Teşekkür yemekleriyle onurlandırılan sendika başkanı; ABDULLAH KARACAN

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

Lastik-İş Sendikası ile Brisa, Goodyear ve Pirelli arasında 2014-2015 yıllarını kapsayacak olan sözleşme görüşmelerinde taraflar anlaşmıştı…

İki yılı kapsayan sözleşmede işçilerin ücretlerine ilk yıl yüzde 7.40 oranında zam yapılırken, ikinci yıl ise enflasyon oranında zam yapılacak.

Bir işçinin maaşı ortalama 3 bin 600 lira oldu. Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan, başarılı bir sözleşme imzaladıklarını söyledi.

**

Abdullah Karacan’ın başarılı bir sözleşme imzalaması çalışanları mutlu etti.

Çalışanlar, gruplar halinde Lastik-İş Sosyal Tesisleri’nde Karacan’a teşekkür yemekleri veriyorlar... Bu durum, ne kadar mutlu olduklarına bir kanıt.  

Lastik-İş Sendikası 65 yaşında…

Başarılı bir sözleşme imza atan ve işçiler tarafından teşekkür yemekleriyle onurlandırılan Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Abdullah Karacan, 65.Kuruluş yıldönümleriyle ilgili açıklama yaptı.

**

Karacan’ın açıklaması şöyle;

“Ülkemizdeki Lastik, Kimya ve Plastik Fabrikaları işçilerinin bir araya gelerek 4 Nisan 1949 tarihinde temellerini attığı ve Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihine adını altın harflerle yazdıran Lastik-İş Sendikası, kuruluşunun 65. yılını kutluyor. Sendikamız, kuruluşundan bu yana, üyelerinin ve tüm çalışanların çıkarlarını kararlılıkla savunmuş, onların hak arama mücadelesine önderlik ederek sınıf ve kitle sendikacılığı anlayışının gereklerini yerine getirmenin çabası içinde olmuştur.

**

Hiç kuşkusuz Lastik-İş tarihini onlarca fabrikadan süzülüp gelen onurlu ve mücadeleci üyelerimizdir. Onların tek yürek ve tek yumruk olarak 65 yıldır bin bir güçlükle, yoksullukla ve çeşitli baskılara karşı mücadele ederek kazandıkları başarılar, sendikamız aracılığıyla geçmişten geleceğe bir köprü oluşturmuştur.

**

Lastik-İş, ülkemizde birçok hak ve özgürlüğün kazanılmasında öncülük yapmıştır. İnsanlık onuruna yaraşır bir muamele görmek adına başlatılan “Üstünü Aratma!” kampanyası buna en güzel örnektir. Onursal Genel Başkanımız Rıza Kuas’ın imzasıyla Türkiye işçi sınıfına, “İşçi arkadaş, insanlık onuruna, yani anayasaya aykırı hareketlere engel ol. Fabrikaya giriş ve çıkışlarda üstünüzü aratmak isteyen işverenlere üstünü aratma.” çağrısı yapılarak kalıcı bir dönüşümün temelleri atılmıştır.

**

Sendikamız Lastik-İş mücadelesiyle Türkiye Sendikal Hareketi içinde kendine özgü bir kimlik kazandı ve geleneklerini oluşturarak bugüne kadar ulaştırmayı bildi. Bu birikimler 65 yıllık mücadele tarihinde, bir yandan sermayenin yoğun saldırılarına, öte yandan askeri darbelerin yasak ve baskılarla dolu uygulamalarına karşı direnme gücünü oluşturdu.

**

Türkiye’de 1960 sonrasında ilk “işyerini terk etmeme eylemini” 1968 yılında Derby Fabrikası’nda gerçekleştiren sendikamız aynı zamanda bünyesinde kadın kolu oluşturan ilk sendika olmuştur. Lastik-İş Sendikası’nın Onursal Genel Başkanı ve DİSK kurucusu Rıza Kuas’ın “Bu Bitmeyen Bir Kavgadır Sürer Gider” sözü Lastik-İş üyelerinin mücadelelerine güç katmış ve ışık tutmuştur; tutmaya da devam etmektedir.

**

Bugün Lastik-İş gerek sendikal mücadele çizgisi ve toplu sözleşme politikaları, gerekse kurumsal gelişme ve alt yapı çalışmaları açısından tarihinin en başarılı dönemini yaşamaktadır.Sendikamız Lastik-İş, ülkemizin en köklü demokratik kurumlarından birisi olarak, tarihi boyunca yaptığı gibi, önümüzdeki dönemde de ülkemizin bütünlüğünden yana, demokratik ve barış içinde bir Türkiye yaratma mücadelesi içinde en aktif şekilde yerini alacaktır.

**

Bu duygu ve düşüncelerle, başta sendikamızın eski yöneticileri ve yiğit işçi önderleri Rıza Kuas ve Talip Topçu olmak üzere; bu mücadeleye omuz veren ve bugün aramızda olmayan tüm arkadaşlarımızı saygıyla ve rahmetle anıyoruz. Kaybettiklerimizin bize bıraktığı mirası en iyi şekilde koruyarak Lastik-İş’in onurlu yürüyüşünü sonsuza kadar sürdüreceğiz. Görevimiz ve temel hedefimiz sendikamızı geleceğin sendikası yapmaktır. 65. kuruluş yıldönümümüz, bizimle birlikte aynı heyecanı paylaşan herkese ve sendikamız topluluğuna kutlu olsun.”

**

 Karacan’ın açıklaması böyle…

Ülkemizde birçok sendika başkanı, işverenle sözleşme imzalar…

İşçiler, ayağa kalkar…

Kendi sendika başkanına veryansın eder…

Ama Lastik-İş Sendikası’na üye çalışanlar, başarılı bir sözleşme imzalayan Karacan’a teşekkür yemeği vererek memnuniyetini dile getiriyorlar.

Demek ki; çalışanların gözünde kahraman olan sendika başkanları da var...

Buna örnek Abdullah Karacan…

 Sendikanın yozlaştığı, sendika başkanlarının sendikayı kullandığı, sadece maaş almak için koltuğu doldurduğu bir ortamda Karacan’ın teşekkür yemekleriyle onurlandırılması çok önemli… Karacan’ı tebrik ediyor, sendika üyelerini mutlu etmeye devam etmesini temenni ediyoruz.

 

Murat Yılmaz’a

önemli görev

 

Kibar Holding İç Denetim Bölüm Başkanı Ataması yapıldı. Kibar Holding İnsan Kaynakları Bölüm Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “01.04.2014 tarihi itibariyle Kibar Holding İç Denetim Bölüm Başkanlığı görevine, Murat Yılmaz atanmıştır” denildi.

 

 

Darüşşafaka’dan

sınav toplantısı

 

151 yıldır bağışlarla varlığını sürdüren, eğitimde fırsat eşitliğinin sembolü Darüşşafaka Cemiyeti, 7 Nisan’da Gebze’de Darüşşafaka Giriş Sınavı tanıtım toplantısı düzenliyor. Gebze Ticaret Odası’ndaki toplantı saat 10.00’da başlayacak. Kurulduğu günden bugüne pek çok hayırsever kişi ve kuruluşun destekleriyle bir buçuk asırdır varlığını sürdüren Darüşşafaka Cemiyeti’nin sınavı 1 Haziran 2014 tarihinde 20 ilde gerçekleştirilecek.

 

İlker Ergin, herkes

için adalet diyor

 

Hak ve Eşitlik Partisi İl Başkanı İlker Ergin, "Herkes için adalet, adalet için avukat temel haktır” diyerek Avukatlar Güne ile ilgili şu açıklamayı yaptı; “ Ülkemizdeki sivil insiyatiflerin, demokrasinin önüne çıktığını bilmekte ve kaygıyla izlemekteyiz. Unutmayalım ki, bağımsız savunmanın var olmadığı yerde adaletten söz edilemez.  Ancak, yasalarla getirilen kazanımların karar ve fiili uygulamalar ile törpülenerek körletildiği, savunmanın gittikçe güçsüzleştirildiği bir ortamda, adalet terazisinin dengelenmesi hususunda önderlik edeceklerini umut ederek tüm avukatlarımızın Dünya Avukatlar Günü’ nü kutlarız”. Ergin’in açıklaması böyle. Ama Türkiye’de şu sıralar adaletten bahsetmek biraz iyimserlik olur. Adalet, yukarıdakiler için yok, adalet alttakiler için var.

 

 

 

Başkanlardan

hasta ziyareti

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, hasta olan Bekirdere Mahallesi eski muhtarı Ömer Turan ve aynı hastanede tedavi gören ve Sebze Meyve Halinde kabzımallık yapan Mehmet Mustafa Çeliker’i ziyaret ederek moral verdiler. Doğan, “Fırsat buldukça bu tür ziyaretlerde bulunuyoruz. Vatandaşlarımızın sevinçli gününde de üzüntülü gününde de yanlarında olmaya devam edeceğim” dedi.

 

Köşker’e hayırlı olsun

 

Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, yerel seçimlerde ikinci dönem belediye başkanlığına seçilen Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’i makamında ziyarete ederek kutladı. Köşker,“ İlçemizde bundan önce olduğu gibi önümüzdeki dönemde de tüm kurumlarımızla uyum ve işbirliği içerisinde halkımıza hizmet edeceğiz. Gebze’miz için birlikte çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Ziyaret, hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.  

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR