Kocaeli sahipsiz, çok yazık oluyor!

MAKALEYİ DİNLE

İki haftadır bu sütunda hileli yöntemlerle kurulan Ulaşım A. Ş ve bu şirkete kanunsuz olarak aktarılarak kentin, halkın denetiminden kaçırılan 106 Trilyon lirayı şirketin kuruluşundaki hileli kararları ve genel kurul kararlarını tarihleri ile birlikte yazdım. Sorulması gereken bütün soruları da ilgili ve sorumlulara kolaylık olsun diye ayrıntısı ile yazdım.

 

Bugün itibariyle üç hafta oluyor. Geçtiğimiz Perşembe günü Kent Parlamentosu dediğimiz Kocaeli Büyükşehir Meclis Toplantısı yapıldı. İktidarı, muhalefeti, bürokratı, belediye başkanı ve hiç bir meclis üyesi merak ederek sayın başkan bu nedir diye sormadı. Başkan dahil belediye yetkilileri de yahu bunlar yanlış mı, doğru mu ne oluyor? diyerek kenti aydınlatma gereği duymadı.

 

Demek ki kim ne yaparsa yapsın, hangi kaynak kime aktarılırsa aktarılsın, işler yolsuz da görünse seçilmişler ve atanmışlar dahil, kimsenin umurunda değil. Sistem kurulmuş ve oturmuş, seçilenler de atananlar da hayatlarından memnun. Pekiyi asgari ücretle geçinmeye çalışan, arkasında siyasi ağabeyi olmayan çoğunluğun hali ne olacak?

 

Bir tarafta merkezi iktidarı da arkasına alan, istediği işi istediğine veren, istediğini işe alan, belediye kaynaklarını sonuna kadar kendi keyfine göre kullanan bir yerel iktidar, diğer tarafta da nedense suskun kalan kent parlamentosu, sorumluluk hissetmesi gerekenlerin tamamı…

 

Peki kentteki Akademik Meslek Odaları ile iktidarından muhalefetine kadar siyasi  parti yetkilileri neden suskun? Hatta tüm meclis kararlarının denetlendiği Valilik makamı da yasal sorumluluğa rağmen suskun… ( Bu arada muhalefetten hala umudumu kesmediğimi burada ifade etmeliyim)

 

Aslında bu kent yıllardan beri suskun… Sakın kimse kentteki sıkıntıların nedenini sadece iktidara bağlamasın, galiba iktidarından muhalefetine siyasi yapılanmada ciddi hatalar var. İktidarından muhalefetine ve kent dinamiklerine kadar, hatta herkes, hepimiz sorumluyuz. Yoksa bu halimiz ile bu sonucu hak ediyor muyuz, ne dersiniz ?

 

Tabii bir önemli  husus var ki ; bu yapı AKP’ nin iktidarını bu kentte giderek daha da arttırmasına neden oluyor ve kente gerçekten yazık oluyor!!!

***

Kocaeli Valiliğinin de bütün Büyükşehir Belediye Meclis kararlarını denetleme görevi vardır. Bence Kocaeli Valiliği, Ulaşım A. Ş ve buna 106 Trilyon lira aktaran meclis kararlarını onaylarken ciddi bir denetim hatası yapmıştır.

 

Valiler Cumhuriyetin valisidir. Denetim görevlerine devlet adına ve tarafsız olarak yaparlar. Valilerin Büyükşehir Belediyeleri’nin meclis kararlarını yasa gereği denetleme hakkı ve görevi vardır. Bütün şehir belediye kanununun 14 maddesine göre, “Meclis kararları en geç YEDİ GÜN içersinde Valiliğe gönderilir. Valiliğe gönderilmeyen ve onaylanmayan meclis kararları  yürürlüğe giremez. Bu kararlara karşı Valilik 10 gün içersinde idari yargıda dava da açabilir.” Anlaşılan Ulaşım A. Ş ile ilgili kanuna karşı hile içeren tüm kararlar, varsa meclis kararları, en azından 106 trilyon lirayı bu şirkete aktaran hukuka aykırı meclis kararı  Valiliğe gönderilmiş ve Valilikçe de onaylanmıştır!!!

 

Böyle ciddi bir denetimsizlik de bu kentte siyasi ve kamusal denetimin hiç olmadığı, iktidarın istediğini yaptığı, harcamaların tamamen denetimden uzak ve keyfi yapıldığı, yerel demokrasinin ve hukuk devleti anlayışının yok edildiği bir sonuç doğurmaktadır. Bunda iktidar kadar Valilik makamı dahil tüm seçilmiş, siyasi yapı ile atanmışların bence siyasi ve vicdani, hatta hukuki sorumlulukları olabilir, benden söylemesi !!!

***

Ömer Hayam’la bitirelim ;

Biz gerçekten bir kukla sahnesindeyiz.

Kuklacı felek usta, kuklalar da biz,

Oyuna çıkıyoruz birer ikişer,

Bitti mi oyun sandıktayız hepimiz.

***

Siyasetin ve kamu yönetiminin bir erdem ve ahlak anlayışı ile yapılacağı bir Türkiye ve Kocaeli dileklerimle, sağlıcakla kalın.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fahri Örengül - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR