Bundan sonra ne olabilir?

MAKALEYİ DİNLE

Seneler önce bir televizyon programında rahmetli Mehmet Ali Birand, yurt dışında yaşamanın bir Türk için bir süre sonra sıkıcı olmaya başladığını, çünkü ülkemizde gündemin üç günde bir değiştiğini söylemişti.

Tabii kısa süreli gündem değişikliğinin ülke gelişmişlik düzeyiyle eş değer olduğu da bir gerçektir. Zira gelişmiş ülkelerde her şey belli bir düzene oturmuş olduğun için ülke gündemi de oturmuş olmaktadır.

Bu minvalde bakıldığında siz değerli okuyuculara on beş günde bir yazımı hazırlarken inanın "gündemdeki hangi konuyu ele alsam" diye düşünmeden edemiyorum.

Nitekim ülke gündemi şu son on beş günde yine önemli konularla çalkalanıyor.

Bunlardan biri olarak bu hafta gerçekleşen Paris’teki karikatür dergisine yönelik saldırı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de geniş yankı uyandırdı.

"Bu saldırıdan sonra ne olabilir" diye düşündüğümde hemen herkes gibi ben de öncelikle İslam algısının dünya kamuoyu içerisinde büyük bir darbe aldığı kanaatindeyim.

Bu saldırıyla ilgili olarak ister İslam'a karşı yürütülen karalama kampanyasının bir parçası denilsin, ister İŞID saldırısı denilsin neticede saldırı İslam'a vurulan bir darbedir.

Konuya bir başka açıdan bakmak gerekirse dünya genelini sarsan ekonomik krizin özellikle Avrupa’da kendini daha fazla hissettirdiği herkesin malumu.

Nitekim bu kriz akabinde Avrupa gündemine göçmen sorununu getirmiş, özellikle fanatik milliyetçi gruplar göçmenlere karşı gösteri ve saldırılarda bulunmaya başlamıştır.

Hatırlayınız: Almanya ve Fransa'da geçtiğimiz senelerde temelinde göçmenlik sorunu yatan çeşitli gösteriler meydana gelmişti.

Avrupa devletleri arasında İngiltere, Almanya ve Fransa Müslüman göçmen sayısının en yoğun olduğu ülkelerin başında gelmektedir.

Geçmişteki sömürge devletlerinin vatandaşları olan Müslümanlar çeşitli sosyal sebeplerle bu ülkelere gelip daha sonra buranın vatandaşı olmuşlardır.

Bugün Avrupa'da gerçekleşen terör olayları neticesinde Avrupa vatandaşı Müslümanlar tekrar kendi kökenlerinin dayandığı ülkelere göçe zorlanabilirler.

Bu hadise hemen olmasa da belki yirmi yıl sonra gerçekleşebilir.

"Bu durum İslam alemi için ne ifade edebilir?" sorusuna gelirsek eğer; uzun zamandır ihtiyaç olan İslam alemindeki aydınlanma çağı bu sayede başlayabilir.

Çünkü Avrupa evrensel değerleri ile büyüyen bu kitle elbette ki beraberinde farklı bir kültürü de getirecektir.

Dolayısıyla İslam'ın sosyal hayata bakışını yorumlamada etkisini fazlasıyla gördüğümüz kültürel tesirlerin azalmasına veya yön değiştirmesine sebebiyet verebilecektir.

Tarihe baktığımızda mesela İstanbul’un fethi ile buradan Avrupa’ya olan göçlerin Avrupa'da Rönesans ve reform hareketlerinin ortaya çıkmasında etkili olduğu bilinmektedir.

Aynı şekilde I. ve II. Dünya Savaş'larında yaşanan göçlerin, ülkemizin de etkisi altında kaldığı birçok sosyal gelişmeye sebebiyet verdiği tarihin gösterdiği gerçeklerdendir.

Anlaşılan o ki önümüzdeki günler tüm İslam alemi için önemli gelişmelere gebe…

Peki, bu gelişmeler Müslümanlar için iyi mi kötü mü olacak?

İşte orası tartışmalı.

Umarım Müslümanlar bu gelişmeleri doğru değerlendirebilir…

Saygılarımla…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Nihal Özgirgin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR