Yeniçeriler neden iki adım gittikten sonra geriye bakarlar?

MAKALEYİ DİNLE

Başarılı olmanın yolları anlatılırken hiçbir zaman mutsuzluğa değinilmez.

Çalışın, taktik yapın, azimli olun denilir, hile yapmak veya yalakalık yapmak bile tavsiye edilir ama başarılı olmak için mutsuzluğun gerekli olduğundan bahsedilmez.

İlk defa burada söylüyoruz, başarılı olmak ve başarıda istikrar sağlamak için bazen mutsuz olmanız gerekir!

***

Neden mi mutsuzluk ?

Siz hiç başarı grafiklerinin düm düz yukarı gittiğini gördünüz mü? Hep bir zigzak olur değil mi başarı grafiklerinde. Peki Yeniçeriler neden iki adım attıktan sonra duraklayıp geriye bakarlar veya dağcılar neden ara sıra mola verirler ?

Örnekleri çoğaltmak mümkündür. Soluksuz yükselen hisse senedinin aniden yere çakılacağını bilir borsacılar, çok gülersen bunu ağlama takip eder der analar.

Yani işin özeti bir yola çıktıktan bir süre sonra soluk almanız veya aksilikler nedeniyle duraklamanız gerekir. Böylece unuttuğunuz bir şeyi hatırlayabilirsiniz veya sağlıklı bir durum değerlendirmesi yapabilirsiniz.

***

İnsanlar mutluluk grafiği çizerken durmak veya yön değiştirmek istemezler. Çünkü mutluluk tatlıdır. Ama ara sıra işlerin ters gitmesi gerekir. Bazen elinizdekileri yitirmeli, beklenmeyen acı sürprizler karşısında üzülmelisiniz. Bu sayede durum değerlendirmesi yapabilir, mutluluğun verdiği ayağın yerden kesilmesi halinden kurtulabilirsiniz. Çünkü aklınız bir karış havada gezerseniz, ya başınızı çarparsanız, ya da çukura düşersiniz. Mantıklı karar vermeniz, kendinizi objektif bir gözle eleştirebilmeniz için ara sıra mutsuz olmalısınız.

***

Gelelim Yeniçerilerin neden iki adım gittikten sonra geriye baktıklarına.

Malum Yeniçerilerin yolu uzun, Edirne’den kalkıp Macaristan’a bilmem kaç kilometre yola gidecekler.  

Yeniçerilerin bu hareketleri semboliktir, ihtiyatlı ilerlemeyi ifade eder.

 Önce iki adım gider sonra geriye bakarlar, herkes nizamını kontrol eder, yoldan çıkma düzenden sapma var mı diye.

Yolun sonuna kadar geriye bakmadan hızlıca gitseler, belki nizam şaşacak.

Demek ki hedefe hızlı ulaşmaktan ziyade, ihtiyatlı ilerleyiş önemli.

Hayatımızdaki mutsuzluklar da geriye bakmamızı sağlar.

Böylece geriye bakıp ileriye yönelik sağlıklı kararlar veririz.

Kimse mutsuz olmak istemez, ama dozunda mutsuzluk faydalıdır. (www.gulilebulbul.com)

 

Gün, Milli İttifak’ın günü

Büyük Birlik Partisi ve Saadet Partisi, Milli İttifak yaptı… Milli İttifak’ın hedefi barajları darmadağın edip, Meclis’e girmek… Milli İttifak, bugün saat 14.99’te İzmit Perşembe Pazarı’nda miting yapacak… Bu bir nevi Büyük Birlik Partisi ve Saadet Partisi’nin gövde gösterisi olacak. Miting alanı ne kadar kalabalık olursa, bu iki parti gücünü o derece gösterecek. SP lideri Mustafa Kamalak ve BBP lideri Mustafa Destici, bugün mitinge katılacak. SP İl Başkanı Sinan Ejderoğlu ve BBP İl Başkanı Nihat Yıldız, teşkilatlarıyla birlikte mitinge çok iyi hazırlandı. Bakalım Milli İttifak, miting alanını doldurabilecek mi?

 

CHP’li Tarhan’dan Kandıra çıkarması

CHP Kocaeli Milletvekili adayı Tahsin Tarhan, önceki gün Kandıra’ya çıkarma yaptı. Kandıra İlçe Başkanı Recep Şenol ve ilçe örgütüyle beraber yaptığı Kandıra çalışmalarında Kaymakam Oktay Erdoğan ve Belediye Başkanı Ünal Köken’i ziyaret etti. Milletvekili adayı Tarhan, Kandıra’nın doğası ve insanıyla çok değerli bir kent olduğunu ve korunması gerektiğini dile getirdi. Tarhan, “Halka hizmet ve onların çıkarları için kendi partime bile muhalefet etmekten çekinmem” dedi. Tarhan, Başkan Köken ile Kandıra hakkında bir süre sohbet etti. Tarhan, Kandıra’da gördüğü ilgi karşısında mutlu oldu.

 

CHP’li Dumlu’yu vekil olarak görmek istiyorlar

CHP Kocaeli Milletvekili adayı Ecz. Turan Dumlu, 7 Haziran genel seçimlerine hazırlık kapsamında gerçekleştirdiği saha çalışmalarına Karamürsel’de devam etti. CHP Kocaeli Milletvekili 7’inci Sıra Adayı Dr. Ayhan Mutlu’nun da katıldığı gezide, Karamürsel Devlet Hastanesi ve eczaneler gezildi. Vatandaşların, Ecz. Dumlu’yu milletvekili olarak görmek istediklerini belirtmeleri üzerine moraller daha da yükseldi

 

Doğan, Çoban’ı unutmadı

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Vezirçiftliği Mahallesi Alsancak Caddesi’nde bulunan Mehmet Çoban’a ait işyerini ziyaret etti. Çoban’a yaptığı ziyarette Doğan’a AKP  İlçe yöneticisi Turgay Aydıner ve AKP İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Enes Akbal eşlik etti. Doğan “Mehmet Çoban Bey, yıllarca birlikte yol arkadaşlığı yaptığımız sevdiğimiz, saydığımız şehrimizin ticari hayatında her zaman örnek bir iş adamı. Partimizin ilk dönemlerinde hep birlikte mücadele verdik. Bugün de yine farklı farklı yerlerde olsak ta mücadelemiz aynı şekilde devam ediyor” diyerek geçtiğimiz günlerde geçirdiği rahatsızlık için Mehmet Çoban’a geçmiş olsun dileklerini iletti.

 

Kertiltekke’de ŞENLİK VAR

İzmit Belediyesi tarafından Veliahmet Mahallesi ile Hacıhızır Mahalleleri’nin birleşme noktası olan Kertiltekke’de Hıdrellez şenlikleri düzenlenecek. Geleneksel hale gelen ve bu sene 9. su düzenlenecek Kertiltekke şenlikleri bugün saat 20.30 da yapılacak. Her yıl büyük ilgi gören etkinlikte, MAPHOYTAG yerel halk oyunları gösterileri ve Cüneyt Şentürk tarafından Rumeli yöresi Türküleri seslendirilecek. Şenliklerde sürpriz gösteriler, Hıdırellez ateşinin yakılması gibi etkinliklerin de yer alacağı bildirildi.

 

Kent Konseyi plaket verecek

Kocaeli Kent Konseyi Doğa ve Hayvan Hakları Çalışma Grubu, yarın saat: 18.00 da Sivil Toplum Merkezi’nde Veteriner Hekimler Günü münasebetiyle kokteyl düzenleyecekler. Kokteylde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Veteriner Şube Müdürü Muhammed Feyzi Karabıyık,  ve görevli Veteriner Hekimlere hayvanlara gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür plaket verilecek.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR