Kahve içen kişiler daha başarılı oluyor!

MAKALEYİ DİNLE

Kahve içmeyi çok seviyorsunuz ama bunun başarınızla nasıl bir bağıntısı olduğunu bilmiyor musunuz?

O zaman bu yazı ilginizi çekecek.

1-Fiziksel olarak daha aktiftirler.

Kahve kan dolaşımınıza girince adeta yakıt görevi görür. Ayrıca vücudunuzdaki adrenalin seviyesini belirgin miktarda yükselterek fiziksel performansınızı artırır. Kimleri spor salonuna gitmeden bir saat önce kahve içerseniz egzersizinizin daha rahat geçtiğini söylüyor.

2.Sağlık açısından daha düşük risk grubundadırlar.

Bazı araştırmalara göre, kahve içenlerin tip 2 diabet hastalığına yakalanma riski daha düşük. Bu araştırmanın dışındaki başka araştırmalar da, kahve içen diabet hastası kişilerin bu hastalıktan ölme risklerinin daha düşük olduğunu gösteriyor. Kahve aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklara karşı da koruyor.

3.Daha akıllıdırlar.

Kahvede bulunan kafein, beyindeki adenozin isimli transmitter'ı bloke ediyor. Bu yüzden de kahve içen kişilerin enerji seviyesi yüksek oluyor. Beyin fonksiyonları belirgin olarak daha yüksek seviyede çalışıyor. Kahve aynı zamanda tepki süresini, hafızayı ve genel bilişsel fonksiyonları da geliştiriyor.

4.Beyinleri daha sağlıklıdır.

Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların tedavisi olmasa da, kahve içen kişilerin bu hastalıklara yakalanma riskinin daha düşük olduğunu gösteren araştırmalar var.

5.Daha az sıklıkta depresyon dönemlerinden geçerler.

Harvard'da yapılan bir araştırmaya göre, günde birkaç bardak kahve içmek hem kadınlarda hem de erkelerde intihar riskini % 50 azaltabilir. Birkaç fincan kahve içmek ruh halinize iyi gelir ve depresyona girme olma riskinizi % 10 azaltır. Depresyondan korunmanın yolu olarak kaein gösterilmese de, araştırmacılara göre kahvenin ruh haline iyi gelen etkisi antioksidan olmasına bağlanabilir.

6.Yaşam süreleri daha uzundur.

Yapılan araştırmalara göre ve kahve içmenin sağlık açısından faydaları ele alındığında, kahve içen kişilerin kalp hastalıkları, kolesterol ve kan basıncı hastalıkları sonucu ölme riski daha düşük ve yaşam süreleri daha uzun.

7.Obeziteye yatkınlıkları yoktur.

Tembellik ve obezite kahve içicilerine uğramıyor. Yağ yakan takviye ilaçların çoğunun içindeki maddeler arasında kafeini de görürsünüz. Yapılan araştırmalarda, kafeinin yağ yakıcı bir madde olduğu ve metabolik hızınızı % 3-11 oranında, yağ yakımınınızı % 10-29 oranında artırdığı gösterildi.

8. Beraber takılması eğlenceli ve komik kişilerdir.

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre, kahve içen kişilerle çalışması daha heyecanlı ve bu kişiler ofis ortamını daha eğlenceli bir yer haline getiriyorlar. Bu kişiler aynı zamanda iyi birer takım oyuncusu ve diğer kişilerle iletişim kurmaktan hoşlanıyorlar.

9.Daha fazla para kazanırlar.

İngiltere'deki çalışanlar arasında yapılan bir araştırmaya göre, kahve içen kişilerin çay içen meslektaşlarına göre 2000 Pound daha fazla kazandıkları gösterildi. Aynı araştırmaya göre, kahve içen kişiler, çay içen kişilere göre işe daha az geç kalıyorlar.

10.Yüksek başarı sahibi kişilerdir.

Guardian'da yayınlanan bir makaleye göre, kahve içmek yüksek başarı sahibi kişilerin kimliklerinin bir parçası. Zaman kıtlığı içerisinde bir fincan kahve güne hızlı ve motive bir şekilde başlamalarını sağlıyor. Kahve içenler, sabahları yataktan istemeye istemeye çıkmak yerine bir an önce kalkıp hedeflerini gerçekleştirmek istiyorlar. (Alıntı)

 

Kadın muhtarlar İzmir’e gidiyor

Türkiye Muhtarlar Derneği Gölcük Şubesi Başkanı Bilge Saral, Urla Kaymakamlığı, Urla Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 17-18-19 Aralık tarihlerinde ortaklaşa düzenleyeceği Muhtarlar Çalıştayı’na Gölcüklü bayan muhtarlarla katılacak. Saral, çalıştayda mahalle muhtarları ile yerel siyaset yapma sürecinde kadınların karşılaştıkları sorunların öncelikler temelinde belirlenmesi, belirlenen öncelikli sorun alanlarından hareketle bir eylem planı hazırlanması ve bunun kamuoyu ile paylaşılması amacıyla düzenlendiğini söyledi. Muhtarlar, çalıştaydan arta kalan zamanlarında bol bol Urla’yı ve İzmir’i gezecek.

 

AKP’li Kaflı iki vekille görüştü!

7 Haziran’da Milletvekili seçilen ancak erken seçim nedeniyle milletvekilliği kısa süren AKP’li Cemalettin Kaflı, buna rağmen partisinden kopmamaya özen gösteriyor. Davetli olduğu partisinin her etkinliğine icabet eden Kaflı, bu kez ayağının tozuyla soluğu Ankara’da aldı. Kocaeli Milletvekillerini ziyaret eden Kaflı, Zeki Aygün ve İlyas Şeker’e yeni dönemde başarı dileklerini iletti. Kaflı, akıllı bir iş yapıyor. Zira, aday gösterilmeyip, partisiyle küsmeyenler ilerdeki zamanlarda mutlaka bir mevkiye geliyor, ya da bir köşe başını kapıyor. 

 

Ümit’in hayali antrenör olmak

Gebze doğumlu Ümit Yıldırım, doğduğu günden bu yana engelli. Bacaklarındaki sorun nedeniyle yaşıtları gibi bir hayata sahip değil. Sağlıklı yürüyemiyor, koşamıyor. Onun için en temel sorun ise futbol oynayamıyor. İçindeki futbol sevgisi kalbinden de büyük. Gebze Cumhuriyet Anadolu Lisesi son sınıf öğrencisi olan Ümit Yıldırım’ı hayata bağlayan tek bir şey var o da günün birinde bir futbol takımının başında hocalık yapmak. Okul takımının antrenörlüğünü 4 yıldan bu yana sürdüren Ümit Yıldırım, TFF’ye antrenörlük için başvurusu yapmış. Henüz olumlu ya da olumsuz bir yanıt alabilmiş değil. Yıldırım, geçtiğimiz günlerde Galatasaray Eski Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Yıldırım, Hamzaoğlu ile buluşmayı “rüya” şeklinde tanımlıyor. Ümit, çok azimli. Umarız bir gün isteği gerçekleşir.

 

Türkiye’de evlenen kız çocuk sayısı; 34 bin 629

Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdürlüğü verilerine göre Ülkemizde 2014 yılında yapılan toplam resmi evlenmeler içinde 16-17 yaşında evlenen kız çocuklarının oranı %5,8 olup, sayıları 34 629’dur. 2014 yılında cinsiyete göre evlenen çocukların 34 629 kız, 1 670 erkek çocuktan oluşturmaktadır. Evlenen çocukların toplam içindeki oranı kız çocuklarında % 5,8,erkek çocuklarda ise %0,3’tür.  2014 yılında Doğu Marmara Bölgesinde cinsiyete göre evlenen çocuk sayısı incelendiğin de 1 807 kız, 125 erkek çocuk evlendi. 2014 yılında Türkiye’de bölgelere göre evlenen çocuklar incelendiğinde, en fazla Güney Anadolu’da 6 384 kız, 318 erkek çocuk evlendi.

 

Muhtar Yüksel Özkan’a doğum günü sürprizi

Kandıra Ferizli Köyü Muhtarı Yüksel Özkan’ı arkadaşları doğum gününde unutmadı. AK Parti eski İlçe Başkanı Erdinç Şentürk, eski ilçe yönetiminden Mustafa Kurt, Hakan Akbaş, Ayhan Midilli, Erdal Eyidoğan, AK Parti Kandıra sekreteri Selda Poyraz, Yüksel Özkan’ın yeni iş yerine bir pasta ile giderek sürpriz yaptılar. Sosyal paylaşım sitesinde çektikleri selfieleri paylaşan eski dostlar arkadaşları tarafından büyük beğeni topladı.

 

Nicomedia Trekking ekibi Kandıra’daydı

Doğanın en güzel resmedildiği ilçe olan Kandıra’ya ziyaretçi akını bitmiyor. Nicomedia Trekking grubunun doğa yürüyüşleri için geldiği Kandıra’da  Azaklı Mahallesi’nden başlayıp Belen’de bitirilen doğa yürüyüşü, Kefken Limanı, Kerpe Sahili, Kumcağız Sahili, Kapri Koyu, Miço Koyu, Pembe Kayalar’a kadar devam etti.  Eşsiz doğa güzellikleri arasında yürüyüş yapan Nicomedia Trekking ekibi, Kandıra’nın doğasına, yeşiline, güzel ormanlarının bol oksijenli havasına, patika yollarına hayran kaldıklarını ifade etti. Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, heyete Kandıra ile ilgili bilgi verdi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR