Kocaeli tarihinin en şanssız vekili AKP’li Cemalettin Kaflı!

MAKALEYİ DİNLE

7 Haziran’da seçimler yapıldı…

AKP, Kocaeli’den 6’ncı sırayı Gebze eski İlçe Başkanı Cemalettin Kaflı’ya verdi…

AKP, Kocaeli’den 6 vekil çıkardı ve Kaflı, milletvekili seçilerek Ankara’nın yolunu tuttu.

Ama Kaflı’nın rüyası kısa sürdü…

Zira AKP, koalisyona yanaşmayınca, erken seçim kararı alındı…

Erken seçim kararından en büyük zararı da Kaflı yedi…

 

HAYAL KIRIKLIĞI

7 Haziran seçimlerinde ilk kez milletvekili olan AKP’den 53, CHP'den 3, MHP’den 8 ve HDP’den de 3 yeni vekil, açıklanan 1 Kasım ‘kesin aday’ listeleriyle büyük bir hayal kırıklığına uğradı.

1 Kasım’a kadar sadece 5 aylık milletvekilliği maaşı alacak olan vekiller, yeni dönemde olmayacaklar.

Bu isimler, vekillik görevini 2 yıl yapamadıkları için ‘milletvekili emeklisi’ de olamayacaklar.

 

8 BİN 200 TL MAAŞ

Yasa gereği bir ismin milletvekili emeklisi olabilmesi için en az 2 yıl parlamentoda görev yapma şartı bulunuyor.

Emekli milletvekilleri 8 bin 200 lira civarında emekli aylığı alıyorlar.

Emekli olup vekilliğe devam edenler ise 15 bin lira civarında milletvekili maaşıyla birlikte toplamda aylık 23 bin lira gelir elde ediyorlar. 

 

2 YIL VEKİLLİK YAPMAK ŞART
Milletvekillerinin emekliliğe hak kazanabilmeleri için 2 yıl vekil olarak görev yapmalarının yanı sıra diğer çalışanlarda olduğu gibi yaş ve prim gün şartlarını yerine getirmeleri gerekiyor. Bir başka ifadeyle yaş ve prim gün şartını dolduranların, vekil emekli maaşı alabilmeleri için 2 yıl bu görevi sürdürmeleri şartı bulunuyor. Örneğin, 1 Kasım seçimlerinin ardından Meclis'e gelen ve 2 bin lira emekli maaşı olan emekli bir ismin, 'milletvekili emeklisi olabilmesi' yani emekli maaşının 8 bin 200 liraya çıkabilmesi için; 2 yıl vekil olarak görev yapması gerekiyor.

***

Yani anlayacağınız AKP, Cemalettin Kaflı’yı fena harcadı…

Kimin için harcadı, Cemil Yaman için…

Cemil Yaman, 2009-2014 arasında Dilovası’nda belediye başkanlığı yaptı…

Başarısız olduğu için, halkla iyi iletişim kuramadığı için, sanayi kesimiyle iyi geçinmediği için partisi AKP tarafından aday gösterilmedi… Yerine Ali Toltar aday gösterildi… AKP, başarısız diye belediye başkan adayı göstermediği Cemil Yaman’ı şimdi 7’nci sıradan milletvekili adayı gösterdi… AKP, bu hamlesiyle Ağrılı ve Kürt olan Cemil Yaman vasıtasıyla Kürt oyları toplamayı hedefliyor… Yani, Kürtler bir nevi kullanılıyor…

 

HDP’li Konca’dan tutuklu Belediye başkanlarına ziyaret

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve HDP Kocaeli Milletvekili adayı Ali Haydar Konca ile Kalkınma Bakanı ve HDP İzmir Milletvekili adayı Müslüm Doğan, Sincan F Tipi ve Kırıkkale F Tipi Cezaevlerinde tutuklu belediye eş başkanlarına ziyarette bulundular. Tutuklu Belediye Eş Başkanları, kent merkezlerinde “öz yönetim” açıklaması sonrası gözaltına alınmış ardından savcılık talimatıyla, “Anayasal düzeni, devletin birliği ve bütünlüğünü bozma” gerekçesiyle çıkarıldıkları mahkeme sonrası tutuklanmıştı. Anlaşılan bu terör ortamı devam ettiği müddetçe, şehit haberlerini görmeye devam edeceğiz.

 

AKP’li Sami Çakır vekil olabilecek mi?

AKP’nin milletvekili aday listesi açıklandı. 2011 yılında yapılan seçimde 8’nci sıradan aday gösterilen Trabzon kökenli Sami Çakır, AKP 7 vekil çıkarınca, Ankara’ya gidemedi. Çakır, 7 Haziran’da yapılan seçimde 7’nci sıra adayı oldu, AKP bu kez 6 vekil çıkardı. Çakır, 1 Kasım’daki seçimlerde bu kez 6’ncı sıradan aday gösterildi. Bakalım Çakır bu kez milletvekili olacak mı, yoksa AKP 5 vekil çıkarıp, Çakır yine vekil olamayacak mı?

 

KOÜ’de terör yanlısı öğrenci istemiyorlar

Kocaeli Milli Kuruluşlar Birliği Dönem Başkanı ve Türk Ocağı Başkanı Yücel Alpay Demir ile Türk Kamu Sen Kocaeli İl Temsilcisi Yaşar Şanlı, Selçuklu Düşünce Kulübü Başkanı Süleyman Pekin ve Turancı Hareket Platformu Temsilcisi Ömer Faruk Ayvazoğlu'ndan oluşan önceki gün için Kocaeli Emniyet Müdürü Levent Yarımel'i ziyaret etti. Heyet, ziyarette yeni eğitim-öğretim döneminde Kocaeli Üniversitesi'nde oluşabilecek olumsuzluklara ve terörize gruplara dikkat çekerek Yarımel’den yardım istedi. Heyet, Kocaeli'nde huzurun bozulmaması için gerekli önlemlerin arttırılması, terör yanlısı öğrencilerin olası provokasyonlarına önceden tedbir alınması, ülkemizin geçirmekte olduğu bu riskli dönemde marjinal bölücü grupların eylemlerinin sıradan öğrenci olayları olarak değerlendirilmemesini istedi. Aslında altı çizilecek bir ziyaret. Heyet, okullar başlamadan önce Emniyet Müdürünü ziyaret ederek böyle bir uyarıda bulunması, bana ilginç geldi. 

 

MHP’li Yeşil’e göre HDP vekil çıkaramayacak!

7 Haziran seçimlerinde MHP’nin 11’ncı sıra milletvekili adayı olan Ahmet Yeşil, 1 Kasım’daki seçimlerde 3’ncü  sıradan milletvekili adayı yapıldı. Hatırlanacağı gibi 7 Haziran’da MHP ve HDP, 1’er milletvekili çıkarmıştı. Yeşil’e göre HDP bu kez milletvekili çıkaramayacak. Bakalım Yeşil’in tahmini tutacak mı?

 

CHP Körfez’de devir teslim

CHP Körfez İlçe Gençlik Kolları Başkanlığı’nda, yaş nedeniyle devir teslim yapıldı. Yaşı nedeniyle gençlik kolları başkanlığını bırakan Bahadır Doğan, görevini Ercan Yanıktaş’a bıraktı. Devir teslim törenine Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, İlçe Başkanı Tuğman Kayalı, Belediye Meclis Üyeleri Tayfun Balıkçı, Engin Taşdemir, İl Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Orhan ve çok sayıda partili katıldı. Yeni başkan Ercan Yanıktaş, zor bir görevi devraldı. Kendisine başarılar diliyoruz.

 

KSO, sahte e-postalardan rahatsız

Son günlerde Kocaeli Sanayi Odası (KSO) yönetim ve çalışanlarının  e-postaları üzerinden bir çok kurum ve temsilcilerine aslı olmayan gerçekdışı e-postalar gönderiliyor. Söz konusu e- postalar kapsamında Kocaeli Sanayi Odası tarafından gerekli hukuki yollara başvurulmuş olup, konu Emniyet Müdürlüğü ve adli makamlarca incelenmeye alınmış.

KSO, konuyla ilgili, “ KSO resmi mail uzantısı ....@kosano.org.tr adresinden gelebilecek sahte e-maillere itibar edilmemesi ve KSO’ya TEL; 0 262 315 80 50 , E-Posta ; kso@kosano.org.tr  ‘a bilgi verilmesi konusunu ilgilerinize sunarız” diyerek uyarıda bulundu. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR