Spor kardeşliktir

MAKALEYİ DİNLE

Spor evrenseldir. İnsan ise kainatın en şerefli varlığı. O nedenle Yunus “Yaratılanı severim yaratandan ötürü” diye seslenmiş insanlığa. Bu bağlamda insanlık söylemlerinde dil, din, ırk ayrımı yapmaksızın hoşgörülü olmayı önerirken, sporda, siyasette, yaşamımızın her evresinde hak ve adaletten ayrılmamamızı da her fırsatta dile getirmeye çalışmıştır.

Ancak gel gör ki, maalesef hemen hemen birçok platformda, özellikle medyamızda söylemlerle eylemler hiç örtüşmemektedir. Bu da insanlığı kaosa ve teröre sürüklemektedir.

Bireysel yaşamımız doğal olarak birbirinden farklı. Bunun sebebi sosyal, ekonomik, kültürel ve daha birçok nedenlerin farklılığından kaynaklanmaktadır. Bu bakımdan spora baktığımızda da, aynı fotoğrafa farklı duygu ve düşüncelerle baktığımızda aynı görüşte olamıyor, sağlıklı bir neticeye varamıyoruz. Ve de insanoğlunun var olan “Ben”likten “Biz” kavramına adım atmadıkça maalesef huzuru bulamayız.

Nedir bunlara sebep? Öncelikle aile, yetiştiğimiz sürece aldığımız eğitim ve yaşam standardımız etkili olmaktadır diye düşünüyorum. Bir de uhrevi açıdan bakıldığında kader de diyebiliriz. “Senaryo yazılmış, bizler de bu fani dünyada rolümüzü oynuyoruz”.

Bireysel olarak bazen hoşgörülü olurken, bazen de tam tersi “izm”lerle ruhumuzu ve bedenimizi adeta karartıyoruz. Bir yerde sanki “iyi, kötü, çirkin”i oynuyor, akıbet ve ahiretimizi tehlikeye atıyoruz. Halbuki yazımın başında dile getirmeye çalıştığım gibi “önce insan” diyorum.

Spor adına dilden düşürmediğimiz “Fair-Play” (Centilmenlik) söylemlerinin bir an önce eyleme dönüştürülmesini arzu ediyor, insan onuruna yakışır spor müsabakalarını izlemeyi bekliyorum.

Fakat tüm bu istek ve arzularıma rağmen iyileri tenzih ile hep yalan, riya, birçok çirkin ve olumsuz davranış hat safhada. Yazılı ve görsel medya bir değil binbir parça, ayaküstü binbir yalan. Kimse kimseye inanmıyor, riyakarlık en üst seviyede. Hani Ata’nın söylemi “Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim”. Bu manada da aklıma gelen “Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol”. Bireysel olarak bunları artı hanemize devşirmediğimiz sürece iyi ve güzel bir toplum olamayız. Sempatizanı olduğumuz renk, unvan ve amblemlerin gayet tabii tarafı olmamız gerekir. Ama kurallar gereği hak ve adalet çizgisinden sapmadan her platformda görevimizi yapmalıyız diye düşünüyorum. Yok, günümüzde olduğu gibi doğruları eğri, eğrileri doğru göstermeye çalışan görsel ve yazılı medya kanalları ile ülkemizin kaosa sürüklenmeye çalışıldığını göremeyenler ihanet, hataları esgeçmek de gaflettir.

Bu duygu ve düşüncelerle yazıma bir şiirle son veriyor, sağlıklı ve spor dolu yarınlar diliyorum. Kalın sağlıcakla.

 

KARDEŞİM

Dünyayı anlamak isterim,

Nedir bu alem, hem kimin?

Sen, ben, biz, onlar…

Canlı cansız bütün varlıklar,

Yaratan rabbimin hikmeti ilahisi.

Var mı bu dünyanın varisi?

Ölüm var, hey hakk,

Sen akıbetini düşün,

Ahirete hazırlık yap.

Allah’a secdeyi unutma sakın,

Nehiylerinden daima kaçın.

Hayır hasenat olsun işin,

Melaikeler olsun kardeşin.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR