İyi, kötü, çirkin…

MAKALEYİ DİNLE

Bireysel ve toplumsal olarak birçok sorun yaşıyoruz.

Geçim sorunu, işsizlik, eğitimde yaşanan çarpıklıklar, sosyal güvensizlik, hak ihlalleri ve teröre verdiğimiz kurbanlarla gülmeyi unutan, güvensiz bir toplum haline geldik.

Elbette, insandan umut kesilmiyor; bu ülkede henüz aklını ve vicdanını yitirmemiş insanların insanca çabalarıyla iyi şeyler de oluyor.

  • Çorbada Tuzun Olsun İnisiyatifi: İstanbul’da bir grup vatandaş, yoksul ve sokakta yaşamak zorunda kalan vatandaşlara sabahları çorba dağıtıyor. Kendi elleriyle, evlerinde yapıyorlar çorbaları ve “insan kardeşlerinin” karınlarını doyuruyorlar. Bir adım daha öteye geçip, yardımsever iş adamlarının katkılarıyla bir eski depoyu mağaza haline getiriyor, evsiz ve yoksul insanlara karşılıksız giyim eşyaları dağıtıyorlar. (İyi, güzel)
  • Muğla Büyükşehir Belediyesi “KISA MOLA” projesi: Muğla Büyükşehir Belediyesi, engelli çocukları olan ailelerin günlük işlerini yapabilmesi için, günde 3 saat süreyle bu çocukların barınacakları, oyun oynayacakları, eğitilecekleri bir merkez açmış. Çarşı-Pazar, ziyaret gibi işleri olan engelli çocuk sahibi aileler, bu merkezdeki sosyolog ve sosyal hizmet uzmanı kişilere çocuklarını emanet ediyorlar. Aileler huzurlu, çocuklar mutlu. Düşünün, tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren bir genç, yüzme öğrenip olağan yaşama katılabiliyor. (İyi, güzel )
  • Manisa Belediyesi, toplu taşıma araçları şoförlerine “stres yönetimi” kursu açıyor: Son zamanlarda, İstanbul başta olmak üzere çeşitli yerlerde toplu taşıma araç şoförleriyle vatandaşlar arasındaki tartışmalar ve yaşanan kazaları düşünün. Vatandaş sorunlar içinde ve her an patlamaya hazır bomba gibi. Güç koşullarda bütün gün aynı güzergahta çalışan ve çeşitli tepkilere maruz kalan şoförler de ağır bir stres içinde. Aslında her iki tarafın da psikiyatr tedavisine ihtiyacı var. Manisa belediyesi diğer belediyelere örnek olmalı. ( İyi, güzel )
  • Antalya Kredi Yurtlar Müdürü’nün densizliği: Eğitim zor iştir. Eğitimcinin psikoloji ve sosyoloji birikimi ile derin hoşgörüsü olmalı, toplumsal tepkiler karşısında en doğru tutumu takınması gerekirken, yurt müdürünün öğrencilere yönelik sözleri tam bir rezalet. Öğrenciler, henüz fiziki yapısı tamamlanmamış, sağlıklı yaşamaya uygun olmayan yurttan şikayet ediyor, yurt müdürü ise öğrencilere; “Bu yurda gelirken, gelir durumunuza göre geldiniz! Bana ahkam kesmeyin” diyor.  Bu müdürün “genç psikolojisi” hakkında bilgisi yok! “Empati” yapmayı bilmiyor! “Baş eğdirme” despotluğu içinde bir boş adam! ( Kötü ve çirkin )
  • Kız Yurdunda Güvenlik İsyanı : Zonguldak-Kozlu’da Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan öğrenciler, iki kız öğrencinin kaçırılması üzerine tepki gösteriyorlar. Yurda, birilerinin rahatça girebildiklerinden, odalarındaki eşyalarının karıştırılmasından ve güvenlik kaygılarından söz ediyorlar. Yurt müdürünün kendilerine yönelik olumsuz tutumundan yakınıyorlar. Sonunda, Emniyet Müdürü’nün “güvenlik önlemi alacağız” sözü üzerine sakinleşiyorlar. ( kötü ve çirkin )
  • Kaz Dağlarına HES’ler kurulacak: Müthiş bir doğa çeşitliliği olan ve çevreye yaydığı bol oksijenle bilinen Kaz Dağları, önce yabancı bir şirketin “siyanürle altın arama” tecavüzüne uğradı! Şimdi de bir çok HES-Hidro Elektrik Santrali kurulmaya çalışılıyor. Vatandaşlar ise bu tecavüze engel olmak istiyor. Yurdumuzun dört bir yanında ormanlar başta olmak üzere “doğaya tecavüz” olaylarına tanık oluyoruz. İnsan ve toplum olarak, doğaya muhtacız. Birilerinin kahrolası zengin olma tutkularına karşı, vatandaş da “Yaşama Hakkını” savunuyor.

Şimdi akıl, vicdan ve insafla düşünelim; doğaya ve insana yönelik tecavüzlere karşı sessiz kalmak “insanca bir tutum mudur?” Yoksa, “insanca yaşama hakkımızı savunmak mı gerek?

İyi, güzel olaylar karşısında takdir ve katkı verelim, kötü ve çirkin olanlar karşısında da suskun kalmayalım.

Biz insanız! Yönetenlerin kölesi değil!..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR