Meclis’te AKP, CHP, MHP ve HDP hakkında ne konuşuldu?

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Küçük Millet Meclisi, mayıs ayı toplantısını önceki gün Sivil Toplum Merkezi’nde gerçekleştirdi.

Toplantıda siyasi partilerin seçim beyannameleri ve milletvekili adaylarından 10 İSTEK konuşuldu…

**

İşte o 10 istek…

 

Eğer milletvekili olursam şu konularda duyarlı olacağıma ve gerçekleştirmek için çalışacağıma söz veririm: 

 

G1. Siyasi rekabeti hiçbir zaman toplumsal çıkarların üstünde tutmayacağım, rakiplerimle tartışmalarımda -zaten her insana göstermem gereken- saygıda  kusur etmeyeceğim, saldırgan ve kırıcı bir üslup kullanmayacağım, hem kendi seçmenime hem de tüm milletime örnek olmaya çalışacağım.

 

G2. Kendi ilimin vekili şeklinde anılacağımdan, benden ilk beklenen şey, kendi ilimin sorunlarını yasama organına taşımak. Ancak ben kendimi bütün milletin vekili olarak hissedecek ve kendi ilime diğer iller aleyhine bir öncelik beklemeyeceğim.

 

G3. Yasama, Yürütme ve Yargı'nın birbirinden bağımsız ve birbirini denetleyen güçler olması gerektiğine, demokrasinin ancak böyle bir temelde var olabileceğine ve geliştirilebileceğine inanıyorum. Bunun gerçekleşmesi için çalışacağım.

 

G4. Seçildiğim yer YASAMA organı; görevim yasama sürecine katılmak. Hazırlanmış tasarılara el kaldırmakla yetinmeyeceğim, onların hazırlanışına aktif olarak katılacağım, sivil toplumun ilgili kesimlerinin de bu sürece -başından sonuna kadar- katılımı için çaba harcayacağım.

 

G5. Sivil toplumun karar süreçlerine –başından sonuna kadar- aktif olarak katılması için çalışacağım.

 

Evet, bütün milletin vekiliyim, ama her vekil öncelikle kendi ilinden sorumludur. Bu anlamda:

 

Y1. İlimden  seçilmiş tüm milletvekilleri – rakip partilerden olanlar da- artık benim rakibim değil, çalışma arkadaşlarım olacak. İlimizin sorunlarının TBMM’ye taşınması ve çözüm yollarının aranması için hepsiyle birlikte çalışmaya hazırım. İlimizi ilgilendiren tüm kararlarda ve atılacak adımlarda, partizanca bir tavrın değil, ilimizin ortak aklının sesi olacağım.

 

Y2. Beni seçenlerle bağlantım 4 yılda bir seçim sandığında olmayacak. Ayda bir günümün üç saatini beni seçenlerin oluşturduğu ilimin Küçük Millet Meclisi’nin toplantısına ayıracağım. Sivil topluma sadece bir kez danışıp sonra kendi bildiğimi okumayacağım. Tüm karar alma süreçlerinde ilgili sivil toplum örgütlerinin katılımını ve birlikte çalışarak çözüm üretmenin bir gelenek haline gelmesi için uğraşacağım. 

 

Y3.  Kendim ve tüm ailem ile kent yaşamının bir parçası olacağım, yerelle bağlarımı koparmayacağım.

 

Y4. Kentimin çıkarları için siyasi görüş ayırt etmeksizin, herkesle birlikte çalışacağım.

 

Y5.Sivil Toplumun ve Gerçek kişilerin fikir ve projelerinin hayata geçirilmesi için bütün gücümle çalışacağım, herkesin öneri ve uyarılarına önem verip asla rahatsızlık ve tahammülsüzlük göstermeyeceğim.

Milletvekili Adayının

İmza

İsim Soyisim:

 

G: Genel, Y: Yerel

 

**

Yukarıda 10 isteği yazdım…

                                                                                    

MARSİAD Başkanı ve kendisini Kocaeli Küçük Millet Meclisi hamalı olarak lanse eden Bahri Odabaş, düzenledikleri meclis ile ilgili bilgi verdi.

 

Meclis’te neler konuşulduğunu birlikte okuyalım;

“Konu ile ilgili Türkiye Küçük Millet Meclisleri’nin hazırladığı sunum izlendi. Ardından açılış konuşmasını ve Moderatörlüğü yapan Bahri Odabaş tüm siyasi parti milletvekili adaylarını toplantıya davet ettiklerini, sadece Ak Parti’den dönüş olmadığını CHP, MHP ve SP adaylarının ilerleyen saatlerde katılım göstereceklerini ifade ettiklerini, fakat katılım göstermediklerini, sadece DSP ve HDP adaylarının katılım gösterdiklerini ifade ederek kendilerine teşekkür etti.

**

Odabaş, “Maalesef bizde siyasi partiler birazcık güçlendikleri zaman halktan kopuyorlar. Bunun alameti önce sivil toplumu önemsememekle başlıyor. Bu akşam olduğu gibi, fakat sivil toplumla sağlıklı iletişim kuramayanlar halkın gerçek problem ve taleplerini anlayamazlar” diyerek sitemlerini iletti.

**

İlk sözü alan Uluslar arası Şeffaflık Derneği’nden Damla Cihangir Tetik, Şeffaflık Derneği’nin çağrısı ile ilk mal varlıklarını Cumhurbaşkanı adaylarının açıkladığını, şimdilik 15 milletvekili adayının mal varlıklarını açıkladığını, ilerleyen günlerde mal varlıklarını ve seçim bütçelerini açıklayan adayları basın açıklaması ile kamuoyuna duyurup Meclis açıldıktan sonra da faaliyetlerini sürdüreceklerini ifade etti.

Ayrıca siyasi partilerin seçim beyannamelerinin de seçimden sonra takipçisi olacaklarını söyledi.

**

Thoköly İmre Türk Macar Dostluk Derneği adına söz alan Meral Özesener, “Milletvekilleri seçildikten sonra halktan kopuyor, her halde oranın ayrı bir büyüsü var. Ülke baskı altında, iyi yönetilmiyor, yenileri denemek lazım, güzel şeyler söylüyorlar, umarım vaatlerini tutarlar. Adaylar mal varlıklarını ve seçim bütçelerini açıklamaları lazım” dedi.

**

Ömer Faruk Gergerlioğlu söz alarak, “AKP, Milli İrade vurgusu yapmış, fakat Milli İrade de sorun var. Tutuklanan hakimin eşi işten attırılmış. Demokrasi azınlığın hakkını da korumaktır. CHP, eskiden farklı olarak laikliği koymamış, ekonomi ağırlıklı bir beyanname hazırlamış. MHP ona yakın, henüz inceleyemedim. HDP, Türkiyeleşme çabası içinde. Sempati duyanlar var, ama muhalefet kokusu var” dedi.

**

Numan Gülşah söz alarak, “Ülkede hukuk ve adalet kalmadı. İçeride ölenlerin hakları var. Hukuksuzluk ve diktatörlük iki koldan devam ediyor. Kur’an siyasete ilk defa alet ediliyor. Dünyada örneği yok, her şey tek kişinin emrine girmiş: Açılımdan vazgeçilmiş, ekonomi eso es veriyor. Orduda, yargıda, polis ve jandarmada operasyonlar kurumları bitirdi. Etrafımız ateş çemberi. CHP’ nin ekonomik vaatleri heyecan yarattı. MHP, milliyetçi bir politika izliyor. HDP, PKK ile bağlantılarını açıklamalı, fakat Türkiyeleşme konusundaki çabasını beğeniyorum. SP-BBP bileşmesi heyecan yarattı. Adil seçim konusunda endişelerim var. Ben müşahit yazıldım, tüm vatandaşlara seçimi takip etmelerini tavsiye ediyorum” diyerek uyarıda bulundu.

**

Barış platformundan Zekeriya Soydaş söz alarak, “Eskiden başka güçlerle eviriliyorduk, şimdi halkın oyları ile eviriliyoruz. HDP’ ye farklı bakıyordum. Demirtaş’ın hitabetini beğeniyorum. HDP’ nin Meclise girmesini istiyorum. SP-BBP barajı geçerse çok iyi işler yapacağına inanıyorum” dedi.

**

ADD adına söz alan Ahmet Kavas, “HDP’nin PKK ile ilişkisinin bilinmesi lazım. MHP, barışçı bir politika yürütmesi lazım. CHP’ nin beyanlarını beğeniyorum. İktidar olduğu takdirde uygulayacağına inanıyorum. AKP’ nin yaptıkları yapacaklarının teminatıdır, iktidara tekrar gelirse çok kötü şeyler olacak. Cumhurbaşkanı,  Genel Başkan gibi mitingler yapıyor. İsmet Paşa ağzına içki koymadığı halde iki ayyaş diye söz ediyor, cumhuriyete bakışı kötü” dedi.

**

Turizm Derneği adına söz alan Soner Kılıç, “AKP’ de3 Y’ yi görmek yeterli. CHP, MHP ve HDP’nin inanırlığı artıyor. HDP kilit parti. Seçimlerin iptalinden korkuluyor. Yurt dışında iyi bir imajımız yok, koalisyondan ümitliyim” dedi.

**

Behlül Metin söz alarak, “Halkın beyannamelere baktığını zannetmiyorum. Ben inançlı insan olarak son yıllarda elde ettiğimiz manevi kazanımlarımın yok olmasından korkuyorum. Ahiretimi kaybetmektense, dünyalık kaybetmeyi tercih ederim. Kur’an kursları ve İmam-hatipler kapatılmasın dediğimiz zaman hor görülüyorduk. İngilizler ve Haçlı zihniyeti güçlü bir Türkiye görmek istemiyor. Tayyip Erdoğan’a Gülen’in referans olduğunu biliyorum. Ilımlı İslam projesi için desteklendi, sonra ne olduysa araları açıldı. Batarsak hep birlikte batarız, Kılıçdaroğlu SSK’yı batırdı, MHP, milyar dolarları kaybettirdi. % 70’ lerde enflasyon ve faizler gördük. Dışarıdaki ceolar Türkiye’yi iyi görüyor” dedi.

**

HDP milletvekili adayı Sinan Odabaş söz alarak, “Siyaseti sivil toplum yapıyor. Sizden çok şeyi öğrenmeliyiz, Şeffaflıkta çok geriyiz, başarı siyasetinin örneği ayakta kalan halkımızdır. Olanın tersine aşağıdan yukarı bir hareket başlattık, mahalle ve ilçe meclisleri oluşturduk. Gençlik ve kadınlarla ilgili programları muhatapları üretti. Tüm siyasi partiler saygındır. Onlara oy verenler daha da saygındır, Halkımız bize oy vermezse biz kendimizi sorgulamalıyız. Dolmabahçe’deki 10 maddeyi tüm partiler benimsedi, problemi başkası değil, biz çözeceğiz. Küçük Millet Meclisleri başarı siyasetinin örneğidir. HDP halkın kendi kendini yönetmesi için çalışıyor. Halk kendi kendini yönetirse, efendiye ihtiyaç kalmaz. Bu çok tehlikeli bir iş… Fatsa’da halk bağımsız adayla kendini yönetti, bu birilerinin işine gelmedi. 3000 kişinin İsviçre’de ciddi hesabı çıktı, AKP’ nin HDP ile devrim yapması yanlış bir yorumdur” dedi.

**

DSP Milletvekili adayı Meral Uçarı ve HDP Milletvekili adayı Sinan Odabaş, sivil toplumun 10 isteğini kabul ederek imzalayıp Bahri Odabaş’a teslim ettiler.

**

Odabaş, 7 Haziran’dan önce tüm adaylardan bu isteği imzalatarak sivil toplum ve halktan kopmayacaklarını, topluma hizmeti, kişisel çıkarlarının önünde göreceklerini, imzaları ile ispat etmelerini bekliyoruz” dedi.

**

Küçük Millet Meclisi’nde konuşulanları sizlere aktardım…

Farklı görüşler var…

AKP’nin söylemlerine baktığınızda, hep HDP’yi hedef alıyor…

MHP ve CHP’yi şu sıralar bıraktı…

Zira, HDP barajın altında kalırsa, AKP, 330’u biraz daha ileri giderse 367’yi bile bulabilir…

AKP’de bütün hesaplar HDP’yi barajın altında bırakmak…

Bunu seçim meydanlarında başaramazsa, bir tehlike görürse, sanırım yine  trafoya kedi kaçacak…

 

AKP’li Olşen pazar yaptı

AKP’nin sekizinci sıra adayı Müge Olşen, sanki 1’nci sıradaymış gibi çalışıyor. Olşen’in ilk 5’te olacağı tahmin ediliyordu… Ama Ankara’dan torpilli gelen Radiye Sezer Katarcıoğlu, ikinci sıraya kondu. Olşen, yine de çalışma temposundan hiçbir şey kaybetmedi. Olşen önceki gün İzmit Cumhuriyet Mahallesi’ndeki Plaj Yolu Köylü Pazarı esnafını ziyaret ederek alışveriş yaptı. Olşen, hem alışveriş yaptı, hem de partisine oy istedi.

 

BTP’liler çalışıyor

BTP Kocaeli milletvekili adayları Muharrem Can, Cahit Barutçu, Semih Üstüner, Volkan Yılmaz ve BTP İlçe Başkanı Adem Bulut, ilçe yönetimiyle birlikte esnaf, kahveler ve pazarı dolaşıp destek sözü aldı. BTP milletvekili adayı Muharrem Can, BTP lideri Haydar Baş’ın projeleriyle ilgili bilgi verdi. Bilindiği gibi asgari ücreti 5 bin lira olarak belirleyen Prof. Dr. Baş’a karşı “kimin parasını kime veriyorsunuz” diye çığlık atılmıştı. Baş da “Bu ülkenin madenleri bu ülkenin insanlarının malıdır. Batının malı değildir. Millete ait olan kaynaklar, Bağımsız Türkiye ile yeniden millete verilecek ”diye cevap vermişti.

 

Çorba çeşmesinin çorbaları gayet güzel

İkisi Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü olmak üzere 7 ayrı noktada bulunan çeşmelerden dönüşümlü olarak ezogelin, domates ve mercimek çorbaları akıyor. Yetkililer “Hijyen ve temizliğe büyük önem verilen çeşmelerden günde ortalama 7 bin kişi yararlanıyor. Haftanın 5 günü faaliyette olan çeşmelerden ayda ise  yararlanan kişi sayısı ise 150 bin kişiyi buluyor. 22 Mayıs 2012 yılında faaliyete geçen çeşmelerden şimdiye kadar yararlan kişi sayısı ise 2 milyon 610 bin kişidir” dediler. Çorba çeşmesi projesini Türkiye’de birçok belediyenin örnek alıp uygulama başladığı kaydedildi. Önceki gün, birisi bana 1 kase dolusu çorba getirdi. İçtim, tadı da güzeldi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR