Bakan, Körfez’deki pis kokuların nedeni açıklandı!

MAKALEYİ DİNLE

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Körfez Mimar Sinan Mahallesi’ndeki pis kokuların nedenini Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a sordu…
Türkkan’ın soruları;
1-Kocaeli-Körfez ilçesi Mimar Sinan Mahallesi'nde yaklaşık bir aydır bölgede genizleri yakan kokunun kaynağının bulunması ve bu kokunun giderilmesi konusunda, Çevre Müdürlüğü ve belediyeye defalarca bildirilmesine rağmen, henüz alınan bir önlemin olmadığı iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru ise; vatandaşların sorunlarına kayıtsız kalan bu kurumların sorumluları hakkında bir işlem yapmayı düşünüyor musunuz?
2-Vatandaşlarımızı huzursuz eden pis kokunun kaynağının tespit edilerek yok edilmesi konusunda bir çalışmanız olacak mıdır?

BAKIN’IN CEVAPLARI:
1- Kocaeli İlinin, Mimar Sinan Mahallesinin bulunduğu bölgede yer alan TÜPRAŞ, İGSAŞ ve LPG depolama-dolum faaliyeti gösteren AYGAZ, İPRAGAZ, MİLANGAZ vb. teşekküllerin etki alanına giren çok sayıda tesis bir arada bulunmaktadır. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzün Alo 181 ihbar hattına, bölgede yaşayan vatandaşlar tarafından koku emisyonu ihbar şikâyetlerinin yapıldığı doğrudur.

Bakanlığımızın görev, yetki ve sorumlulukları kapsamında, hava emisyonlarının kontrolü yönünden tüm il genelinde olduğu gibi bölgede yer alan söz konusu tesislerde, yakma ve fıltrasyon sistemlerinin ilgili yönetmeliklere uygunluğunun sağlanması ve emisyon azaltıcı önlemlerin aldırılmasını teminen, sürekli denetimler gerçekleştirilmekte olup, bu esnada tespit edilen olumsuzluklar için 2872 sayılı Çevre Kanunu ve buna ilişkin yönetmelik kapsamında gerekli yasal ve idari işlemler yapılmaktadır.
Özellikle LPG depolama ve dolum faaliyeti yapmakta olan tesislerden tanker dolum işlemi esnasında kaynaklanabilecek kaçak gaz emisyonlarının engellenmesi için tanker dolum başlıklarında emisyon azaltıcı tedbir olarak caplinlerin (sızdırmazlık ekipmanları ) kullanılması istenmiştir. Bölgede yer alan birçok tesisin bu uygulamaya geçmesiyle kaçak emisyonların engellenmesi yönünden önemli çalışmalar yapılmıştır.
2- Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kocaeli Üniversitesi, TÜBİTAK, Kocaeli Sanayi Odası ve Mülga Çevre ve Orman Müdürlüğü işbirliği ile Körfez’deki hava kalitesinin belirlenmesi, emisyon kaynaklarının tespit edilmesi, kirlilik haritalarının oluşturulması ve hava kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla Körfez Hava Kalitesi Değerlendirme Projesi uygulamaya konulmuştur.
**
Körfez Projesi kapsamında; TÜPRAŞ tesisine ait tüm hatlar ve fırınlar yeniden gözden geçirilerek, emisyon kaçağı olabilecek noktalarda iyileştirme çalışmaları yapılması sağlanmış olup, aynı şekilde bölgede LPG depolama ve dolum faaliyeti yapmakta olan tesislerden kaynaklanan emisyonların engellenmesi için tesislerde dolum sistemlerinde iyi sızdırmazlık düzeneğine sahip olmayan pompa, vana ve boru tesisatı parçalarının, güvenilir sızdırmazlık ekipmanları ile değiştirilmesi ve tesislerde standart iyileştirmeleri gerçekleştirilmiştir.
**
Bu proje kapsamında; İGSAŞ tesisinden kaynaklanan emisyonları azaltmak için tesise yıkama kolonları eklenmiştir. Bununla birlikte, bölgedeki gübre fabrikalarından kaynaklanan amonyak kaçağı oluşumlarına da anında müdahale edilmektedir.


Kocaeli Dostluk Kulübü emek otel’de buluşuyor

Kocaeli Dostluk Kulübü, adı gibi dostça bir kulüp…
İlimizin seçkin kulüplerinden olan Dostluk Kulübü, bugün başarılı bir organizasyona daha imza atıyor.
Saat 19.00’da Kocaeli, İstanbul ve Ankara’dan 10 seçkin iş adamını bir araya getiriyor…
Kanık Grubu, Kibar Holding, DSP eski Milletvekili Ahmet Arkan bunlardan birkaçı…
İş adamları gecede başarı hikayelerini de anlatacaklar…
Ayrıca 19 dilde şarkı söyleyen Gülcan Altan, mini bir konser verecek.

Kaldırım uyarısı!

Kaldırım işgalleriyle ilgili denetimlerini sıklaştıran İzmit Belediyesi Zabıta ekipler, bu konuda esnaflardan duyarlı olmasını istedi. Özellikle kaldırımların oldukça dar olduğu caddeler üzerine tezgah koyulmasının yayalar için sıkıntı oluşturduğunu hatırlatan Zabıta Müdürü Muhammet Ergin, “Kaldırımları kullanma hakkı birinci derecede yayalara aittir. Kaldırımlara gelişigüzel olarak koyulan reklam tabelaları ve tezgahlar konusunda esnafımızı önce uyarıyoruz, kurallara uymayan esnafa cezai müeyyide uygulamak zorunda kalıyoruz. Esnaflarımızın kaldırımları vitrin olarak kullanması büyük sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Tüm çalışmalarımız vatandaşımızın kaldırımda rahatça yürümeleri ve alışveriş yapmaları içindir. Bu esnafımızın da işine gelir. Biz, vatandaşı ne kadar rahatlatırsak, kentteki ekonomide buna paralel olarak canlanır. Amacımız kaldırım işgaline son vererek hem görsel kirliliği önlemek hem de yaya geçişini rahatlatmaktır” dedi.


Karamürsel Belediyesi İzmit’te sergi açıyor

Karamürsel Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne bağlı ahşap oyma ve yakma kursu eğitmeni Mustafa Çetinkaya ve öğrencileri tarafından İzmit Sabancı Kültür Merkezi’nde sergi açılıyor.
Bugün saat 16:00’da gerçekleştirilecek olan sergi 5 gün açık kalacak. Sergide birbirinden güzel ahşap eserler sanat severlerin beğenisine sunulacak.


Kaçak yapılaşmaya geçit yok

İzmit Belediyesi kaçak yapılaşmaya izin vermiyor. Gültepe Fatih Mahallesi’nde kaçak olarak yapılan yapılar İzmit Belediyesi’nce yıkıldı. Suat Sokak’ta ilköğretim alanıyla imar planlarında yol olarak ayrılan yerlere yapılan 6 adet kaçak yapının yıkılması için sahiplerine bir süre önce gerekli uyarılar yapıldı. Yapılan uyarılar dikkate alınmayınca İzmit Belediyesi 6 adet kaçak yapıyı kısa süre içinde yıktı. Belediye yetkilileri, “Belediyeden gerekli izin alınmadan inşaat yapılması yasaktır. Kaçak olarak yapılar da yasa gereği mutlaka yıkılmaktadır. Kaçak yapılaşmaya göz yumanlar da mahkemelerce ağır cezalarla cezalandırılmaktadır” dediler.

Kandıra parke çalışması

Büyükşehir Belediyesi, havaların ısınmasıyla birlikte Kandıra merkezinde ve köylerinde asfalt, parke ve yama çalışmalarına başladı. Çalışmalar kapsamında 8 bin metre asfalt ve 15 bin metre kare tertuar parke yapılacak. Kandıra ilçe merkezinde Çarşı Mahallesi, Orhan Mahallesi, Akdurak Mahallesi, Aydınlık Mahallesi’nde çalışmalar yapılacak.Alt geçitler güzelleşiyor


İzmit Belediyesi alt geçitleri elden geçiriyor. Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince Yuvam Akarca bölgesindeki alt geçitlerde parke, bordür tamiratı, yürüyüş bantlarının traverten kaplanması, paslanmaz çelik korkuluk yapımı ve boya badana işleri yapılıyor. Ekipler, Akarca ve Cumhuriyet Mahallelerindeki alt geçitlerin aydınlatmasını da yenileyerek daha modern ve kullanışlı hale getirdiler.


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

-Zürafanın dili 35 cm. kadardır...


KONUŞAN FOTOĞRAF

AKP Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün: İzmit Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mezunları Derneği’nden “örnek mezun belgesi aldım”… Milletvekili olarak daha çok çalışmalıyım, zira 2015’te Başbakan bana tezkeremi verebilir…# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR