Devlet Hastanesinde neler oluyor?

MAKALEYİ DİNLE

Karamürsel Devlet Hastanesi’nde “kan” uyuşmazlığı bir türlü bitmek bilmiyor.
Kulağa son gelenlere göre, yine hastanede doktorlarla idare arasında fırtına kopmuş!
Dört doktor, Karamürsel Devlet Hastanesi’nden ayrılmış.
Doktorların ayrılışı ile ilgili çeşitli söylentiler var
En ilginci uzun süredir Karamürsel Devlet Hastanesi’nde görevli bir doktorun ameliyat sırasında “pansuman “ malzemesini fazla kullandığı ve devleti zarara soktuğu için hakkında soruşturma açılması.
Evet, yanlış anlamadınız, doktorun suçu ameliyatta “pansuman” malzemesini fazla kullanmak.
Devleti zarara sokmak!
Halk arasında Karamürsel Devlet Hastanesi ve doktorlarla ilgili mizah kitabı olacak söylentiler çok.
Devlet hastanesinde SSK ile birleşmeden bu yana “kan” uyuşmazlığı olduğu biliniyor.
Hastaneyi başhekimlerin değil, “müdür” sıfatlı kişilerin yönettiği örnekleri unutulmamış.
Hastanede sanki gizli bir mafya mevcut!
Yönetim onların elinde, onların isteklerine karşı çıkanlar asla bu hastanede kalamazlar.
Tıpkı geçmişte istifaya ve başka yerlere tayin istemek “zorunda” bırakılan başhekimler gibi.
Fazla pansuman malzemesi kullandığı için suçlanan doktorun aldığı ceza ise başka bir yere “tayin!”
Tabi bu arada aynı doktor hakkında daha ağır suçlamalardan söz edenler var.

Bu tür söylentiler resmi ağızlardan yapılmayınca, hem devlet hastanesi yetkilileri hem de ilçede bu işlerden sorumlu iktidar partisi yöneticileri zan altında kalıyor.
Halk, sağlığını “emanet” ettiği doktoru hakkında “şüphe” etmemeli, acaba dememeli.

Karamürsel Devlet Hastanesi’nde şu anda neler oluyor bilinmiyor ama bundan önce olanlar pekala biliniyor.
Örneğin, bu hastanede Pendik’ten getirilen bir hasta özel olarak ve yasalara uygun olmadığı halde hastanede görevli olmayan doktor tarafından“ameliyat” edilmiş. Hasta Pendik’teki evine kadar hastanenin ambulansı ile götürülmüş. Olay hakkında “soruşturma” yapılmış, neticesinden kimsenin haberi yok, araştıranlar “ O işten bir şey çıkmadı” cevabı ile savuşturulmuş.
Bu hastanede bir ilkokul öğrencisinin ölümle sonuçlanan olayı günlerce Türkiye’de görsel ve yazılı basının gündemini işgal etmiş, hatta çocuğun ismi bir sağlık kuruluşunda “teşekkür” plaketi olarak duvara asılmış. Ama, bu işte “kusuru” olanlar hakkında yapılanlar sümen altında bırakılmış.

Şimdi, uzun yıllardır Karamürsel Devlet Hastanesi’nde görevli olup Karamürselliler ile neredeyse akraba olmuş, burada ev alarak yerleşmeyi düşünmüş bir hekimin durup dururken “Ben tayin istiyorum” demesinin nedeni sizce kendisine “pansuman” malzemesini fazla kullandı suçlaması olabilir mi?

Birilerinin hakkında sokağa yaydığı gibi gerçekten çok büyük suçu varsa, neden bu suçlar açıklanmıyor veya hakkında soruşturma açılmıyor da, doktorun sadece Karamürsel’den ayrılması isteniyor?
Tayin istemek zorunda bırakılan doktor hakkında soruşturma açılmış, hakkında sonuçlanmış bir karar varsa bu karar mutlaka açıklanmalı, birileri tarafından saklı bırakılmamalı.

Hakkında isnat edilen suçlamalar için “Soruşturma açın !” diyerek istekte bulunan doktor hakkında neden herhangi bir açıklama yapılmıyor?
Hadi o doktor için bahane hazır, peki o doktorla birlikte 3 doktor daha bu hastaneden aynı zamanda “istifa” edip gitti.
O doktorlar da mı “suç” işlemişlerdi?
Hem bu doktorlar suç işlediklerinde ceza olarak “TAYİN” veya başka hastaneye gitmekle cezalarını tamamlıyor, af mı ediliyorlar?

Dünyanın neresinde böyle bir cezalandırma var?
Karamürsel Devlet Hastanesi’ne halkın güveni azalmakta, olaylara olumsuz gözle bakmakta.
Bunun tek nedeni hastane içinde yönetim paylaşımında birilerinin her şeyi “ben böyle istiyorum” demesi ve isteğinde aşırı ısrar etmesi.

Suçlanan doktorlar veya doktor bir başka hastaneye tayin edilmekle “suç”tan kurtulursa, devlet hastanesini, kendi özel muayenehanesi veya ameliyathanesi gibi kullanan doktorlara “hesap” sorulmaz, ceza verilmez,
Ama “pansuman” malzemesini ameliyatta “fazla” kullandığı gerekçesi ile doktor hakkında suç duyurusunda bulunup hastaneden ayrılması için özel çaba sarf ederseniz,
Karamürsel Devlet Hastanesi’nde görev yapacak doktor bulamazsınız (!)

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR