Donald Trump seçilirse…

MAKALEYİ DİNLE

1946 NewYork doğumlu bir iş adamı olan Donald Trump seçilirse ne olur.

Kampanyasında politikalarıyla ilgili alışılmadık mesajlar veren Donald Trump'ın başkan seçildiği takdirde söylemlerini yerine getirip getiremeyeceği merak konusu. Cumhuriyetçi Parti'den başkan adayı olan Donald Trump başkanlık yarışındaki rakibi Hilary Clinton’a karşı büyük ve sansasyonel bir mücadele veriyor.

Tüm dünyada liderler, bankacılar, ekonomistler, politikacılar, iş dünyası da seçildiği takdirde Trump'ın izleyeceği politikaları merak ediyor.

 

Gerçekten söylediklerini yapabilecek mi ? Yaparsa ne olur.
Bazı kuruluşlar, Trump'ın söylemlerini yerine getirmesinin 3,5 / 4 milyon Amerikalıyı işsiz bırakacağını ve bunun sonucunda da ABD'nin uzun bir süre durgunluğa sürükleneceğini söylüyor. Buna karşılık Trump , ABD'de iş kaybına yol açtığı gerekçesiyle (NAFTA) Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nı çok sert eleştiriyor ve Pasifik ülkeleri arasındaki serbest ticaret anlaşmasının ABD için tam bir felaket olduğunu öne sürüyor.
Trump son derece radikal kararlar alarak, her iki anlaşmayı fesh edip, Avrupa Birliği ile sürdürülen Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşması görüşmelerini de sonlandıracağını söylüyor. Gümrük duvarlarını yükseltmeyi planlıyor. Çin'in ticaret politikasını eleştiriyor ve Çin mallarından yüksek gümrük vergisi alınacağını her fırsatta belirtiyor. Çok radikal söylemler bunlar.

Gelir vergisinide önemli oranda düşüreceğini söyleyen Trump, orta gelirlilerle, küçük işletmelerden alınan vergileri indirmekte kararlı olduğunu her fırsatta duyuruyor.

 

Bürokrasi ne diyor ?

ABD eski Maliye Bakanlarından Larry Summers, "Trump'ın söylediklerinin yarısını yapmasının bile büyük bir felakete neden olacağını söylemiş. Bence bu tipik bir bürokrat yaklaşımı değişikliğe kapalı ve sorun istemeyen bir yaklaşım. Bakalım hep birlikte yaşayıp göreceğiz.

Ekonomik politikalar Amerikalıları yakından ilgilendiriyor. Bugünden Kasım ayındaki seçimlere kadar Trump'ın ekonomik sorunları ve çözümlerini iyi anlatması seçmenler için olduğu kadar dünya içinde çok önemli.

 

İddialı vaadler

Donald Trump'ın iddialı vaatleri arasında Meksika sınırına duvar örmek ve ABD'deki 10 milyondan fazla kaçak göçmeni sınır dışı etmek de bulunuyor. Unutmayalım ki bu insanlar Amerikalıların beğenmediği işleri yapan insanlar, tarlada, bağda bahçede, emek yoğun ucuz işlerde çalışan insanlar ABD bunlardan vazgeçebilir mi ! Sanmıyorum.

Tüm ekonomistlerin, Trump’ın vaadlerini ve söylemlerini seçilip de uygulamaya geçirmesi durumunda ABD ekonomisinin büyük zarar göreceği konusunda nerede ise hemfikir olduğunu da belirtmek isterim.

Farklı söylemleri, tuhaf çıkışları ile oluşan popülizm sayesinde yıldızı parlayan Trump'ın kampanya sırasındaki vaatlerini eğer Beyaz Saray’a gitme şansını yakalarsa tamamen unutacağı politika gözlemcileri tarafından tahmin ediliyor. Yani bizim çok iyi bildiğimiz “Dün dündür, bügün bugündür” söylemi.

 

Ben mi ne düşünüyorum? 

Öncelikle ben Trump’ın seçileceğini düşünüyorum. Seçildiği zamanda iş adamı öngörüsü ile bir takım farklılıklara imza atacağından eminim. İş dünyasında klasik bir söylem vardır, “Kar ve zarar kardeştir” denir. Bu nedenle bir takım radikal kararlar almaktan çekinmeyecektir. Sonuçları istediği gibi gelmezse vazgeçme yoluna  gidecek ve alternatifler üretecektir.

Trump’ın alışılagelmiş olan politikacılardan en büyük farkı ideolojisi olmadığı için çabuk karar alma veya çabuk vazgeçme yönünde olacaktır. Alışkanlıklarından çabucak vazgeçmesi mümkün değildir yani iş adamı refleksleri ile açıkları arayacak ve özellikle iç politikada bu kendisine büyük sorunlar çıkartacaktır.

Dış politikada ve iç politikada ABD nin otokontrol, yani güçler ayrılığı üzerine kurulu sistemi onun elini ayağını bağlamakta önemli roller üstlenecek ve her başkanı yönlendirdiği gibi Trump’ı da genel politika hedefleri çerçevesinde yönlendirecektir.

Sonuç olarak Kasım ayına 3 ay kaldı bekleyelim görelim.

 

Biraz da keyif

  • Gidilmeli ; Ege sahilleri tamamı müthiş ama özellikle Bodrum , Gümüşlük’te  yerel mezeler , taze Barbun ve anasonlu üzüm suyu müthiş keyif, bir yaz akşamı mutlaka gidilmeli!
  • Sürülmeli ; Volvo S90 – müthiş güzel ve teknolojik bir otomobil mutlaka bir test sürüşü yapılmalı. Sonrada satın alınmalı!
  • Görülmeli ; Kartepe küçük sanayi sitesinde inşa edilen “LOBSTER” tipi 9 metre boyundaki aile tekneleri görülmeli ,  güzel körfezimizde kullanıma son derece uygun ve ekonomik olan bu teknelerden seneye yaz için bir tane sipariş edilmeli!

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Haluk Ulusoy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR