Safi Port Derince Limanı 2100 personel alacak

MAKALEYİ DİNLE

Dün Derince’de önemli bir toplantı vardı. 
Derince limanının 39 yıllığına kiralayan yeni sahipleri Safi Port,’un 1 yılın değerlendirdiği toplantısı. 
Konunun takipçileri biliyor, limanda şu sıralar bir telaş var. 
Dolgu çalışması ve diğer yatırımlarla büyümeyi planlayan liman, iddialı söylemlere de bulunuyor. 
Limanın genel müdürü Şeyda Güre, “ Bölgenin, Türkiye’nin değil Avrupa’nın en önemli limanı olacağız” diyor. 
“Bir limanın gücü depolama alanlarının büyüklüğüyle ilişkilidir” diyor. 
Büyüme işi zaten çözüldü. Yapılacak olan dolguyla, liman, iskele ve depolama alanlarıyla yönetim binaları yapılacak. 
Son süreçte tartışılan ÇED konuları ise liman yönetimi açısından büyük bir sorun teşkil etmiyor. 
Gerekli izni ve önerileri zaten almışlar. 
Bana göre bu mesele üzerine çok fazla yorum yapmanın kıymeti pek kalmadı. 
Bu saatten sonra kim ne derse desin nefesini tüketmiş olacak. 
Şunu net bir şekilde görmek gerekiyor, biz artık bir “LİMAN” kentiyiz. 
İstesek de istemesek de artık bu şehir liman kenti oluyor. 
Bizim yapacağımız hesap, bu imtiyazı şehir için nasıl kullanmamız gerektiği olmalı. 
Dün yapılan basın toplantısında Safi Port Derince Uluslararası Lisan İşletmesi Genel Müdürü Şeyda Güre, “ Limanımızda 400’e yakın personel çalışıyor. Önümüzdeki ay başlayacağımız yatırım planının her aşaması bittikçe yeni istihdam alanları açılacak. Biz bu liman çalışanlarının sayısını 2 bin 500’e çıkartacağız. Alacağımız personelin yüzde 95 ini ise bu kent insanından seçeceğiz” dedi. 
Tabi bu söyleme kentteki işsiz kardeşlerim adına çok sevindim, hatta “Alın doldurun deniz bizim işimize yaramıyor” bile demek geldi içimden. 
Tabu bu işin esprisi…
Liman 2bin 500 kişiye iş kapısı olacak, hatta genel müdürün ifadesine göre sayı 3 bini de bulabilir, 3 bini de geçe bilir. 
Sohbetimiz esnasında Şeyda Bey, “ Ben bir deniz sevdalısıyım. Denize açılıyor balık tutuyorum. Bu denize zarar vermemek dengeleri gözetmek her şeyden önce deniz tutkunu biri olarak benim görevim. Ben bura hurda taşıyan gemide yanaştırmam denizi kirletecek başka bir gemide “ dedi. 
Şeyda Güre, buranın 39 yıllığına sahibi bizim ve bu limanın kapısından geçtikten sonra her şey bizim sorumluluğumuzda, kuralları da biz koyarız” dedi.  
Şeyda Bey, konuşma tarzı, konuları ve söylemlerindeki vurgularıyla şimdilik samimi biri gibi görünüyor. Umarım yüreği de dili kadar özdür. 

Perşembe Pazarı alanına  bu kez Adana geliyor 

Adana Ceyhan Dorukları Kültür ve Dayanışma Derneği  19-24 Şubat tarihleri arasında İzmit Perşembe Pazarı alanında “Adana – Ceyhan Günleri” organizasyonu düzenliyor. Bugün saat 13.00’da açılışı yapılacak olan panayırda 5 gün boşunca Adana ve Ceyhan’ın kültürü, folkloru ve o eşsiz mutfağı Kocaelililere tanıtılacak. Keyifle gezebileceğinize inandığım bu panayırı sakın kaçırmayın.

 İzmit’te yeni bir mekan açılıyor 

Halil Kurt isimli vatandaşımıza ait Dönercim, bugün açılıyor. Ömerağa Mahallesi Akçakocami Caddesi Numara 30/1’de açılışı yapılacak olan mekan ev ve iş yerlerine de sipariş götürecek. Halil Kurt arkadaşımıza bol kazançlar dilerim.

Tarihi demiryolu fotoğrafları sergisi bugün açılıyor 

Haydarpaşa - Bağdat hattında yapılan demir yolunun, yapım aşaması, sonrasını ve istasyonlarını anlatan fotoğraf sergisi, bugün açılıyor. Serginin ÇEKÜL ve İzmit Belediyesi tarafından ortaklaşa yapılan sergi NEV-İ Sanat Galerisi’nde 28 Şubat tarihine kadar açık kalacak.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR