CHP’li Kaplan’ın basın özgürlüğü!

MAKALEYİ DİNLE

3 Mayıs’ta Dünya Basın Özgürlüğü Günü kutlandı…
Ama ne kutlama…
Sanki, Türkiye’de basın çok özgür de…
Basın özgürlüğünde Tanzanya’nın bile gerisinde imişiz…
180 ülke arasında son sıralarda imişiz…
Dünya Basın Günü ile ilgili birçok siyasi parti basın açıklaması yaptı.
En net açıklamayı CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan yaptı…
Bakınız Kaplan ne diyor;
Özgür düşünme ve düşüncesini ifade edebilme insan haklarının ve insan onurunun vazgeçilmez temel ilkelerinden biridir. Birleşmiş Milletler ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile kabul edilen Basın Özgürlüğü; demokratik ülkelerde korunan ve gelişimi yönünde desteklenen bir kurumdur.
**
Bilginin en önemli güç olduğu günümüzde, sansürsüz bir basının toplumu güçlü, enerjik ve akılcı tutacağı bir gerçektir. Basın mensuplarına yönelik tehditler, baskılar, yazdıkları ve söylemlerinden dolayı haklarında açılan davalar, tutuklamalar ve benzer yaptırımlar demokrasi ayıbı olarak ülkelerin tarihsel sayfalarında yer alacaktır.
**
Dünyada sadece geçtiğimiz yıl 62 gazeteci mesleklerinden dolayı cinayete kurban gitmiştir. Ülkemizde bugün 100’e yakın gazeteci tutukludur, 10.000’e yakını hakkında dava açılmıştır. Türkiye bu konuda özgürlükler dersinde maalesef sınıfta kalmıştır
Bütün bu olumsuzluk ortamının içinde;
Basın mensuplarının 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutlar; sansüre ve tehdide maruz kalmadan mesleğinizi özgürce yapabileceğiniz, hür düşüncenizi ifade edebileceğiniz ortamlarda çalışmanızı dilerim.
**
Kaplan güzel temennilerde bulunuyor, ama…
Koskoca Aydın Doğan’ın bile diz çöktürüldüğü bir ülkede basın özgürlüğünden söz etmek sanırım komik olur…


[b]İsmail Çorbacı’dan cevap geldi!


Önceki gün BBP Derince İlçe Başkanı İsmail Çorbacı’nın ile ilgili “BBP’nin parası olsa!” başlıklı bir yazı yazmıştım. Çorbacı, paraları olsa basını memnun edebileceklerini ifade etmişti. Çorbacı yazıma şu cevabı verdi;
Muhterem Mesut bey kardeşim;
2 Mayıs tarihli yazınızı okudum. Her zaman olduğu gibi yine duyarsız kalmayıp yazmışsınız ancak bazı diyeceklerim var.
Biz siyaseti, sizde gazeteciliği onurlu yapanlardansınız. Saygı gösteren, saygı görür edası ile size daima değer veririz. Zaten haberlerimizi değerlendiren ender gazetecilerdensiniz. Şimdiye kadar hep böyle yaptınız. Haberimiz kırmızı KOCAELİ'de hep değerlendirildi.
**
Bizim göndermemizi siz gayet iyi bilmeniz gerekir. Gazeteciliği ben size, siyaseti de siz bana "öğretmeyelim".
Dünyanın her yerinde bu böyledir Mesut bey. Birileri onuru ile hayatını idame ettirir, birileri de her türlüsünü mubah görür. Bu siyasi veya türlü sanat meslek gruplarında hep böyledir. Hani fanatik taraftar tribünde avazı çıktığı kadar bağırır, küfreder, lakin kuliste, soyunma odasında iş başkadır. Hulasa durumu arz ettik kardeşime, aklımız yettiğince.
Memnun etmek şöyle olmaz mı Mesut bey. Kirasını ödeyemeyip teşkilat toplantılarımızı çay bahçelerinde, kafelerde yapmasa idik sizleri bir sıcak çay ile veya bir lokma azık ile kendi büromuzda ağırlasa idik daha iyi olmaz mıydı Mesut bey kardeşim?. Maalesef sistemi bu hale getirenleredir bizim sitemimiz.
Muhsin Reisimin bir kelamı ile bitireyim kelamı.
“HAK BİLDİĞİM DAVAMDA YALNIZ KALSAM DA YÜRÜRÜM” hayırlı çalışmalar dilerim…”[b]Ünlü’den Kale’ye ahde vefa

MHP eski İzmit İlçe Başkanı ve İl Başkan adayı Aydın Ünlü önceki gün ahde vefa yaparak MHP Gölcük İlçe eski Başkan Yardımcısı İlyas Kale’yi tedavi gördüğü KOÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ziyaret etti. Ünlü, Kale’ye geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Kale de Ünlü’ye il başkanlığı kongresinde başarılar diledi.


[b]Balören’de parke çalışması

Büyükşehir Belediyesi köylerdeki parke çalışmalarına devam ediyor. İzmit’in Balören Köyünde 750 metrelik yol bölümünde parke çalışması yapıyor. Çalışma kapsamında Balören Köyü yollarına 4 bin metrekare parke döşenecek.


[b]Doğan, işçilerden memnun

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Belediyede yetkili sendika olan Genel-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Başkanı Vedat Küçük ve yönetim kurulunu ziyaret etti. Doğan ziyarette, “İzmit Belediyesi’nde biz kendimizi işveren gibi görmezken, çalışanlarımız da kendilerini işyerinin sahibi gibi kabullenmektedir. Bu birlikteliğimiz ve samimiyetimiz her kese örnek olmaktadır” dedi. Küçük, ziyaret için Doğan’a teşekkür etti.[b]“Kurt, CHP ve AKP’nin değil, MHP’nin adayı”

Körfez Belediyesi MHP’li eski Meclis üyesi Vahdet Şeker, milletvekili Lütfü Türkkan ve il başkanı Celalettin Yaylak’ı eleştirerek MHP İl Başkanlığına aday olan İsmail Kurt’a destek verdi. Şeker, “Biz ne kongreler, biz ne badireler, biz ne bu partiyi bölmeye ve bütünleştirmeye çalışan insanlar gördük. Bizler herkesi çok iyi tanırız, herkesin gerçek yüzünü gördük. Unutmayın ki adaylık açıklaması yapan İsmail Kurt, ne AKP’li ne de CHP’li değildi. Öz be öz Ülkücü ve MHP’li. Adaylık açıklaması parti binasına sığmadı, sokağa taştı. Ben İsmail Kurt’u destekliyorum” dedi…


[b]Işık'tan tam not

AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık önceki gün Dilovası'nda bir dizi incelemelerde bulundu. Dilovası'nı karış karış gezerek yapılan hizmetleri kontrol eder Işık, yapılana çalışmalara tam not verdi. Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman'ı çalışmalarından dolayı kutlayan Işık, hizmetlerinin aynı şekilde sürmesini istedi.

[b]Cemevlerinde Hıdrellez öncesi temizlik

İzmit Belediyesi’nce Hıdrellez öncesi cemevleri temizlendi. Belediye’nin Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ekiplerince İzmit Gültepe ve Tavşantepe Mahalleleriyle Bayraktar ve Balören Köylerindeki cemevlerinin detaylı temizliği yapıldı.. Sosyal Yardım İşleri Müdürü Salih Güler, Bayraktar ve Balören’deki cem evleri temizliği sırasında bu köylerdeki camilerin de temizlendiğini belirterek” Sorumluluk sahamız içinde 218 cami 4 de cemevi bulunuyor. Bu ibadethanelerin detaylı temizliğini belirli bir program çerçevesinde 3 yıldan beri yapıyoruz” dedi. Bayraktar Köyü Cemevi Sorumlusu Murteza Keleş de yapılan hizmet için İzmit Belediyesi’ne teşekkür etti.

[b]BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

-Kediler seker tadını ayırt edemezler.

[b]KONUŞAN FOTOĞRAF

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR