Siyasi tablo netleşmeye başladı

MAKALEYİ DİNLE

Artık siyasete farklı bir açıdan bakmak lazım. Çünkü taşlar yavaş yavaş yerine oturmaya başladı. Koalisyon görüşmeleri başladı. İlk tur dün itibarıyla tamamlandı.

Gelişmeler üzerine genel bir şekilde mantık yürüterek meseleye bakacak olursak beklediğimiz gibi bir durum ortaya çıkmaya başladı diyebiliriz. Yine geldiğimiz noktada, Türkiye’de AK Parti’nin olmadığı hükümet modelinin uygulanmasının imkansız olduğu gerçeği ile karşı karşıya kalmış durumdayız.

Yani muhalefet partilerinden en az biri, AK Parti ile uzlaşacak, olmadı siyasetçiler yönünü yeniden millete dönecek.

Peki bu hengamede kazanan kim olur?

Yani bu kadar tantana yaşanırken hangi parti kazançlı çıkar?

En başından bu yana söylediğim ve üzerinde durduğum konu şu:

AK Parti’siz hükümet mümkün değil. Eğer bir koalisyon kurulacaksa da, bu kesinlikle güçlerin birlikteliği ile olmalı. Yani AK Parti ile CHP arasında kurulacak olan bir koalisyon gerçekten güven verici olacaktır.

Ve geldiğimiz nokta da bizleri bu noktaya doğru götürüyor gibi. En azından AK Parti ile koalisyona girebilecek olan tek parti olarak CHP’yi görmeye başladık.

MHP ve HDP’nin en başından bu yana yaptığı büyük bir hata var bana göre. Bu tür işlerde kapıları hemen kapatmayacaksın. MHP’nin daha ilk akşamdan itibaren erken seçimi gündemine alması, HDP’nin de yine ilk anlardan itibaren “AK Parti ile koalisyona girmeyeceğiz” şeklindeki söylemleri kendilerine gerçekten büyük hasar verecek gibi.

Bilimsel bakalım mevzulara.

Türkiye’de seçmen profili Türkiye’de siyaseti ortamın bulanıklaşmasını istemiyor. Bunu yaparken de kendi kararlarına, yani destek vererek meclise bir şekilde taşıdığı partilere destek kararının da sorgulanmamasını istiyor. Ayrıca, bir siyasi soykırım tarzındaki söylem ve davranışlardan uzak durulmasını bekliyor.

Bu anlamda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, partisi ile en baştan köprüleri atan HDP ile, “Yüzde 13 almış bir partiyi yok sayamam” mantığı kapsamında görüşmesi son derece olumludur.

Aynı şekilde CHP’nin, “AK Parti ile koalisyona gidebiliriz. Ancak bunun olması için vatandaşımıza verdiğimiz sözler konusunda gerekli hassasiyeti bekleriz” şeklindeki ifadeleri de aynı derece yerindedir.

Bu açıdan bakıldığında sokaktaki insan da en uygun hükümet biçiminin bu iki parti arasında yürütülebileceğini düşünmeye başladı. Bunların dışında MHP ve HDP gibi uç kesimlerde kendilerine kulvar açmaya çabalayan siyasilere de çok meyletmemeye başladığını rahatlıkla görebiliyoruz.

Tabi bu açıklamamız bu iki partinin sevenlerini memnun etmeyebilir. Ancak hatırlatmakta fayda gördüğüm bir durum var. Çok değil, daha birkaç gün önce elime geçen bir anket sonucuna göre, olası bir şekilde erken seçime gidilmesi durumunda AK Parti ve CHP’nin oyları artacak, MHP ve HDP’nin oyları ise gerileyecek.

Bu şu demek:

Türkiye’de yaşayan her bir halk, ülkeyi kilitleyecek bir yönetim modelini istemiyor. Buna sebep olacak kişilerin ise siyasetten uzak kalmasını arzu ediyor. Sandıktaki tepkisini de bu yönde gösteriyor. AK Parti ve CHP’deki yükselişi, MHP ve HDP’deki düşüşü başka bir şekilde özetleyebilmemize imkan yok bana göre.

Evet, olası bir şekilde erken seçime gidersek bana göre ortaya çıkacak tablo bundan ibaret olur. Çözümsüzlük üzerine siyaset yapan kim olursa, millette karşılık bulmadığını söylemeliyim.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR