KIDEM TAZMİNATI NE OLUYOR ?

MAKALEYİ DİNLE
Bilindiği üzere yeni iş yasası 1457 sayılı yasa ile 1475 sayılı eski yasanın 14. maddesi dışında tüm maddeleri ile değişti.

Değişme 14. maddede kıdem tazminatı ile ilgili maddedir.

Ancak bugünlerde işçilerin elindeki en önemli savunma mekanizması durumunda olan kıdem tazminatında değiştirilmesi çalışmaları yapılmaktadır. Şükrü Kızılay hocanın incelemelerine göre önemli değişiklikler yapılması istendiği anlaşılmaktadır. Bu değişiklikleri özetle şöyle belirlemek mümkün.

FON KURULUYOR

Düşünülen sistemde ‘’Bireysel Kıdem Tazminatı Hesabı’’ adı altında fon kuruluyor. Kıdem tazminatları bu fon hesabında birikecek ve nemalandırılacak. Geçmişte tasarruf teşvik kesintilerinin nemalandırılmaları düşünüldüğünde paraların kuşa dönmesi riski bulunmaktadır. Her ne kadar fonun denetimi Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu tarafından yapılacak olsa da bu risk hep olacaktır.

ŞU AN ÇALIŞANLAR

Mevcut kıdem tazminatı ile ilgili haklar mevcut işverenin sorumluluğuna bırakılacak. Ancak düzenleme yapılırken ‘’Fona aktarma yönünden’’ işverenlerin yükü de değerlendirilecek. Halen çalışanların kıdem tazminatı fonuna geçmesi işverenlere ciddi bir yük getireceği düşünülürse, oldukça zor bir dönem olacaktır. Birikmiş kıdem tazminatlarının Fon hesabına aktarılması konusunda işverenlerin rıza gösterip, göstermemesi düzenlemenin en sıkıntılı yanıdır.

EVLENEN KADIN VE ASKERE GİDENLER YİNE TAZMİNAT ALACAK MI ?

Bilindiği üzere mevcut yasada bayanlar evlendikleri tarihten itibaren bir yıl içinde işten ayrılırsa kıdem tazminatları kendilerine ödeniyor. Yeni düzenlemede bu hak kaldırılıyor. O nedenle nişanlılar hemen evlensin, son bir yıl içinde evlenenlerde ona göre tedbirini alsın diyoruz aynı şey askere gidecek erkekler içinde geçerli yeni düzenlemede askere gidenlerde kıdem tazminatını isteme hakları olmayacak.

MEVCUT SİSTEME GÖRE KIDEM TAZMİNATI AZALAR MI ?

Öncelikle belirtelim kıdem tazminatı ile ilgili işçinin maaşından bir kesinti düşünülmüyor. Fona işveren ve devletin ödeme yapması düşünülüyor. Ancak mevcut sistemde tazminatta 30 günlük ücret bir yıllık kıdem tazminatı karşılığı olarak hesaplanırken, yeni sistemde gün 20 güne düşecek yani 20 günlük ücret karşılığı bir yıllık kıdem tazminatı hesaplanacak. Ayrıca işçi işten ayrıldığında artık işveren herhangi bir ödeme yapmayacak. İşçinin fondan para alıp – alamayacağı veya fonda o tarihlerde yeterli para olup – olmayacağı konuları en çok tartışılan konulardır. Zira işveren kıdem tazminatı baskısı olmadığından şimdiki sistemden daha fazla işçi çıkarma durumunda olması olasıdır.

Tüm bu durumlar kıdem tazminatında düşünülen yeni sistemin sıkıntılarıdır. Mevcut sistemin gerisine gidilmesi halide ciddi bir hak kaybı olacaktır.Fikret GÖKMEN

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR