AÇELYA ÇİÇEĞİ YETİŞTİRİLMESİ ve BAKIMI

MAKALEYİ DİNLE

Saygıdeğer Okuyucularım;

 Bu yazımda sizlerle açelya çiçeğiyle ilgili bazı bilgileri paylaşacağım. Çok değişik çeşitlerde ve renklerde açelya çiçekleri bulunmaktadır. Bu güzel çiçeklerden yetiştirmek istediğimiz zaman mart ve nisan aylarında dalların tepelerinden aldığımız taze kısımlarını, yaprak çürüntüsü olan humuslu toprağa dikerek burada köklenmesini sağlarız. Burada köklene açelya çiçeklerini, Sonbahar’da ufak saksılara alırız. Burada bir sene kalan açelyaları bir sene sonra bir numara daha büyük saksılara dikerek, bu şekilde büyümesini sağlarız.

Açelyalarımızı evlerimizde koyacağımız en ideal yerler bol ışıklı; ancak güneş almayan, en direk güneş alan tüllerin arkasında olan yerlerdir. Saksı toprağı da devamlı nemli tutulmalıdır. Ancak saksı altlığında bütün çiçeklerde olduğu gibi devamlı su kalmamalıdır. Aksi halde köklerinde çürüme meydana gelebilir. Açelyamızın çiçekleri geçtikten sonra Sonbahar’da bol tomurcuklu ve çiçekli olmasını istiyorsak eğer, evimizin bahçesinde ağaç ve ağaççıklar varsa, bunların arasına koyarak burada gereken bakımlarını yaparız ve Sonbahar’a kadar burada bırakırız. Buradaki doğa şartlarında kalan açelyalarımızın ne kadar güzelleştiklerini ve bol bol tomurcuklanma yaptığını fark edeceksiniz. Buradan alıp evimizdeki eski yerine koyduğumuz açelyalarımız Kış müddetince güzel çiçekleriyle evlerimize renk katacaklardır.

 Evimizdeki açelyalarımızın ve bütün çiçeklerimizin en güzel olması dileğiyle...

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim Tınaztepe - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR