Analiz etmek

MAKALEYİ DİNLE

Ülkemiz hakkında söylenen meşhur bir söz vardır: “Türkiye’nin üç tarafı deniz, dört tarafı hainlerle çevrilidir. Ya yüzmeyi bileceksin ya savaşmasını!”

Bu söz ülkemizin yaklaşık olarak dört yüz senedir yaşadıklarının analizinin neticesinde ortaya çıkmış olabilir.

Çünkü dün de bugün de ülkenin içerisinde bulunduğu şartları çok iyi ifade etmektedir.

Böyle zorlu şartlarda varlığını devam ettirmeye çalışan milletlerin, olayları analiz edebilme kabiliyetlerinin yüksek olması zaruridir.

Aksi halde ülke geleceğini sıkıntıya düşürecek olaylar ortaya çıkar ve siz hazırlıksız yakalanırsanız sonuçları felaket olabilir.

Kanaatimce ülkemizin içerisinde bulunduğu durumu en iyi analiz edip aksiyon alabilen nesil Atatürk ve arkadaşlarının yetiştiği kuşaktır.

Zira yıkılış dönemi Osmanlı şartları içerisinde yukarıdaki söz gibi ülkenin dört tarafı hainlerle çevrili iken kurtuluş mücadelesi verip ardından neredeyse iki yüz yıldır tartışma konusu olan Cumhuriyet’i uygulamaya geçirmek ülke ve dünya şartlarını iyi analiz etmekle mümkün olabilmektedir.

Peki, bunun sırrı nedir?

Atatürk ve arkadaşlarının asker kökenli olmaları dolayısıyla katıldıkları savaşlarda ülke halkının içerisinde bulunduğu durumu iyi analiz etmeleri, bunun yanında Batı dünyası ile sık temaslarda bulunarak dış dünyayı iyi tanımaları bu nesli diğer nesillerden ayırmaktadır.

Batı dünyasının Doğuya bakışını en iyi bilen nesil bu nesildir.

Bir önceki yazımda belirttiğim gibi Batı dünyası Doğu ülkelerini rahat yönetebilmek için aslında demokrasiden ziyade kendi menfaatlerini güdecek tek adamlığa yönelik bir sistem arzulamaktadır.

Böyle bir sistemin ileride ülkeyi tam bağımsızlıktan koparacağını gören Atatürk ve arkadaşları Cumhuriyet’i ve parlamenter sistemi hayat geçirmişlerdir.

Ve eksikleri ve fazlalıkları ile o dönemin şartları itibariyle Cumhuriyet’in ilanı Anadolu topraklarında Türk milletinin devamlılığını sağlamıştır.

Farklı bir açıdan bakıldığında da o gün için sömürge olan tüm Müslüman halklara rol model teşkil etmiştir.

Anlaşılıyor ki Batı dünyası Atatürk ve arkadaşlarının kendilerini bu kadar iyi analiz edebildiklerini tahmin edememişlerdi.

Bu sebeple nerede yanıldıklarını tespit edebilmek için o günden itibaren Türk milletinin hayat dinamiklerini iyi inceleyip analiz etmişlerdir.

Eğer bugün ülkenin içerisinde bulunduğu durum itibariyle Atatürk ve arkadaşlarının devreye girmeden önce uygulanması beklenen Sevr Antlaşması'nın şartlarını yaşadığımızı düşünürsek, anlaşılan o ki batı dünyası dersini iyi çalışmış ve daha önce neden kaybettiğini iyi analiz etmiştir.

Ve kaybedilen imkânı tekrar yakalamak istemektedir.

Başarısız olduğu konulara iyi çalışıp kaybetme sebeplerini iyi analiz eden Batı dünyası karşısında geçen bunca zaman zarfında Türk milletinin neyi analiz ettiğini ise siz değerli okuyucuların yorumlarına bırakıyorum...

Saygılarımla...

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Nihal Özgirgin - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR