Eşin mirası reddedilirse, emekli aylığından yararlanılır mı ?

MAKALEYİ DİNLE

- Kocanın değişik nedenlerde varlığından çok fazla borcu olduğunu düşünelim ( Vergi – SSK – V.S. borcu ) Koca öldüğünde eşi reddi miras yaparsa, Kocasının emekli maaşından kendisine aylık bağlanabilir mi ? sorusu çok sorulan sorulardandır. Bu durumda reddi miras yapılmış olması emekli aylığının da reddi anlamına gelmemektedir. O nedenle çalışmayan eş % 75, çalışan eş ise % 50 oranında Kocasının maaşından yararlanabilir.

- Yıl sonu yaklaştığında firmalar taşıt alımlarını hızlandırırlar bu alıma binek taşıt alışları da dahildir. Binek Taşıtların KDV’si indirim konusu yapılmamakla birlikte, KDV ve ÖTV tutarları direk gider olarak yazılabilir. Ancak binek Taşıtlar için ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi gider olarak kayıtlara işlenemez. Zira kabul edilen bir gider olarak sayılmamaktadır.

- Sorulan sorularda sürekli kocaların ölümü sonrasına ilişkin miras maaş bağlama hususunda sorular soruluyor. Gerçi Türkiye de Kocaların, eşlerinden daha erken ölümü olağan bir olaydır. Soru tersten sorulursa, yani bayanın ölümü durumunda kocaya emekli maaşından dul aylığı bağlanırmı ? Evet dul kocalara da karısından aylık bağlanmaktadır.

- Limited Şirketlerde kamu borçlarına karşı ortakların sorumluluğu sürekli konuşulan bir konudur. Bu hususta düzenleme 6183 Sayılı amme alacakları yasasının 35 ve mükerrer 35. maddelerinde yapılmıştır. Buna göre Şirket Müdürleri borcun tamamından sorumludur şirket ortakları ise hissesi oranında borçtan sorumludur. Kamu dışındaki borçlardan ise şirketin varlığı kadar sorumluluk bulunmaktadır.

- 3600 Gün ve 15 Yıl yazısı SGK’den alarak iş yerinden Kıdem Tazminatını aldıktan sonra aynı iş yerinde tekrar çalışmaya devam edilse ve 4 Yıl sonra yine Kıdem Tazminatını almak mümkün olabilir mi ? Evet bu durumda ilginç yasa yaş dışındaki şartları sağlayanların Kıdem Tazminatı alarak ayrılabileceğini düzenliyor. Yani tekrar Kıdem Tazminatı alamayacağına ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. O nedenle 4 Yıllık tazminatında aynı yolla alınması mümkün bulunmaktadır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR