CHP’nin gözüyle Derince Meclisi’nde neler yaşandı?

MAKALEYİ DİNLE

CHP Derince İlçe Başkanı ve Meclis Üyesi Nihat Değer, Mart 2016’daki meclis toplantısında yaşananları mail göndermiş, ben de bunu köşemde yayınlamıştım. Mecliste olup bitenleri herkes görmüştü. Başkan Değer, Nisan ayı meclis toplantısının da mailini gönderdi. Mecliste yaşananları sizlerle paylaşmak istiyorum,

“Nisan 2016 Ayı Meclis toplantısı 05 Nisan 2016 tarihinde Derince Belediyesi Meclis salonunda yapılmıştır. Gündemde olan Meclis Katiplikleri, Başkan Vekilleri kapalı zarf usulü oylama ile seçildi. Encümen üyeleri seçiminde çekimser kaldık ve oy çokluğu ile seçimler yapıldı. Daha sonra yapılan İmar, Plan ve Bütçe, Çeşitli İşler, Çevre ve Sağlık, Eğitim Kültür ve Gençlik, Marmara Belediyeler Birliği komisyon üyelikleri oy birliği ile açık oylama şeklinde seçildi.

***

Emlak İstimlak Müdürlüğü’nün Belediye adına tescilli veya tescilsiz olup da vatandaşlar tarafından kullanılan otopark, yeşil alan, çocuk bahçesi, spor alanı vb. alanların kiralanması, ecrimisil alınması vs. uygulamalar için Belediye Başkanı ve encümene yetki istenmesi ile ilgili evrak çeşitli işler komisyonuna havale edildi. Komisyonda anılan yerlerin metre kareye göre bir incelemesi ve değerlendirilmesi yapılacaktır.

 

BELEDİYE BAŞKANININ GÜCÜ YETMEDİ!

Bu gündemde asıl sorun AKP İl Yöneticisi olan Engin Koyun’a ait Yelkent A.Ş. tarafından Derince Belediyesi’ne ait olup; işgal edilmiş olan otoparkı Belediye Başkanının geri almaya gücü yetmemesi üzerine oluşturulmuştur. Bu durumun zaman zaman gündeme getirilmemesi için yıllar önce yapılmış (20-30 yıl) ilçe sakinleri tarafından kullanılan yerlere ecrimisil almayı bir rövanş (öc) almak üzere meclis gündemine getirilmiştir. Belediye Başkanlığının 2. Döneminin 3. Yılına giren ve 22 yıldır birbirinin devamı olan aynı partiler tarafından idare edilen Derince’de hiç akıllarına gelmeyen bu yerler şimdi mi akıllarına gelmiştir? Bu rövanşist bir yaklaşımdır ve doğru değildir.

 

ADALARIN İŞGAL EDİLMESİ

Uluslararası hukukta dahi 10 yıl kullanılmayan haklarımız zaman aşımına uğramaktadır. 2002 ile 2004 yılları arasında Lozan’a göre Türkiye Cumhuriyetine kalan Ege’de bulunan 16 Ada Yunanistan tarafından işgal edilmiştir. 12 yıldır Hükümetin sesi soluğu çıkmamaktadır. Adaların işgal edilmesine sesi çıkmayan hükümetin Belediye başkanı 20 -30 yıl sonra parkları hatırlamaktadır. Belediyeniz ve Hükümetiniz önce bir silkinin Adaları alın sonra sıra park ve bahçelere gelsin. O zaman biz de size destek olalım.

 

DENETİM VE KOMİSYON RAPORU

Denetim Komisyonu üyesi Ali Kocatürk tarafından Denetim Komisyonu Muhalefet Şerhindeki konular ile ilgili açıklama yapılmıştır. Bu açıklamada;

Ocak ayında bütçe aktarmalarının yapıldığı tespit edildi. Daha bütçe uygulamasının başladığı ay olan Ocak ayında bütçe aktarımı yapılması; Mali Yılı Performans Programı ve Mali Yılı Bütçesinin hazırlanmasında yeterli özenin gösterilmediği veya bu planların mevzuattaki yasal zorunluluktan dolayı yasak savmak amacıyla yapıldığı izlenimi doğurmaktadır.
Birçok Encümen kararında evrak numaralarının olmadığı, evrak eklerinin eksik, bazı evraklarda yazıların üstünün çizilerek tahrip edildiği tespit edilmiştir.
Belediyeye ait bir kısım araç (2000-2001 Modeller dahil) ekonomik ömrünü doldurduğu gerekçesiyle herhangi bir teknik rapor vs. alınmadan envanter dışına çıkarılarak satış kararı alınmıştır. Bilahare anılan araçlarla yapılan işler için araç kiralama yoluna gidilmiştir.
20 yılın üzerinde yaşı olan, deprem yaşamış, uzun süredir atıl olarak duran, kullanılmayan ve belki alındığı fiyat kadar hatta daha fazla onarım maliyeti olabilecek olan D Plaza’ya ait bina 14 Nisan 2015 tarihinde 1.272.460 TL ödenerek satın alınmıştır. Alım sebebinin mal sahibine kaynak aktarmak ve binaya ait ipotek vs. sorunlarını çözmek olduğu ile ilgili söylentiler de duyulmaktadır. Satın alınan bina herhangi bir işlem yapılmadan atıl olarak bekletilerek belediye zarara uğratılmaktadır.

 

TAKI TAKMADA ÇİFTE STANDART

Birçok alımın yeterli piyasa araştırılması yapılmadan, tek teklif ile ve genellikle aynı yerlerden yapıldığı belirtilmiştir. Örnek olarak sarraf (altın) alımı sürekli aynı kuyumcudan alınmıştır. Alınan bu takılar takılırken anayasanın eşitlik ilkesi ihlal edilmiş olup; Bir düğüne 1 çeyrek altın, bir başka düğüne 2 çeyrek altın, bir sünnete 1 gram altın, bir başka sünnete 1 çeyrek altın takılmıştır.

Bazı alımlarda dosyalarda alınacak malzemelerin özellikleri belli değildir.

Örnek olarak bilgi işlem malzemelerinde malzeme özelliğine göre fiyatlar çok değişkenlik göstermektedir. Faturada bilgisayar, klavye, monitör yazmakta ve başka bir özellik belirtilmemektedir. Belediyeye ait birçok yerin tek teklif ile kiraya verildiği rekabet sağlanamadığı tespit edilmiştir. (Muhtelif büfeler, Çenesuyu Parkı vs.)

 

KONYA’YA GEZİ DÜZENLENMESİ

Hızlı Tren tanıtımı kapsamında 354.960 TL ödenerek vatandaşlar seçim yatırımı maksatlı Konya’ya geziye götürülmüştür. Hızlı Treni tanıtmak Derince Belediyesi’nin asli işi değildir. 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununa göre Mal ve Hizmet Alımları ve Sermaye giderlerinde Kamu İhale Kurumu’ndan izin alınmadan ödenek miktarının % 10’u aşılamaz dediği halde aşılmıştır. Yasaya aykırı işlem yapılmıştır.

 

“GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMIŞ”

Emlak vergisi ile birlikte alınan % 10’u kültür varlıkları katkı payları yasaya göre Kocaeli Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına zamanında bildirilmemiş ve paralar hesaba aktarılmamıştır. Yatırılmayan katkı payları ile ilgili Katkı Payı hesabının sekretarya hizmetlerini yürütmekle görevli olan Kocaeli Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığınca da herhangi bir yasal işlem yapmamış görevini ihmal etmiştir. (Görevini kötüye kullanmıştır.) Bahse konu miktar 991.897,81 TL.dir.

 

YASAL İŞLEM YAPILMAMIŞ

Kira Gelirleri incelendiğinde; 2015 Yılı kira tahakkuku 5.562.072,59 TL’dir. Tahsil edilen 2.838.136,41 TL’dir. Tahsil edilemeyen 2.723.936,18 TL’dir. 2015 yılı kira tahakkukunun (2.667.320,32 TL) % 48 (%47,9) Çenesuyu A.Ş.’ye ait tahsil edilmeyen kira geliridir. 5393 Sayılı Belediye Kanununun Belediye Başkanının Görev ve Yetkileri ile ilgili 38. Maddesinin (F) fıkrası ‘Belediyenin gelir ve alacaklarını takip ve tahsil etmek’ demektedir. Tahakkuk edip tahsil edilmeyen bu gelirlerle ilgili yasal herhangi bir işlem yapılmamıştır.

 

ÇENESUYU A.Ş. ARPALIK MI?

Çenesuyu A.Ş. kurulduğundan bu yana Derince Belediyesi’ne kar transferi yapmamış olup Belediye bütçesinden önemli oranlarda/miktarda (2014 Mali yılında 7.500.000 Tl) kaynak aktarılmıştır. Kiraların tahsilatı yapılmadığı gibi 2015 Mali Yılında da Çenesuyu A.Ş.ye 2.840.000 TL kaynak aktarılmıştır. Borçlarını ödeyemez durumda olan Çenesuyu A.Ş. Belediye Başkanına makam aracı olduğu halde yeni (sıfır km) bir makam aracı almıştır. Acaba Çenesuyu A.Ş. arpalık olarak mı kullanılmaktadır?

 

ESKİ BAŞKANA MİSİLLEME

Bilindiği üzere Belediye BaşkanI Ali Haydar Bulut’un ilk icraatlarından biri önceki Belediye Başkanının kullanmış olduğu odasındaki tefriş malzemelerinin (masa, koltuk vs.) değiştirilmesi olmuştur. 2. Önemli icraatı da yine önceki Belediye Başkanının (Aziz Alemdar) kullanmış olduğu makam aracını Çenesuyu vasıtasıyla değiştirmek olmuştur. Yani ben benden önceki Belediye Başkanının oturduğu koltuğa oturmam, araca da binmem anlayışındadır.  Özel işleri için memleketi olan Trabzon’a belediye işleri haricinde zaman zaman gidip gelmektedir. Bugünden itibaren Trabzon’a gezmek için atla mı? Yürüyerek mi? Otobüsle mi? Gideceği kendisinin bileceği bir husustur.

***

Son gündem maddesi olan Faaliyet Raporu ile ilgili 2015 Yılı Stratejik Hedef Planındaki faaliyetlerin gerçekleştirilmemiş olduğu tarafımızca vurgulanmıştır. CHP grubu olarak ret oyu vermemize rağmen, Faaliyet Raporu AKP’nin oyları ile kabul edilmiştir.” 

***

CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer’in Derince Belediyesi Meclis Toplantısı için yaptığı değerlendirmeyi okudunuz. Derince 130 bin nüfuslu bir yer…

1994 yılından beri Derince’yi aynı zihniyet yönetiyor…

1994 yılından beri de Derince İzmit’in arka bahçesiydi, 1994 yılından sonra da İzmit’in arka bahçesi olmaya devam ediyor.

Anlaşılan bu zihniyetle devam edildiği müddetçe Derince, İzmit’in arka bahçesi olmaya devam edecek…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR