Bakanlık’tan tekzip…

MAKALEYİ DİNLE

6 Mayıs 2015 tarihli köşemde nüshasında "Bakanlık Bu kez yanlıştan döndü" başlıklı bir köşe yazısı yayınladım. Bakanlıktan gelen tekzip metnini, aynen yayınlıyorum…

 

“TEKZİP…

Gazetenizin 6 Mayıs 2015 tarihli nüshasında ve aynı tarihte internet sitesinde, Hakan Yağcıoğlu imzasıyla "Bakanlık Bu kez yanlıştan döndü" başlıklı bir köşe yazısı yayımlanmıştır.

Konu ile ilgili Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Kulaktan dolma, dedikoduya dayalı ve gerçeklerle uzaktan yakından ilgisi bulunmayan bilgiler içeren söz konusu köşe yazısında, "İsmi sanı duyulmamış kişiler bakanlık yapıyor iki dönemdir… Spordan tanınmayan, herhalde bir yerlerinde inci bulunmuş kişilerdir bunlar…" cümleleriyle, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Akif Çağatay Kılıç'a yönelik terbiye sınırlarını aşan ifadeler kullanılmasının basın etiği ve ifade özgürlüğü ile alakası bulunmadığı gibi, bu ifadeler şeref ve haysiyeti ihlal edici niteliktedir.

Sözkonusu köşe yazısında fizibilitesi yapılmadan, gelişi güzel tesisler yapıldığı, bu tesislere çokça paralar harcandığı, yapılan stadyumların boş kaldığı gibi iddialar yeralmaktadır. Ayrıca, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Akif Çağatay Kılıç'ın "dopinge sıfır tolerans" açıklaması ve WADA'nın Türkiye'nin dopingle mücadelesine dönük övgüleri ortadayken, aynı köşe yazısında doping skandallarından bahsedilmesi, sözkonusu köşe yazısının "çamur at izi kalsın" mantığıyla yazıldığının en somut göstergesidir.

Her işlemi kamuoyuna açık ve şeffaf olan Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan bilgi talebinde bulunmadan, herhangi bir araştırma ve incelemeye gerek görmeyerek bu şekilde bir köşe yazısı kaleme alınmasını, gazetecilik etiği ve ilkeleri ile bağdaştırmak mümkün değildir. Söz konusu köşe yazısındaki yaklaşımın değerlendirmesini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Sonuç olarak, bu açıklamanın 5817 Sayılı Basın Kanunu’nun 14 üncü maddesine istinaden aynı sayfada, aynı başlık altında yayımlanmasını kanuni haklarımız saklı kalmak suretiyle rica ederiz.”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hakan Yağcıoğlu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR