İbrahim Bulut kıvırdı…

MAKALEYİ DİNLE

Daha önce de yazdım.
İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Av. İbrahim Bulut, farklı bir kişilik.
AKP’nin “ayağını yerden kesenler” kanadından…
“Kraldan çok kralcı” olanlardan…
Elindeki gücün “sınırsız” olduğunu sananlardan…
Yargıyı da tamamen ele geçirdiklerini sanıp, adli kurumlara müdahale etmeye kalkanlardan…
Pazartesi günü, İbrahim Bulut’un “yürütme” olarak “yargı”ya müdahale etmeye kalkışmasını, “Haddini aştı, cevabını aldı” başlığıyla vermiştik.
Salı günü de “Bu ne densizlik” başlığıyla konuyu köşeme almıştım.
***
Önceki haber ve makaleyi okumayanlar için konuyu birkaç cümleye özetleyelim:
İbrahim Bulut, 13 Haziran 2011 Pazartesi günü (bir gün önce AKP seçimi ezici çoğunlukla kazandı ya…) Kocaeli Adalet Komisyonu Başkanlığı’na dilekçe yazar, “Belediye ile ilgili davalarda mahkemelerin görevlendirdiği bilirkişiler bizi mağdur ediyor” şeklinde şikayette bulunur.
Bulut’un yazısı mahkemelere sirküle edilir.
İçlerinden biri, 1. İcra Hukuk Hakimi Suzan Aslan, bu davranışı “yürütmenin yargıya müdahalesi” kabul eder ve İbrahim Bulut hakkında savcılığa suç duyusunda bulunur.
***
Konu böyle…
Basit gibi görünüp, ama aslında AKP’lilerin yargı karşısındaki tutumunu sergileyen “ibretlik” bir olay.
Çıkan haber ve yazılar, yapılan suç duyurusundan sonra İbrahim Bulut, resmen kıvırıyor ve gazetemize bir açıklama gönderiyor.
Açıklamayı aynen vereceğim.
Ancak ondan önce, Bulut’un Adalet Komisyonu Başkanlığı’na gönderdiği “yargıya müdahale dilekçesi”ni bir okuyun!
İkisinin de altında İbrahim Bulut’un imzası var.
“Ben öyle demek istemedim de…
Yanlış anlaşıldım da…”
Tabii… Tabii…
Herkes, okuduğunu anlamayacak kadar saf!
İşte size arka arkaya iki metin.
İBRAHİM BULUT’UN ADALET KOMİSYONU BAŞKANLIĞINA GÖNDERDİĞİ DİLEKÇE:
“2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 15. Maddesi gereğince hazırlanan 24.11.2006 tarihli ve 26356 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğü giren kamulaştırma davalarında bilirkişi olarak görev yapacakların nitelikleri ve çalışma esaslarına ilişkin yönetmelik çerçevesinde belirlenen bilirkişilerin kamulaştırma davalarında taşınmaz bedelinin tespitine ilişkin rapor düzenlemek sureti ile yargı faaliyetini etkilediği kural olarak yargı hakkı hakim tarafından kullanılmakta ise de bilirkişi uygulaması ile bu hakkın giderek bilirkişi tarafından kullanılır hale geldiği mahkemelerin ağır iş yükü nedeniyle verilen raporları çoğu zaman tartışmadan kararlarını aldığı somut bir gerçek olarak ortadadır.
Belediyemizin taraf olduğu kamulaştırma bedelinin tespiti davalarında mahkemeler tarafından yapılan bilirkişi incelemeleri neticesi alınan raporlar incelendiğinde raporların çoğunlukla bilimsellikten ve realiteden uzak olduğu, yeterince araştırma ve inceleme yapılmadan aceleyle hazırlandığı, önceki ve sonraki raporların çoğunlukla birbirinin kopyası olduğu, birbirini teyit eden sonuçlara objektif olmayan kriterlerle ulaşıldığı, ortaya konulan kriterlerin denetlenebilir olmadığı ve taraflar arasında kayırmaya yol açarak kurumun zararına sebep verildiği açıkça görülmektedir. Ülkemizde kamulaştırma davalarına taraf olmuş pek çok kişi ve kurumun şikayet ettiği ve eski Yargıtay Başkanlarımızdan Sami Selçuk’un bir konuşmasında ‘Hiçbir kurum Türkiye’de bilirkişilik kurumu kadar yozlaşmamış ve kötüye kullanılmamıştır’ diyerek altını çizdiği hususlar şikayetimizin çok geniş kesimler tarafından da paylaşıldığını göstermektedir.
Arz ve izah edilen ve reysen uygun görülecek hususlar göz önüne alınarak etki çevreniz içerisindeki ilgili mahkemelere belirtilen hususlarda atanan bilirkişilerin uyarılması konusunun bildirilmesini saygılarımla arz ederim”.
BU DA YİNE İBRAHİM BULUT’UN “RESMEN KIVIRMA” AÇIKLAMASI:
“Yürütmenin yargıya müdahale ettiği şeklinde kastı aşan yanlış anlaşılmalara ve yorumlara üzüldüğümü ifade etmek isterim. Yargı bağımsızlığı, genel olarak tüm insan hak ve özgürlüklerinin olduğu kadar, kurumların hak ve menfaatlerinin korunması konusunda da vazgeçilmez bir unsurdur. Bu ilkeye sonuna kadar inanan ve meslek itibariyle de bu camianın içinden birisi olarak, tarafımdan yargıya müdahale anlamına gelebilecek herhangi bir söz veya davranış sergilenmesi asla mümkün değildir. Habere konu yazımızın amacı, ülkemiz hukuk sistemi içerisinde önemli bir yer tutan bilirkişilik müessesesi ile ilgili, özellikle kurumsal olarak şikayetçi olduğumuz hususların, yine adalet sistemi içerisindeki bir idari makamla paylaşılmasından ibarettir.
Yazımızın bir üst yazıya ek tutularak bütün mahkemelere dağıtılması ise bizim tercihimiz olamayacağı gibi öngörebileceğimiz bir durum da değildir. Yazımız incelendiğinde, canla başla ve büyük bir özveriyle çalışan hakimlerimize yönelik en küçük bir ithamın yer almadığı, asıl amacın ise adli sistem içerisinde önemli bir işlev gören bilirkişilik sisteminin sorgulanması gerekliliğine vurgu yapmak olduğu açıkça görülecektir. Sonuç olarak, bilirkişilik sistemine ilişkin bir kısım şikayetlerimizin ve kurumsal olarak yaşadığımız mağduriyetlerin bir adli organla paylaşılmasından ibaret olan bir yazının ilgili makam tarafından işleme konulma şekli, usul ve yöntem tercihleri nedeniyle bizim ‘yargıya müdahale’ gibi ağır bir ithama maruz bırakılmamızı iyi niyetle yorumlamak mümkün değildir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” dedi.
Gördünüz değil mi?
İbrahim Bulut’un şahsında AKP zihniyeti bu!
Kendilerinde “sınırsız güç” görüyorlar…
Bunu cahil cesaretiyle yaşama geçiriyorlar…
Uyarı gelince de geri adım atıyorlar.
Densizliklere alışın!
Daha bunlar bir şey değil!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR