Ahvalimiz

MAKALEYİ DİNLE

Gün geçmiyor ki ülkemizde yeni olaylar yeni projeler gündeme gelmesin…

Bu bağlamda özellikle 19. yüzyıldan bu yana memleketin yumuşak karnını oluşturan doğu ve güneydoğuda yine yeni gelişmelerle karşı karşıyayız.

Ve bu gelişmelerden anlaşılıyor ki Ortadoğu’da taşlar bir kez daha diziliyor.

Ancak bu seferki dizimde kanaatimce yeni bir oyun kurucu daha sahnede: İran.

Çünkü İran’ın ABD başta olmak üzere Birleşmiş Milletlerle anlaşmaya vardığı nükleer silah geliştirme anlaşmasının akabinde Türkiye’nin de dahil olduğu sınır çatışması başlamıştır.

İran’ın, ABD ile BOP üzerinde de bir anlaşma sağladığı gelişmelerden anlaşılmaktadır.

Peki, içinde yer aldığımız tüm bu gelişmeleri nasıl okumalıyız?

Sorunun cevabı üzerinde düşünürken, gündeme dair sosyal medyada paylaşılan, http://baranbaa.blogspot.com.tr/’den alıntılanmış bir değerlendirme dikkatimi çekti.  Bu alıntıyı alternatif bir okuma olarak dikkatinize sunmak istiyorum:

“Revize Edilen BOP:

1* Erdoğan iki hafta önce açıklama yaptı, dedi ki; "Suriye'nin kuzeyinde kurulacak bir devlete asla müsaade etmeyiz."

2* İki gün sonra ABD bir açıklama yaptı ve “kuzey Suriye'de Kürtlere devlet kurdurma planımız yok” ifadesinde bulundu. Bunu İran da söyledi.

3* Bu açıklamaların akabinde Barzani de açıklama yaptı: “Önümüzde 2 seçenek var: Bağımsızlık ve bağımlılık. Biz ilkini seçeceğiz.”

4* Kuzey Suriye Kürtlerine (PYD) devletlik bahşetmeyen Türkiye, ABD ve İran, kuzey Irak Kürtlerinin (KDP) bağımsızlık fikrine karşı çıkmadı.

5* Peki kuzey Suriye'nin bağımsızlığına laf eden bu ülkeler kuzey Irak'ın "bağımsızlık" açıklamasına neden çıt çıkarmadı? Farkları ne?

6* Geçtiğimiz hafta kuzey Suriye Kürtlerinin (PYD) lideri Salih Müslim: "Silahların parasını KYB ödüyor" dedi. KYB Irak eski cumhurbaşkanı Talabani'nin partisi ve aynı zamanda Barzani'nin ezeli rakibi.

7* Özetle PYD, PKK ve KYB bir taraf, KDP bir taraf. Dünya KDP'nin yanında... PYD IŞİD'le savaşarak yok oluyor. PKK da aynı sonu yaşayacak.

8* IŞİD, KDP'nin tek ve en önemli Kürt temsilcisi olmasını sağlıyor. Bu nedenle IŞİD KDP'ye değil, PYD'ye saldırıyor. IŞİD Libya'ya kadar bile gidiyor ama Erbil'e gitmiyor.

9* her şeyin sonunda PYD ve PKK'nın örgüt kadrosu dağıldığında kuzey Suriye Kürtleri de KDP'nin himayesine girecek: Büyük Kürdistan.

10* İran bu planı destekliyor. Çünkü KDP ırak'ı böldüğünde Irak'ın güneyinde kalan Şii bölgesini de kendisi ilhak etmeyi planlıyor. 15 sene önceki BOP haritasındaki Arab Shia State'nin [Arap Şii Devleti] açıklaması bu durum işte.

11* Durumun farkında olan PKK, Türkiye'nin de bu plana dahil olmaması için terör olaylarını artırdı. Amaç Türkiye'yi arada bırakmak. Ama KDP Türkiye'nin operasyonlarına ses çıkarmıyor. Kürt KDP Kürt PKK'nın yok edilmesinden rahatsız değil.

12* Kuzey'de Türkiye, güneyde IŞİD tarafından kuşatılan PKK/PYD kurtuluşu Şengal'de aradı. Örgüt, Şengal'de üs kurdu.

13* PYD/KDP'nin Şengal'de yeniden örgütlenmesi planı bozuyordu. Bu nedenle KDP devreye girdi, örgütü uyardı: oradan çekilin, mesajı verdi. kürt kdp kürt pyd'nin yaşam alanı oluşturmasına bile müsaade etmiyor.

14* Fakat PYD/PKK'nın kaçacak yeri kalmadı. Ne İmralı, ne HDP ne Avrupa örgüte sahip çıkmıyor. Satıldılar. Devir artık Barzani'nin devri.

15* Şunu soranlar olabilir: “Madem plan PYD/PKK'yı yok etmek üzere dizayn edildi, Türkiye neden IŞİD'in üzerine yürüyor?” Cevap basit aslında:

16* Türkiye Kürtleri kesen IŞİD varken PYD için Suriye'ye girse, dünyaya durumu açıklayamazdı. O yüzden harekat nedeni IŞİD oldu.

17* Her ne kadar IŞİD için girse de, Türkiye kuzey Suriye'de PYD/PKK unsurlarını da temizleyecek. Mazeret de hazır: PKK eylemleri.

18* Hatta Türkiye, ülkedeki mültecileri bir kuzey Suriye kentine yerleştirerek o bölgeyi kontrol altına alarak yeni vilayeti yapabilir. Buna hem maddi hem manevi hem de hukuki hakkı var.

19* ABD bu plana razı olur mu? Onun da cevabı basit: Dün Türkiye Suriye'ye girdikten kısa süre sonra incirlik konusunda anlaşma açıklandı.

20* Türkiye kuzey Suriye'ye giriş izni karşılığında İncirlik üssünü ABD saldırıları için açmaya razı oldu. Ama asıl gelişme dün sabah yaşandı.

21* ABD Suriye Büyükelçiliği yaptığı açıklamada "Esad gitmelidir" ifadesine bulundu. Yani, ABD Esad konusunda Türkiye'nin frekansına girdi.

22* Kuzey Irak ve Suriye'nin bir kısmı ABD güdümlü Barzani'nin, kalanı Türkiye'nin, Irak'ın güneyi İran'ın. Güney Suriye ise Esad'sız...

23* Herkesi tatmin edecek tek plan bu. Fakat plan değişir mi? Ortadoğu’da her şey bir günde değişebilir. Bekleyip göreceğiz.

24* Son olarak, “ABD neden geri adım atıyor” diye soranlar olabilir. Evet, ABD Suriye politikasında yarım adım geri gitmiştir. Çünkü artık Batı'nın 5 harfli büyük bir problemi var."

Ki bu problemden maksadın Rusya olduğunu söylemek mümkün.

Ciddi iddialar içeren bu tahlilin isabetine ya da isabetsizliğine dair yorumları takdirinize bırakıyorum…

Ancak bu konuda dikkat çekici bir diğer husus Almanya ve İngiltere’nin ABD’den onaylı olarak, PKK kamplarına Türkiye’nin gerçekleştirdiği bu saldırılara karşı olduğuna dair beyanat vermeleridir.

İngiltere’de yayınlanan The Times ve The Independent gazetelerinde PKK’ya yönelik yapılan bu saldırılara onay vererek ABD’nin Ortadoğu’da büyük hata yaptığına, bunun yanında Türkiye’nin de kendini bir kaosa sürüklediğine dair çeşitli yazılar çıkmaktadır.

ABD merkezli İran ve Türkiye ayaklı bu yeni gelişmelerin neticesinde ülkemizin yeni bir başlangıca mı yoksa yeni bir felakete mi sürükleneceğini hepimiz yakın zamanda göreceğiz.

Umarım zaman bu defa ülkemizin lehine işler…

Saygılarımla…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Nihal Özgirgin - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR