su ve ayran ikramında bulunan Türkiye Gençlik Teşkilatı Kocaeli Şubesi, Perşembe pazarı alanında 50 adet su ve ayranı nöbet tutanlara dağıttı. Türkiye Gençlik Teşkilatı Kocaeli İl Başkanı Süleyman Uçar ve Marmara Bölge Başkanı Medeni Seydioğlu, “Türk gençliği kendini tankların önüne siper etmiş vatanına sahip çıkmıştır. Türkiye gençlik teşkilatı üyeleri Türkiye’yi yaşatmak ve Türk milletini müdafaa etmek için ayaktadır” dediler.

 

Başsavcı Küçük ve başmüdür

Yarımel yoğun günler geçiriyor

 

Zor günleri hep birlikte yaşıyoruz. Bir yandan darbe girişiminde bulunan askerlerin yakalanıp yargılanması öte yandan kamu kurumlarındaki temizlik operasyonları halen tüm hızıyla sürüyor.

Günün bize ne getireceği belli değil. Her an gündemin yönü değişebiliyor. Kamuda açığa alınan personelin yargıya hazırlanma sürecinde emniyet müdürlüğü yoğun bir trafik içinde çalışıyor. Yargı kanadı ise ayrı bir yoğunluk içerisinde.

Kocaeli İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, personeliyle birlikte sıkı ve bir o kadar da dikkatli bir süreç geçiriyor.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük sorumluluk sahası içerisinde gelen dosyaları ince eleyip sık dokuyor.

Polis de yargı da uykusuz geceler geçiriyor. OHAL durumu süresince de bu iki kurumun daha çok yorulacağını iyi biliyoruz.

 

Sefa Sözer kızını nişanladı

CHP’li Sefa Sözer, geçtiğimiz gün sarıpapatyam dediği kızı Merve Sözer’i nişanladı. Sözer ailesi , İzmit Çukurbağ Mahallesi’ndeki evlerinde düzenlenen mütevazi bir törenle kızları Merve’yi Furkan Ayar ili nişanladılar. Çiftimize bir ömür boyu mutluluk diliyor, Sözer ve Ayar ailelerini de tebrik ediyorum.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR