Parası olmayana hukuk da yok!!!

MAKALEYİ DİNLE

AKP hükümeti 1 Ekim’de yürürlüğe giren yeni bir “yasa” çıkardı.
Gazetemizin muhabiri Uğur Enç, yeni yasayla ilgili bir “araştırma” yaptı…
Yeni yasa yine “zenginden” yana…
Yürürlüğe yeni giren tarifeler ile fakir vatandaşların “adaleti” elde etme “hakkı” bir kez daha “elinden” alındı. Zaten işleyişinde büyük aksaklıklar olan ve vatandaşı “mağdur” eden hukuk sistemi için istenen fahiş dosya harçları ‘Hukuk sadece parası olan için mi var?’ sorusunun sıkça sorulmasına neden oldu.
***
6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu gereğince Hukuk Mahkemeleri Gider Avansı Tarifesi değişti. Buna göre eskiden bir hukuk mahkemesinde dava açmak için 12 TL'lik posta pulu yeterken yeni tarifeye göre bir hukuk mahkemesinde “bir davacı, bir davalı, 4 tanık ve keşif ücreti olarak toplam 649 TL” ücret ödenmek zorunda.
***
12.01.2011 tarihli ve 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu gereğince dava açılırken mahkeme veznesine yatırılacak olan gider avansına “zam” geldi. 1 Ekim'den önce hukuk mahkemelerinde davacı ve davalının 12 TL'lik posta pulu ücreti yeterli olurken işler artık değişti. Bir hukuk mahkemesinde dava açmak için vatandaşlar “elini cebine” atacak. Yeni düzenlemeye göre davacı, taraf sayısının “beş katı” tutarında tebligat gideri, dava dilekçesinde tanık deliline dayanılmış ve tanık sayısı belirlenmiş ise tanık sayısınca tanık asgari ücreti ve tebligat giderini ödemek zorunda.
***
Ayrıca vatandaş duruşmada tanık sayısı belirtilmemiş ise en az üç tanık asgari ücreti ve tebligat gideri, dava dilekçesinde keşif deliline dayanılmış ise keşif harcı avansı ile birlikte 75 TL ulaşım gideri, dava dilekçesinde bilirkişi deliline dayanılmış ise Bilirkişi Ücret Tarifesinde davanın açıldığı mahkeme için öngörülen bilirkişi ücreti ve diğer iş ve işlemler için 50 TL vezneye para yatırmak zorunda olacak.
***
Örneğin bir Asliye Hukuk Mahkemesi'nde dava açacak olan vatandaş, davacı ve davalı tebligat ücreti olarak 60 TL, 4 tanık için kişi başına 21 TL'den 84 TL, şayet keşif isteniyorsa keşif harcı ve ulaşım maliyeti dahil 205 TL, Bilirkişi maliyeti Asli Hukuk Mahkemeleri için 250 TL ve diğer kalem adı altında yapılacak olan yazışmalar için 50 TL olmak üzere “toplam 649 lirayı gözden çıkarmış” olması gerekecek.
***
Ayrıca bilirkişi maliyeti de hukuk mahkemelerine göre değişiklik gösteriyor. Buna göre de bilirkişi maliyeti Sulh Hukuk, İcra Hukuk ve Tüketici Mahkemesi'nde 150 TL, Asliye Hukuk'ta 250 TL, Aile, İş ve Kadastro Mahkemelerinde ise 200 TL'yi buluyor. Fikri ve Sınai Haklar ve Ticaret-Denizcilik İhtisas duruşmaları için 300 TL ödenmesi gerekiyor.
***
Eski tarifeye göre sadece dosya harcı ödeniyordu. Eğer dava aşamasında tanık, bilirkişi, yol harcı ve benzeri harcamalar gerekiyorsa bunlar dava sırasında ödeniyordu bu uygulamayla gereksiz harcamalar peşin olarak alınmamış oluyordu. Yeni tarifeyle dava başladığı anda bütün harcamalar “peşin” olarak alınıyor ve dava sonrasında dosya kapandığında talep üzerine iade ediliyor.
***
Yeni sistem özellikle “emekçileri ve gariban” vatandaşı vurdu. Örneğin işten çıkarılan ve maaş alacağının peşine düşen bir emekçi eskiden 100 liraya dava açabilirken yeni tarife ile minimum 677 lira ödemek zorunda kalıyor. Boşanma davalarında da durum aynı. İki taraf anlaşmalı olarak boşanacaksa eskiden 50 lira dosya harcı öderken şu anda 220 lirayı peşin yatırmak zorunda kalıyor. Bu durum maddi durumu bozuk olan vatandaşlar “boşanama” davası açarken iki kez düşünmek zorunda… .
***
Yukarıdaki tarifeleri okudunuz.
Tarifeler el yakıyor.
Yeni uygulama “zengini” koruyor, fakirin sırtına bir “tekme” daha indiriyor…
Ne diyelim, “Umut fakirin ekmeği ye memet ye!”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR