“sat – geri kirala’’ işlemlerinde önemli vergi avantajları

MAKALEYİ DİNLEKOBİ diye adlandırılan firmaların en önemli sorunlarının başında yeterli sermayeye sahip olmamaları yer almaktadır. Bu tip firmalar bu nedenle de yabancı firmalarla rekabet edemez duruma düşmektedir.

‘’Sat – Geri Kirala’’ yöntemiyle firmaların bu sermaye eksiklikleri tamamlanması mümkün görünmektedir. Üstelik bu işlemlerde önemli vergi avantajları sağlanmıştır.

‘’Sat – Geri Kirala’’ işlemi finansal kiralama şirketleri ile yapılmaktadır. Firmalar finansal kiralama şirketleri ile yaptıkları sözleşmeler doğrultusunda taşınmazlarını geri almak koşulu ile finansal kiralama şirketine satıyor. Belirli bir süre (5 yıl - !0 yıl gibi) sattığı mülkünü kiralıyor ve süre bittiğinde tekrar mülkü kendisine devrediliyor. Dolayısıyla satış anında aldığı bedeli uzun süre işletme sermayesi olarak kullanma şansı ortaya çıkmış olmaktadır.

Sorun gerek taşınmazın satışı esnasında ve gerekse tekrar geri alınması sırasında tapu harcı, damga vergisi gibi vergiler olacak mı? Ayrıca bu işlemler KDV’ye tabi midir? Ve bu alımı – satım nedeniyle doğan bir kar olursa kurumlar vergisine tabi midir? Sorular yazı konumuzu oluşturmaktadır.


- Damga Vergisi Tapu – Harcı İstisnaları

İlk aşamada firma tarafından finansal kiralama şirketine yapılan satış işlemlerinde her iki tarafta ayrı ayrı binde 4,55 oranında harç ödemek durumundadır. Söz konusu taşınmazın finansal kiralama sonunda tekrar firma tarafından geri alınması aşamasında tapu harcı ödemeyecektir. Damga vergisi yönünden ise, bu işlemler için yapılacak sözleşmelerin devrine tadiline ilişkin kayıtlar ile borçların teminatı amacıyla düzenlenen kâğıtlar damga vergisinden istisna olacaktır.

- Katma Değer Vergisi Yönünden

KDV yasasında Ağustos 2013’te 6495 sayılı kanunla bir değişiklik yapılarak 17.maddeye (y) bendi eklendi bu bent hükmüne göre taşınmazların finansal kiralama şirketine satışı ve sözleşme süresi sonunda taşınmazın tekrar geri alınması aşamalarında katma değer vergisi uygulanmayacaktır. Ancak öncelikle belirtelim ki bu istisna finansal kiralama şirketi ile yapılan sözleşmeler için geçerlidir. Bazen birçok bankalar bu tür uygulama yapmaktadırlar. Bankalarla yapılan ‘’Sat – Geri Kirala’’ işlemleri KDV’ye tabidir.

- Kurumlar Vergisi Yönünden; Kurumlar vergisi kanununda da Ağustos 2013 tarihinde 6495 sayılı yasa ile 5.maddesinde değişiklik yapılmıştır. Bu değişikliğe göre, ‘’Sat - Geri Kirala’’ yöntemiyle yapılacak finansal kiralamalarda taşınmazların finansal kiralama şirketlerine satışı ve sözleşme süresi sonunda taşınmazı satan firmaya iadesinden doğan kazançların tamamı kurumlar vergisinden istisnadır. Ayrıca bu istisnadan yararlanmak için iki tam yıl süreyle aktifte bulundurma şartı da bulunmaktadır.
Görüldüğü üzere ‘’Sat – Geri Kirala’’ yöntemi önemli bir finansal kaynak gibi görünmektedir. Tanınan vergisel istisnalarda bu aracın cazip hale getirdiğini düşünmekteyiz.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR