Sağlıklı yaşam için 10 altın kural!

MAKALEYİ DİNLE

Her şeyin başı sağlık diyoruz…

Peki gereğini yapıyor muyuz? 
Yapmalıyız… 
Çünkü, sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur!
Dr.Fevzi Özgönül, sağlıklı yaşam için yapılması gereken 10 egzersiz hakkında bilgi verdi. 

Dr.Özgönül yapılacak egzersizleri şöyle sıraladı;

1-Sabah uyandığınızda koşu veya yürüyüş yerine çok yavaş hareketler ile bedeni uyandırın ve kaslarınızı gerdirin, böylece gün içerisinde daha zinde hissedersiniz ve kas ağrınız olmaz.

2-Egzersize mutlaka yavaş başlayıp kaslarınızı hazırlayın.Egzersiz öncesi yavaş hareketler ile kaslarınızı 10 dakika kadar ısıtın ve egzersize hazırlayın. (Maç öncesi ısınma hareketleri yapan futbolcuları örnek alın)

3-Egzersiz esnasında kimse ile yarışmayın (egzersizin amacı sağlıklı yaşamdır, yarışma değil. Unutmayın egzersizin sonunda sıralama olsa bile, birinci gelen de, en son gelen de sağlığına kavuşmuş olurdu. Lüzumsuz yere bedeninizi yormak sağlığınızı bozabilir.)

4-Hatta kendiniz ile de yarışmayın( kesinlikle her gün egzersizin şiddetini arttırmaya çalışmayın. Unutmayacağınız en önemli şey egzersizi hem kalbinizi dinlendirmek için hem de sindirim sisteminiz uyarmak için yapıyorsunuz.)

5-Egzersiz esnasında kalbinizin lüzumsuz yorulmaması için şu formülü kullanın.Orta şiddette bir egzersiz yapmak için 170 sayısından yaşınızı çıkartın bulacağınız rakam (eğer 50 yaşındaysanız 170-50 = 120 nabız hızı ) kalbinizin 1 dakikadaki ideal atım sayısıdır. Kalp atım hızınızın bu rakamı geçmemesine gayret edin.

6-Aynı egzersizi uzun süreli yapmayın tekrarlar ile yapmaya gayret edin. Yani 40 dakika yürüyüş yerine 2 tekrar ile 20 dakika yürüyün.( Uzun süreli yapılan egzersizlerde beden metabolizma hızı düşer, vücut enerji harcamasını dengelemeye çalışır, buda metabolizmanızın geçici olarak yavaşlamasına neden olur)

7-Tekrarlar arasında 5 dakika yavaş hareketler ile tüm kaslarınızı çalıştırın ( mola verdiğinizde de yavaş ta olsa kaslarınızı hareketli tutun en azından sallayın)

8-Egzersizlerinizi yemekten en az 2 - 3 saat sonra yapmaya başlayın. Yemek üzerine egzersiz sindirim faaliyetini kilitler.

9-Sağlıklı bir bedene kavuşmak için en faydalı egzersiz akşamüzeri 18.00 - 20.00 saatleri arasında yapılan egzersizdir ( Bu saatte yapılan egzersiz hem sabah ve öğlen yediğiniz yemeklerin sindirimini devam ettirir. Böylece bedeninizin tekrar yapılanmasında gece en çok ihtiyaç duyduğu protein ve yağların bağırsağın son bölümünde emilimini sağlar. Hem de akşam daha az acıkmanıza neden olur.)

10-Son olarak yatmadan önce 2-3 tekrarlı 2 dakika süre ile zıplama veya ayaklarınız yerden kakmadan silkelenme hareketi ile de bedeninizi saran bağ dokunuzu sallandırarak gece uykunuzda bağ dokunuz sıkılaşmaya başlar. 
Böylece yeni yıla girdiğimiz şu ilk günlerde 2 hafta içerisinde sağlıklı beslenmeyle beraber 1 beden incelebilirsiniz.

_____________________________________________________________________

Malo’dan Saadet’e ziyaret 


Derince Kent Konseyi Başkanı Hasan Malo, önceki gün ilçedeki siyasi partileri ziyaret etti. Saadet Partisi’ni de ziyaret eden Malo, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Malo, ilçedeki tüm aktörlerin ve siyasi partilerin aynı masada oturacağı bir organizasyon yapacağını söyledi. Güzel bir öneri. Bakarsınız ilginç öneriler çıkar… 

_________________________________________________________________________

Elektrikli hasta taşıma araçları hizmete giriyor

Kocaeli Kamu Hastaneleri her geçen gün hizmetlerine bir yenisini ekliyor. Son olarak Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Darıca Farabi Devlet Hastanesinde kullanılmak üzere elektrikli hasta taşıma araçları alındı. İlk etapta 2 adet alınan elektrikli hasta taşıma araçları sayesinde, hastane içerisinde hastaların daha pratik ve hızlı bir şekilde taşınması mümkün olacak, acil servis, ultrason, MR, Tomografi gibi birimlerin arasında hastaların ulaşımı kolaylaşacak. 400 kilo taşıma kapasitesi olan elektrikli araçlar, hastanelerimizden poliklinik hizmeti almak için başvuran, yatalak hastalar için de büyük kolaylık sağlayacak. Asansör kullanımı için de uygun olan araçlar önümüzdeki hafta içerisinde yapılacak olan eğitimlerin ardından hizmet vermeye başlayacak.  Güzel bir hizmet. Çok faydalı olacağını düşünüyorum. 

________________________________________________________________________

Adliye'de 'engelli' yok 

Toplam üç kattan oluşan Körfez Adliye binasında, özürlüler için ne bir yol var, ne de bir asansör. Çeşitli nedenlerden dolayı adliyeye gitmek zorunda kalan engelli vatandaşlar, kendileri için özel yol ve asansör olmadığı için zor anlar yaşıyorlar. Engelli vatandaşlar,  'Bizim için devletin en önemli kurumunda yol ve asansör bulunmazken, özel sektörden engelli yolu ve engelliler için ayrıcalık beklemek doğru olmaz' ifadesini kullandılar. Engelliler, adliye binasının girişine kendileri için engelli yolu yapılmasını istiyorlar.

________________________________________________________________________

Azeriler Başkent çıkarması yapacak

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Bilal Dündar, önceki gün bir açıklama yaptı. Dündar, “26 Şubat 1992 yılında kardeş ve dost Azerbaycan’ın Hocalı Kasabasında Ermeni ve ezeli destekçilerinin güç birliği ile bir gecede 613 genç, çocuk, kadın ve yaşlı  demeden günahsız insanları katlettiler. 26 Şubat Cuma 2016 tarihinde  günün anlam ve önemi üzerine Meclisimizdeki konuşmaları 40 kişilik bir ekip ile birlikte dinleyeceğiz. Aynı gün saat 15.00 de Meclis Başkanımız sayın İsmail Kahraman Bey’iziyaret edip görüşeceğiz. Yine Türkiye Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı sayın Prof.Dr. Necdet Ünüvar Bey’i ve üyeleri ziyaret ederek görüşme yapacağız ”dedi. Bilal Bey’i ve yönetim kurulunu takdir etmek lazım. Zira Azerbaycan’ın haklarını çok iyi savunuyorlar. 

________________________________________________________________________

Ayyıldız şokta! 


BASK (Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu) Kocaeli İl Temsilcisi Bağımsız Sağlık-Sen Şube Başkanı Sami Ayyıldız, memur zammını eleştirdi. Ayyıldız,  açıklanan Ocak ayındaki % 1.82’lik TÜFE artışı ile 2016 yılının ilk altı ayında memurlara ve emeklilerine verilen artışın üçte birinin geri alınmasının memurları ve emeklilerini şoka uğrattığını söyledi. Zaten yapılan zamlarla herkes şokta… 

________________________________________________________________________

Emine Hanım’dan uyarı 
Donanma Çağlar Özel Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi Halkla İlişkiler Müdürü Emine Cebeci, engelli uyarısı yaptı. Cebeci,  iktisadi işletmeler tarafından görevlendirilen kişilerin vatandaşlardan sözde engelliler için sattıkları ürünlerden hiçbir engelliye maddi destek gelmediğini vurgulayarak, vatandaşları bu kişilere karşı itibar etmemeleri çağrısında bulundu. Emine Hanım, çok haklı. Öyle bir ülke haline geldik ki, dolandırıcılık, sahtekarlık almış başını gidiyor. 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR