Devlet, SEDAŞ’a halkını ezdirmemeli

MAKALEYİ DİNLE

 

 

SEDAŞ’ın fatura politikası beni hayrete düşürüyor. Fatura kesmeyi beceremeyen bir kurumun koca kentin elektrik ihtiyacını nasıl sağlıyor anlamış değilim.

“Kurumsalız” deyip düzenli fatura bile kesemeyen SEDAŞ’ın bu tutarsızlığı ise ekonomik anlamda maaşlı çalışanları zor duruma sokuyor.

Bugün mahalle bakkalı bile hesaba yazdığı veresiyeyi, belli bir düzende tahsil ediyor.

Mahalle bakkalının başardığı bu sistemi bir türlü oturtamayan SEDAŞ, ise bazen faturayı 2 ayda okuyor, bazen 25 günde.

Böyle bir tutarsızlığa verilecek cevabı çok merak ediyor.

Şimdi vereceğim örneği iyi incelemenizi istiyorum.

Vatandaşa geçtiğimiz ay gelen elektrik faturası tam 60 günlük. Düşünün elektrik faturanız iki ay boyunca gelmiyor ve daha sonra gelen borç tüm hesabınızı alt üst ediyor. Çünkü faturanız yüksek geliyor.

Aşağıda ki ilk fotoğrafta ki faturada (İLK OKUMA TARİHİ 09.01.2014 – SON OKUMA 18.03.2014) olarak görünüyor. Yani arada dolu dolu 2 ay bulunuyor.

Gelen faturada haliyle yüksek oluyor.

Ansızın gelen faturayı yatır bakalım yatıra bilirsen…

Hadi hoş görelim, hadi bir aksilik oldu diyelim.

Peki, aynı abonelere gelen ikinci fatura?

Vatandaş ansızın gelen faturayı bir hafta içinde yatırması gerekiyor. Hadi bu aylık yatırdı. Peki ya onu takip eden ayda ne oluyor.

Hemen ikinci fotoğrafımızdaki faturaya bakalım.

(İLK OKUMA 19.03.2014- SON OKUMA 14.04.2014) yani bu faturanızda 25 günlük. Henüz ilk faturasını bir hafta önce ödeyen maaşlı çalışan bir hafta içerisinde ikinci faturasını da ödemek zorunda…

Haliyle fatura sahipleri soruyor, “Ben maaşlı bir çalışanım. Faturalarım zamanında geldiğinde, son ödeme gününe kadar maaşımı almış oluyorum ve faturamı yatırıyorum. Ama 2 ay geç gelen, 5 gün erken gelen faturalarımı nasıl yatırayım? Bize SEDAŞ’ın faturalarına göre maaş günü vermiyorlar. Kaldı ki emekliler için düzensiz faturalar tam bir felce neden oluyor.”

Bu tutarsız fatura tahsilatları, halkı öfkelendiriyor. SEDAŞ’a bilenen tüketici, kapısına gelen SEDAŞ memurlarına patlıyor.

İstenmeyen olaylar yaşanıyor. Hiçbir söz hakkı olmayan elektrik tüketicileri kimi, kime şikayet edeceğini bilmiyor.

SEDAŞ’ın artık böylesine basit hatalarla vatandaşı mağdur etmemeli ve devlet, SEDAŞ’a halkını ezdirmemeli.

 

Lütfü Kırdar’da tarih yazdılar

 

4 aylık kısa bir eğitim süresinin sonunda Lütfi Kırdar Kongre Merkezinde yapılan Türkiye Dans Yarışması’nda, Kocaeli Doğa Koleji öğrencileri önemli bir başarı elde etti. Koreografisini, dans hocası Eray Gitgel’in yaptığı İspanyol Flâmenko dansı ile tarih yazıldı. 32 okulun katılımı sonunda Eray Gitgeli’in öğrencileri hatasız kompozisyonlarını tamamlayıp birinciliği elde etti. Bu büyük başarının sonunda 16 öğrenciye madalyaları takdim edilirken öğrenci velilerinin göğsü kabardı. Tebrik ederim gençler…

 

Kaymakam ‘moral’ verdi

Yıllardır kullanılmaktan dolayı yıpranmış olan Kaymakamlık Yazı İşleri’ndeki büro malzemeleri, Körfez Kaymakamı Mahmut Şirinoğlu’nun gayretleri neticesinde yenilendi. Malzemelerin yenilenmesi, bu alanda hizmet veren personeli sevindirdi. Bu nedenle Kaymakam Şirinoğlu’na teşekkür eden kaymakamlık çalışanları, bu yeniliğin kendileri için büyük bir moral olduğunu dile getirdiler. Kaymakamlıkta çalışan bazı birimlere ise Kaymakam Şirinoğlu gül takdim ederek, başarılı çalışmalar temennisinde bulundu. Kaymakam Şirinoğlu’nun bu davranışı, çalışan personele moral oldu.

 

Öğretmen evi çalışanlarının

alacakları ne olacak

Körfez Öğretmenevi çalışanları maaş alacaklarını halen alamadı. Körfez Öğretmenevi, cirosu düştüğü için zor günler yaşıyor. Kurum çalışanları üç aylık maaşlarını halen alamadılar. İşletme, terk edilmiş kasaba haline geldi. Bahçesindeki otlar bile diz boyunu aştı.

Düğün sezonunda, daha randımanlı bir hale getirilmesi için gerekli yatırımın da yapılmadığı Körfez Öğretmenevini daha zor günler bekliyor.

 

 

HYUNDAİ 120, 2015’de

yerini JB’ye bırakıyor

Alikahya’da bulunan Hyundai Fabrikası, her yıl büyümeye devam ediyor. Kentimizin en önemli fabrikalarından biri olan Hyundai, kurulduğu yıldan bu yana iki vardiya esası uygulanıyordu. Yeni modellerin talep görmesi ise fabrikayı geçtiğimiz ay 3 vardiyaya taşıdı. İ20 modeliyle yükselişe gecen Kocaeli Fabrikası’nda 2014 sonunda yeni i20 üretimine başlanacak. İ20’nin mevcut kasası değişerek yerine yepyeni ve daha donanımlı bir araç gelecek. Aracın ismi şimdilik gizli tutuluyor. Kod adı ise JB. Pilot üretim Ağustos ayında başlanacak. Seri üretimin ise yıl sonuna kadar başlaması bekleniyor. Hyundai sevenler,  bu yeni kasayı merakla bekliyor.  

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR