Mesken kiralarının beyanında bazı durumlar…

MAKALEYİ DİNLE

 

En fazla mükellef grubunun kira gelirlerinin beyanı olduğunu düşünüyoruz.

Yeni beyan dönemi de yaklaşmış bulunmaktadır.

O nedenle kira geliri elde edenlerin beyanları ile ilgili bazı hususlarda değerlendirme yapmak istiyoruz.

 

-Kiraya verilen mal ve haklar dolayısıyla yapılan ve bunlara harcanan borçların faizlerinin tamamı hasılattan indirilebilir mi?

 

Kiraya verilen gayrimenkulün satın alınması için veya daha sonra genişletme ve yeni kıymetler ilavesi gibi durumlar için alınan borçlar için ödenen faizlerin tamamı hasılattan indirilebilir. Bunun temel şartı, kiraya verilen gayrimenkul için alınan borç tutarının tamamının sadece bu gayrimenkul için harcanması gerekmektedir.

Örneğin, 2013 yılında mesken olarak kiraya verilen binanın iktisabı için kullanılan konut kredisi için, 2013 yılında bankaya ödenen faizlerin, gerçek gider yönteminin seçilmesi durumunda, kira geliri için verilecek Gelir Vergisi Beyannamesinde indirim konusu yapılması mümkündür.

 

-Gerçek gider yönteminde konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün iktisab yılından itibaren 5 yıl süreyle iktisab bedelinin %5’i nasıl indirilir?

 

Kiraya verilen gayrimenkul alımında satıcıya ödenen bedel (KDV Dahil) iktisab bedeli olarak kabul edilmektedir. İktisab bedelinin %5’i tutarındaki bu indirim, sadece konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkul için uygulanacaktır. İktisab bedelinin %5’i tutarındaki bu indirim, sadece ilgili gayrimenkule ait hasılata uygulanır. Örneğin, 2009 yılında 200.000 TL’ye satın alınan bir mesken için %5’lik gider indirimi tutarı olan (200.000X%5=) 10.000 TL, 5 yıl süresince 2009,2010,2011,2012 ve son olarak da 2013 yılına ilişkin olarak beyan edilen hasılat tutarından indirim konusu yapılacaktır.

 

-Hasılatın yetersiz olması durumunda %5’lik indirimden arta kalan tutar gider fazlalığı sayılır mı?

 

İktisab bedelinin %5’i tutarındaki bu indirim, sadece ilgili gayrimenkule ait hasılata uygulanır. Ancak, indirilmeyen kısım GVK’nın 88. maddenin 3. fıkrasının uygulanmasında gider fazlalığı sayılmaz, yani indirilemeyen kısım diğer bir gelir unsurundan indirim konusu yapılamaz ve söz konusu indirimden dolayı zarar doğması halinde bu zarar gelecek yıllarda elde edilecek kira gelirlerinden de indirim konusu yapılamaz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR