Hizmet-İş Sendikası üyelerine bir sözleşme kitapçığı veremedi!

MAKALEYİ DİNLE

İşçilerin Anayasası olarak kabul edilen toplu iş sözleşme anlaşmalarından üyelerin bilgi sahibi olması kadar doğal bir şey olamaz. 

İşçi sendikaları, üyeleri adına işverenlerle sözleşme görüşmelerinde bulunarak yeni kazanımlar elde etmeye çalışırlar. 

İşçiler de, üye oldukları sendikalara kendi haklarını korumaları için bir günlük yevmiyelerini aidat olarak öderler.

Eskiden üye aidatı çalışanın günlük ücretinin yarısını geçmezken,  son yıllardaki  düzenlemelerle bu bir yevmiyeye çıkartılmış, sendikalar  da bundan  önemli bir gelir elde ederler.

Öyle ki, sendika ağalığı ülkemizde sıkça gündemde olan bir konu olmuştur.

**

İzmit Belediyesi’nde de 248 işçiyi ilgilendiren sözleşme geçtiğimiz Mayıs ayında imzalanmıştı.  Hizmet-İş Sendikası’yla yapılan sözleşmenin üzerinden aylar geçmesine rağmen işçilere halen sözleşme maddelerinin yer aldığı kitapçık dağıtılmaması eleştirilere neden oluyor. 

İşçiler, üye oldukları ve aidat ödedikleri sendikadan sık sık sözleşme kitapçığı istemelerine rağmen  “ hazırlanıyor” denilerek oyalanıyormuş. 

Sendikanın 10 adet A4 kağıdını geçmeyen sözleşmeyi aylardır kitapçık yapıp üyelerine dağıtamamasına anlamak mümkün değil.

Hizmet-İş Sendikası ya 100-150 Lirayı geçmeyecek kitapçık için para bulamıyor, ya da işçilerin isteklerini ciddiye almıyor.

Hizmet İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, konuyu araştırmalı ve üyelere kitapçığı vermeli…

Bu sadece İzmit Belediyesi için değil, anlaşmalı oldukları diğer belediyeler için de geçerli…

 

 

Şefik Postalcıoğlu   anılacak

Beş sene önce iftar sonrası, akşam namazını kılmak için Mescide giderken ebediyete uğurlananDr. M. Şefik Postalcıoğlu 27 Ağustos 2016 Cumartesi günü Saat:10:00'da Bahçecik Damlar Kabristanındaki kabri başında anılacak.

 

 

 

Toprak kaymaları için duvar çözümü bulundu

Başiskele, topografik yapısı itibariyle dağınık bir yerleşim alanına sahip. Bu da yağmur suyunun yolları aşındırmasına sebep oluyor. Özellikle Körfez Mahallesi’nde hava şartlarının yağışlı olduğunda herhangi bir toprak kayması olmaması için Başiskele Belediyesi duvar çalışmaları başlattı. Duvarın tamamlanmasıyla toprak kaymasının önüne geçilecek.

 

 

Yağmurda 41 burda AVM’de ıslanmış

Gazetemizin haber ihbar hattını giren okurumuz, 41 burda AVM’de yaşadığı bir olayı anlattı. Birlikte okuyalım; Merhaba. Kocaeli gazetesi ailesine kolay gelsin. Hem haber hem de birazcık şikayet olarak sizi rahatsız ettim. 25.08.2016 tarihinde 41 burda AVM’de çocuklarla girişin üstünde ki katta fast food ve kafelerin katında bir şeyler atıştırırken yağmur bastırdı. Fakat yağan yağmurda ne yazık ki ıslandık, rezil olduk. Haber olarak belki ilginizi çeker diye düşündüm. Kocaelili olarak 41 AVM’de çok büyük eksiklik olarak düşündüm.” 41 burda AVM’nin orta bölümünün çatısı yok. O yüzden yağmur yağınca AVM’nin orta bölümünde kalanlar ıslanıyor.

 

Yol güvenliğini bu  kürecikler sağlıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentin 3 bin 397 kilometrekarelik yüzölçümündeki ihtiyaç duyulan yollarına, ulaşım güvenliğine katkı sağlamak için yol çizgileri çekiyor. Camın yüksek sıcaklıkta işlenmesi sonucu oluşan şeffaf cam partikülleri ise çizgilerin üstüne püskürtülerek özellikle araçların gece görüşünü sağlıyor. Yollarda gündüzleri rahatlıkla görülebilen yol çizgileri, gece karanlıkta görünür olmalarını, yüzeylerinde bulunan cam küreciklerine borçludur.

 

 

Hacıoğlu semti “örnek” olacak

İzmit Belediyesi’nin, Çayırköy Hacıoğlu Mevkii’ndeki “Örnek Mahalle” uygulaması mahalleye ayrı bir çehre kazandırıyor. Gölkay Park ile Paşa suyu arasında yer alan yaklaşık 50 haneli Hacıoğlu’nda uygulana uygulama şekillenmeye başlıyor. Hacıoğlu köyünde yapılan proje ile binaların dış cepheleri elden geçiyor. Bunun için 394.481,95 TL harcanacak. Proje kapsamında başlatılan cephe ve sokak sağlıklaştırma projesinin bu yılsonunda tamamlanması planlanmakta. 

 

 

Köşker’e Hanak’tan konuk başkan

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’e Ardahan’dan konuk başkan. Ardahan İli Hanak İlçesi Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’i ziyaret etti. Başkanlık makamında gerçekleştirilen ziyarette, belediye meclis üyeleri Salih Işık ve Dilek Tan da hazır bulundu. Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya’nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, belediye çalışmaları ve projeler hakkında konuk başkanla istişarede bulundu. Ziyaret, hatıra fotoğrafının çekilmesiyle sona erdi.

 

 

Tavşantepeliler parktan memnun!

İzmit Belediyesi, boş bulduğu her yeri park ve yeşil alan olarak değerlendiriyor. Şimdiye kadar yüzlerce  parkın yapıldığı İzmit’te, mahallelerdeki park seferberliği de devam ediyor. Tavşantepe Mahallesi’nde de yeni bir parkın yapımına başlandığını söyleyen yetkililer, parkın kısa bir zaman içinde tamamlanacağını söylüyorlar. Tavşantepeliler, belediyenin bu hizmetinden oldukça memnun.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR