Van’ın depremden bir ay sonraki durumu

MAKALEYİ DİNLE

İzmit Belediyesi’nin yaptığı organizasyon ile geçtiğimiz Cuma günü Van’a gittik. Sabah saat 10.00’da İstanbul’dan kalkan uçakla saat 12.00’de Van’da olduk. Bizi Van’da sağlık konusunda çok önemli organize görevi üstlenen Kocaeli İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Hasan Aydınlık hava alanında karşıladı ve kaldığımız süre içinde bize eşlik etti. Önce hava alanından Çocuk Rehabilitasyon Merkezi’ne geldik. Rehabilitasyon Merkezi olarak kullanılan tek katlı yapı, Van Devlet Hastanesi’nin hemen yanında idi. Van Devlet Hastanesi aldığı ciddi hasar nedeni ile terk edilmiş durumdaydı. Rehabilitasyon Merkezi’inde görevliler, çocukların rehabilitasyonu ile ilgili yapılan çalışmalarla ilişkin bilgi verdiler. Oradan Mimar Sinan İlköğretim Okulu’nun yanında kurulmuş bulunan Çadır Kent’e geçtik. Aslında Çadır Kent tam anlamı ile kurulmuş sayılmaz. Bizim gezdiğimiz günde de vatandaş çadır kurmaya çalışıyordu. Çadırlar genelde bildiğimiz Kızılay’ın beyaz çok kalın olmayan çadırlarındandı. Vatandaş aradan 1 ay geçmesine karşın hâlâ çadır talep ediyor, bir çadırda 7 – 8 kişi kaldıklarını beyan ediyorlardı. En çok dikkat çeken husus ise, çok sayıda çocuk olması. Bir anda etrafımızı onlarca çocuk sarıyor, biraz büyük olanları top istiyor daha küçük oları da oyuncak istiyordu. Ama en önemlisi bayanların talebi; bu çadırlarda çamaşır yıkayamadıklarını, banyo imkanları olmadığını, bu nedenle en acil taleplerinin iç çamaşırı olduğunu söylüyorlardı. O zaman bizim de onlara göndereceğimiz ilk malzemelerin bayan ve çocuk iç çamaşırı malzemesi olması gerekiyor.
Çadır Kent ziyaretinden sonra, Van Valisi Sayın Münir Karaloğlu’nu ziyaret ettik. Van Valisi’nin Kocaelili’lere karşı özel ilgisi nedeni ile bekletilmeden kabul edildik. Sayın Vali çok yorgun gözüküyordu. Kendisi ile 15 – 20 dakika görüşüp, genel bilgi aldık. Kadın ve çocuk iç çamaşırı ile ilgili talep, Vali’nin de öncelikli talebiydi. Daha sonraki durağımız bölgede tek hizmet veren Van Bölge Hastanesi’ni ziyaret etmek oldu. Van’da en büyük sıkıntıyı mevsim nedeni ile çocuklar çekmektedir. Biz de Van Bölge Hastanesi çocuk polikliniği ve servisini gezdik. Genellikle soğuktan kaynaklanan enfeksiyon hastalıkları nedeni ile servislerde yatan 30 – 40 civarında çocuk bulunmaktaydı. Muayene için de gelen çok sayıda çocuk vardı. Odalarda yatan çocuklar başkan Nevzat Doğan’ın çocuk doktoru olması ve duyduğu özel ilgi nedeni ile tek tek gezildi. Çocukların çoğu yüksek ateş nedeni ile yatmakta ve dolayısıyla halsiz durumdalar. Ancak kendilerine oyuncak verilince o gergin minicik ve sevimli yüzün gevşediğini, gözlerinin içinin parladığını görmek, inanın bir insanın hissedebileceği en büyük mutluluktur. Bizler bu acıklı yüzlerde o mutluluğu yaşadık. Hastaneden ayrıldığımızda saat 15.40 civarındaydı. Sabah saat 6.30 – 7.00’de yaptığımız kahvaltı ile duruyorduk. Gün boyu hiçbir şey yeme fırsatımız olmadı. Bazı gazeteci kardeşlerin açlıktan başları ağrımaya başladı. Ancak yine de bir yerde oturup yemek yeme zamanımız yoktu. Zira saat 16.00’da hava alanında olmamız gerekiyordu. Bizim de 20 dakikamız kaldığından hava alanı yolu üzerinde bir fırıncıda durup, pide türü ekmekle açlığımızı yatıştırdık. Bir de şunu ilave etmek gerekir ki, bize tahsis edilen araçla Van’da gezerken görebildiğimiz binaların büyük bir kısmının duvarları çatlak ve patlamış durumdaydı ve şu haliyle oturulması imkansız görünüyordu.

NELER YAPILABİLİR?
Öncelikle kişisel gözlemim şu; mevcut çadırlarla orda kışın geçirilmesi çok zor. Çadır Kent’te çadırlar içinde kömür sobalarının olduğu ve yandığını gördük, her taraf kömür dumanı içindeydi. Bu durum ciddi bir hava kirliliği yaratıyor ve bunu çocuklar soluyor. Ayrıca Sayın Vali’nin de belirttiği üzere çadırda çıkan yangın nedeni ile iki çocuğun hayatını kaybetmiş olması da vardı.
Özetle bu çadırlarda – 20 dereceye kadar inen soğuklarda kışı geçirmek çok zor, o zaman neler yapılabilir;
- Çadırlar yerine prefabrik yapılar olmalı. Sayın Vali’nin ifadesine göre 19.500 adet prefabrik yapıya ihtiyaç var. Bunun imalatı ve nakliyesi için bir süreye ihtiyaç var. Bir TIR iki prefabrik getiriyormuş, dolayısıyla 10 bin TIR yük demektir. Bu ne kadar zamanda halledilir. Bu zaman içinde bu çocuklar bu kışa dayanabilir mi? Düşünülmesi ve acilen çözülmesi gereken hususlar bunlar.
- Eğer prefabrik yapı sorunu uzun zaman alacaksa, hemen ailelerin batı ve güneyde yer alan devlet tesislerine nakledilmeklerinin sağlanması gerekmektedir. Bu kışı tesislerde geçiren aileler, prefabrik sorunları çözüldükçe Van’a dönüşleri sağlanabilir. Eğer prefabriklerin yapım ve teslimi 2 – 3 ay gibi bir zaman alacaksa o çocukların bu kışı orada geçirmeleri gerçekten çok zor. Düşünmek bile istemiyorum ama çocuklar açısından ikinci bir Sarıkamış faciasıyla karşılaşabiliriz.
- Toplum dayanışması, misafir aile uygulaması yapılabilir. Diğer bölge insanları için 5 – 6 ay süre ile misafir olarak kabul edeceği veya kullanılmayan fazla evi olanların orada barınmalarının sağlanabileceği bir ortam yaratılması da mümkündür. Devlet çağrı yapar. Misafir kabul edebilecek veya evini tahsis edebilecek aileler varsa bunları tespit ederek bir kış süresinde buralarda kalınması sağlanabilir. Bu çok ihtiyaç hissettiğimiz toplumsal dayanışma içinde çok gerekli olabilir.
Dört saatlik Van’la ilgili gözlerimizi sizlerle paylaşmaya çalıştım. Tekrar ediyorum; bizim şimdilik yapabileceğimiz en önemli şey kadın ve çocuk iç çamaşırı temin edip AFAD kanalı ile Van’a göndermek olmalıdır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR