Milli İrade…

MAKALEYİ DİNLE

1 Kasım 2015 seçimleri sonucu AKP tekrar ve tek başına iktidar oldu.

Bu kararı “seçmen” olma hakkına sahip, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları verdi. Yani, Milli İrade.

Öncelikle; bu iradenin sahibi olan yurttaşlarımıza saygılı olacağız.

Halkımızın iradesi budur.

Şimdi, yeni bir seçime kadar ülke yönetim “sorumluluğu” AKP’nindir.

Onun icraatlarını “denetleme görevi” de muhalefet partilerinindir.

Seçim sonuçlarının “yorumlanması” konusuna bugün girmek istemiyorum.

Çünkü, görüyorum ki; AKP, “çok başarılı olduğu için” halkın bu tercihi yaptığı inancında!

CHP, “göreceli olarak başarılı” sayıyor kendini!

MHP lideri de onca milletvekili kaybına karşın, “ben başaramadım, başarabilecek gelsin” demek niyetinde değil!

Bence, en büyük “özeleştiriyi” HDP yapmalı; “Barışın mı kavganın mı partisi olacağız” diye!

Gelelim, bugünden sonrasına;

Bugüne kadar alt gelir gruplarının- işçi, memur, emekli, esnaf, çiftçi- sorunlarına olumlu çözümler getirememiş olan AKP, son seçim vaatlerinde bu gruplara büyük umutlar verdi!

7 Haziran seçimlerinde CHP’nin “ekonomik vaatlerinden” etkilenen AKP, o zaman CHP’ye sorduğu sorunun yani; “Kaynağı nereden bulacaksın?” sorusuna yanıt bulmak zorundadır!

Ekonomiyi “rant ekonomisinden” uzaklaştırarak “üretim ekonomisi” çizgisine sokmak AKP için kolay olmayacaktır! Çünkü, “yandaşlar” bu kolay zenginleşme yöntemini çok sevmişlerdi!

İkincisi; ülkenin en büyük sorunu olan “Yurtta Barış” sorununa kalıcı bir çözüm getirmek zorundadır. Bunun için de, öncelikle; “Kürt sorunu var mı, yok mu? Varsa, nasıl bir çözüm?” sorusuna hem yanıt hem de somut çözüm getirmek zorundadır.

Öte yandan;  Bu ülkenin öncelikle kurtulması gereken “terör olaylarının köklü çözümü ve ayrım yapmaksızın tüm terör örgütlerine aynı kararlılıkla karşılık vermek” kararlılığını gösterebilecek midir? Yoksa, kimi örgütlerle “gizli ve özel işbirliği” mi tercih edilecektir!?

Üçüncü konu; “komşularla sıfır sorun” iddiasını kanıtlamaktır! Bunun için, “İsrail’i korumak adına ülkemizde kurulan Patriot Füze Üsleri” utancından kurtulmalıdır! Gerçi, ABD-Batı ittifakı, İran’la yaptığı anlaşma sonrası zaten Patriot Füze Rampalarını” sökmeye başladı!

AKP, nasıl “HDP Kürt Partisi mi, Türkiye partisi mi?” diye soruyorsa, ben de şu soruyu soruyorum; “AKP, Anayasamızda yer aldığı gibi “Demokratik, Laik, Sosyal bir HUKUK Devleti” değerlerine saygılı mı olacak, yoksa, “amaca ulaşınca demokrasi treninden inecek ve tek adam egemenliğine biat” etmeyi mi seçecek?

Bu ülkenin bir yurttaşı olarak; Demokrasi, Hukuk Devleti ve  insan haklarına saygılı, vatandaşları arasında etnik, dinsel-mezhepsel ayrım gözetmeyen” bir siyasal düzen içinde yaşamak istiyorum.

Bu temel değerlerime saygılı siyasi iktidara bir “yurttaş” olarak ben de saygılı olurum. Ama bu değerleri yok sayan bir siyasal iktidarı, yüzde 90 oy alsa da reddeder ve karşısında olurum.

Ya siz?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR