Eğitmeme siyaseti!..

MAKALEYİ DİNLE

Anayasa Mahkemesi, “Dershanelerin kapatılmasına yönelik yasayı” iptal etti.

Başbakan Davutoğlu diyor ki; “Eğitim politikalarını yürütme erki belirler!” Yani; “Ben, siyasi iktidar olarak istediğim yasayı çıkarırım. Anayasa Mahkemesi de olsa bana karışamaz” diyor!

Evet; her siyasi iktidarın bir “Eğitim Siyaseti” vardır.

 Ancak; HUKUK DEVLETİ olmanın da temel kuralları vardır; Evrensel  Hukuka ve Anayasaya uyacaksın.

“Ben iktidarım, ben ne istersem öyle yaparım” diyemezsin!

Yasal koşullara uygun olarak kurulmuş, uzun yıllardır faaliyette olan, binlerce öğretmenin hizmet verip geçimini sağladığı, yüzbinlerce öğrencinin üniversite eğitimi için umut bağladığı dershaneleri bir “inat uğruna” kapatırsan, “HUKUK” karşına çıkar!

Hukuk Devleti’nin temel özelliklerinden biri; “Siyasi iktidarın Yargı Denetimine tabi olmasıdır.”

AKP iktidarı, “beraber yürüdükleri siyaset yolunda” ters düştüğü yol arkadaşı Cemaatin en büyük gelir kaynağı olan dershaneleri kapatarak, cezalandırmak istedi! Ama, sadece Cemaat dershanelerini kapatsa sorun çıkacaktı! Sözüm ona “bir eğitim reformu” olarak gösterip, dershaneleri kapatmak üzere, Meclis’teki parmak çoğunluğuna dayanarak bir yasa çıkardı.

Ama bu yasa, Anayasal haklar olan; “Çalışma Özgürlüğü, eğitim-öğretim hakkı, girişimcilik”  gibi haklara aykırıydı.

Anayasa Mahkemesi, yasanın iptaline yönelik kararını “5’e karşı 12 oyla” alıyor. Mahkeme üyelerinin 3’ü hariç, diğer üyelerini Abdullah Gül ve Tayyip Erdoğan atamışlar!

Şimdi ne olacak?

Yasa’ya uyarak “temel lise”, “Özel Ortaokul”, “Özel İlkokul”, “Özel Anadolu Lisesi” gibi özel okullara dönüşen dershanelerin yanı sıra, dönüşüm yapamayan, öğrencilerini ve öğretmenlerini kaybeden dershanelerin mağduriyeti ne olacak? Kuşkusuz, tazminat davaları açacaklar ve kazanacaklar. O tazminatlar da vatandaşların cebinden çıkacak!

AKP iktidarının 13 yıllık iktidar döneminde eğitim düzeni yaz-boz tahtasına döndü!  “İmam Hatip Okullarının sayısını artırmakla İslami değerlere uygun insan yetiştirmek” iddiasındaki AKP iktidarı, eğitimin ana işlevi olan “nitelikli, meslek sahibi insan yetiştirmek” anlayışını hiçe saydı!

“Ezbere dayanan ve çoktan seçmeli sınav” düzenine dayalı eğitim anlayışı ile bu ülke kalkınabilir mi?

Dünya “Sibernetik Çağa” geçti. “İleri teknoloji” üretemeyen ve kullanamayan ülkeler geri kalacaklar, gelişmiş ülkelerin “aptal pazarı” olacaklardır!

Türkiye nüfusundan fazla ( yaklaşık 80 milyon) cep telefonu abonesi ve asgari ücretli insanların bile en son model telefon sahibi olma yarışında olmalarının anlamı nedir?

16 yıl Meslek Yüksek Okullarında görev yaptım. Öğrencilerin neredeyse tamamının “Ana dilini düzgün kullanamadığına” ve “Sosyal bilimlerde yorum yeteneğine sahip olamadıklarına” tanık oldum!

Yani; ilk ve orta dereceli okullardaki eğitim düzeni, çocuklarımızı eğitmiyor, ÖĞÜTÜYOR!

Demokratik kültürü gelişmiş, HUKUK DEVLETİ niteliklerine saygılı siyasi iktidarlar; “Nitelikli, sorgulayan, yorum yapabilen, özgüveni yüksek insanlar yetiştirmek üzere Eğitim Sistemi kurarlar.”

Demokrasiyi “Asıl amaca ulaşıncaya kadar binilecek tramvay” gibi gören; “Milli İradeyi” yalnızca kendisine oy verenler olarak algılayan, HUKUK DEVLETİ ilkelerine saygısız, YARGI KARARLARINI uygulamayan, “dediğim dedik, çaldığım düdük” anlayışındaki siyasi iktidarlar ve liderler ise; “Eğitimsiz, düşünme ve yorum yetisi olmayan, mesleksiz ve çaresiz, güce RAM olacak insancıklar üretmeye çalışırlar ve buna uygun, çarpık bir eğitim sistemi uygularlar!”

Lütfen, insaf ve akılla bir düşünelim;

İşsiz insan sayısı hızla artarken, üniversite mezunları bile işsiz kalırken, gazetelerde  “Nitelikli eleman aranıyor” ilanları karşılıksız kalırken, bu ülkede “Çağdaş bir Eğitim Düzeni” olduğunu söyleyebilir miyiz?

Evet; “Eğitim politikalarını siyasi iktidar yani yürütme erki belirler.”

Bir siyasi iktidarın belirlediği eğitim politikasına bakarak, “KİMDEN YANA” ve “Hangi Amaçta” olduğunu anlayabilirsiniz!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR